Top 10 wakacyjnych podcastów w Audiotece

Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków podcastów. Z badania Tandem Media i Publicis Groupe wynika, że w 2019 roku co czwarty polski internauta słuchał podcastów – większość co najmniej raz w miesiącu, a ponad połowa raz w tygodniu.

Audioteka jest dystrybutorem i producentem audiobooków i innych produkcji audio, w tym podcastów. Jakich podcastów najczęściej słuchali jej użytkownicy w czasie wakacji?

10. Czarny Romans

Czarnego Romana znała cała Warszawa. Dla jednych był kolorowym ptakiem, głosem z innego wymiaru, dla innych przerażającym szamanem zwiastującym przechodniom śmierć. Niektórzy mówili – ot, cinkciarz, który po bankructwie popadł w obłęd i został bezdomny. Czego potrzeba, żeby opowiedzieć życie jednego człowieka? Kim naprawdę był Czarny Roman?

Michał Marczak, reżyser i dokumentalista Cezary Ciszewski chcąc dojść do prawdy o życiu Romana spędzili rok na jego ukochanej ulicy Chmielnej i doszli do zaskakujących tajemnic, które skrywało życie jednej z najbardziej kolorowych ulicznych legend Warszawy. Siedem odcinków reportażu to jeden z hitów roku Audioteki.

9. Plan B

“Chcesz rozbawić Pana Boga, opowiedz mu o swoich planach” – mówi znane powiedzenie. Adam Bochiński i Maciek Hamela, dwóch nagradzanych reportażystów, opowiada historie osób, którym życie spłatało figla i zmusiło do zmiany planów. Od byłej miss Indii, która w czasach PRLu uciekła do Polski przed aranżowanym małżeństwem, do modela przypominającego Leonardo di Caprio, który obecnie zajmuje się przeprowadzkami w Londynie, słuchacze poznają fascynujące, czasem smutne, a czasem przynoszące pocieszenie ludzkie historie.

8. Jak nie zwariować? O psychoterapii w pigułce

W trudnym czasie pandemii wiele osób szuka rozwiązań i celów w życiu. W Audiotece od początku wybuchu pandemii o 94 proc. wzrosła popularność audiobooków w kategorii “Religia”. Programy z dziedziny psychologii mają także swoich zagorzałych fanów. “Jak nie zwariować” to oryginalna produkcja Audioteki, w której Dr Paweł Holas, psychiatra i psychoterapeuta uchyla drzwi do gabinetu psychoterapeutycznego. Razem z zaproszonymi ekspertami odpowiada na różne pytania z dziedziny zdrowia psychicznego i psychoterapii.

7. Outriders Brief

Dla fanów newsów cotygodniowy newsletter międzynarodowego serwisu Outriders to jeden z najlepszych sposobów pogłębienia wiedzy o świecie. Podsumowanie tygodnia zajmuje się niekoniecznie tematami z pierwszych stron gazet, ale zapewnia głębokie analizy istotnych tematów z zakresu polityki, gospodarki, nauki i zmian społecznych. Wersja audio newslettera powstaje we współpracy z Audioteką i obudowana jest szeregiem dodatkowych źródeł dla tych, którzy chcą jeszcze więcej dowiedzieć się o poruszanych tematach.

6. Filip Springer, Nie Wiem

Podcast oswajający niepewność, bo przecież w niepewnych czasach zwracamy się po odpowiedzi do autorytetów. Filip Springer, dziennikarz i autor reportaży postanowił jednak zapytać mądrych ludzi o to, czego nie wiedzą. Dotychczasowymi gośćmi programu byli m.in.znana architektka Ewa Kuryłowicz, Jerzy Hausner, czy pisarka Julia Fiedorczuk.

5. Podkast Powszechny

Tygodnik Powszechny to nie tylko pismo, ale także podcast. Tematy? Polityka, świat, wiara, kultura i nauka. W podcaście nie tylko omawiane są bieżące wiadomości i tematy z magazynu, ale także pojawiają się autorzy Tygodnika. Jest też miejsce na wywiady. To jeden z dwóch najpopularniejszych podcastów w Audiotece, których firma sama nie produkuje.

4. Radio Książki

Audioteka to głównie serwis i aplikacja dla miłośników literatury. Dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć podcastu o literaturze właśnie. W tym programie, realizowanym przez Audiotekę we współpracy z magazynem “Książki”, Michał Nogaś rozmawia z autorami, tłumaczami i reporterami, omawia nowości wydawnicze i wyróżnienia. Często można także usłyszeć fragmenty dzieł czytane przez ich autorów.

3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Kolejny psychologiczny podcast – tym razem stworzony przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Strefa Psyche to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną. Jego założeniem jest udostępnienie rzetelnej wiedzy na związane z ludzką psychologią tematy. Naukowcy rozmawiają o związkach, relacjach, akceptacji czy samotności.

2. Czwarty zabójca mojego syna

True crime – historie o prawdziwych przestępstwach, to jeden z chętniej słuchanych podgatunków podcastów, a mrożące krew w żyłach opowieści mają swoich amatorów. Audioserial reporterski “Czwarty zabójca mojego syna” to efekt dziennikarskiego śledztwa trwającego dwa lata. W 2002 roku do domu rodziny Kacprzaków weszło czterech zamaskowanych sprawców. Zabity został 21-letni Radek. Jednak na ławie oskarżonych zasiadły jedynie dwie osoby.

Odpowiedzi na pytania dotyczące śmierci Radka szuka także Marta Woźniak – dziennikarka Halo Radia i Super Expressu, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpomysłodawcą podcastu jest znany reporter śledczy Marcin Kącki.

1. Rzeczy ulubione – Anna Gacek, jej goście i wszystko, co najważniejsze

To najnowsza wspólna produkcja Anny Gacek i Audioteki. I od razu wskoczyła na pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych audycji. Tym razem dziennikarka zmienia formułę i rozmawia z ludźmi kultury o tym, co lubią. O przedmiotach, a także związanych z nimi wspomnieniach i tym, co jest dla nich najważniejsze.

W dwóch pierwszych odcinkach udział wzięli Katarzyna Bonda i Artur Rojek.We wrześniu Audioteka szykuje wiele podcastowych premier – będzie można posłuchać m.in. rozmów o zdrowym odżywianiu czy najcięższych gatunkach muzycznych, a ich autorami będą cenieni i znani eksperci.

Audioteka/Zdjęcie główne: Audioteka