W Madrycie powstanie pierwsze w Europie centrum produkcji filmowej Netflix

Netflix ogłosił, że planuje otworzyć w Madrycie swoje pierwsze europejskie centrum produkcji telewizyjno-filmowej.

Ośrodek znajdować się będzie na terenie tzw. „Miasta Telewizji” (Ciudad de la Tele) – zajmującego powierzchnię 22 000 m2 kampusu, który powstaje właśnie w Tres Cantos w prowincji Madryt. Za budowę oraz zarząd na obiektem odpowiada firma Grupo Secuoya, jeden z czołowych podmiotów świadczących usługi produkcji audiowizualnej.

Właśnie tam w najbliższych latach powstawać będą coraz liczniejsze hiszpańskojęzyczne produkcje oryginalne Netflix, a także filmy i seriale tworzone przez partnerów produkcyjnych.

Zgodnie z umową Grupo Secuoya, w zamian za sprawowanie zarządu nad obiektem oraz świadczenie różnego rodzaju usług dla firmy Netflix, zostanie wyłącznym partnerem produkcyjnym przy projektach realizowanych na terenie kampusu.

Od września b.r. Netflix będzie miał do swojej dyspozycji trzy studia filmowe, każde o powierzchni 1 200 m2, oraz możliwość skorzystania z dodatkowej przestrzeni gdy tylko budowa centrum dobiegnie końca.

Otwarcie centrum produkcji Netflix w Hiszpanii związane jest z rosnącymi inwestycjami amerykańskiego koncernu w tym kraju. W 2018 roku nad realizacją 20 oryginalnych produkcji Netflixa pracowało w Hiszpanii ponad 13,000 osób w tym członków obsady, ekipy filmowej i statystów.

Do hiszpańskich produkcji, które już w wkrótce dostępne będą dla użytkowników serwisu na całym świecie, zaliczyć można 3. sezon serialuTelefonistki, którego premiera odbędzie się 7 września b.r., a także nowy serial dla młodzieży ELITE. W trakcie produkcji są obecnie nowy film Isabel Coixet Elisa & Marcelaoraz oryginalny serial dokumentalny The Alcásser Murders.

Niedawno Netflix ogłosił podpisanie kontraktu z Alexem Piną, twórcą światowego telewizyjnego fenomenu i najchętniej oglądanego nie-anglojęzycznego serialu na Netflixie – Dom z papieru (La Casa del Papel). Firma zainwestowała także znaczne sumy w zakup licencjonowanych lub współtworzonych hiszpańskich produkcji.

Serwisowi jako pierwszemu udało się uzyskać prawa do seriali wyprodukowanych przez studio Atresmedia w tym Fariña i La Catedral del Mar, które już wkrótce oglądać będą mogli użytkownicy Netflix na całym świecie.

Erik Barmack, wiceprezes Netflix ds międzynarodowych produkcji oryginalnych powiedział: -Hiszpania może pochwalić się bogatym dziedzictwem jeśli chodzi o tworzenie innowacyjnych i porywających treści. Dlatego kontynuujemy nasze inwestycje w obiekt stanowiący kulturowe serce Madrytu. Hiszpańskojęzyczne produkcje cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników serwisu Netflix na całym świecie – od San Sebastian po Santiago de Chile i od Toronto po Tokio. Otwarcie naszego pierwszego centrum produkcji filmowej w Europie stworzy nowe możliwości dla hiszpańskiego potencjału twórczego, a jednocześnie stanowić będzie świadectwo naszego zaangażowania w tworzenie produkcji oryginalnych na obszarze całej Europy.

Raúl Berdonés, Prezes Grupo Secuoya, stwierdził: -Cieszy nas, że Netflix wybrał Ciudad de la Tele na swoje pierwsze europejskie centrum produkcji. Netflix wyznacza światowe standardy pod względem produkcji telewizyjnej i filmowej, dlatego też decyzja otwarciu centrum produkcji w Madrycie jest świadectwem pozycji Hiszpanii jako lidera przemysłu audiowizualnego, a także potencjału twórczego jaki nasz kraj ma do zaoferowania.  Jesteśmy szczęśliwi, mogąc współpracować z serwisem Netflix na rzecz wspierania rozwoju hiszpańskojęzycznych produkcji dla widzom na całym świecie.

María Peña, Prezes Hiszpańskiego Instytutu Handlu Zagranicznego (ICEX) powiedziała:-Decyzja Netflix o otwarciu swojego pierwszego europejskiego centrum produkcji telewizyjno-filmowej w naszym kraju to fantastyczna wiadomość. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu projektowi Hiszpania stanie się jeszcze bardziej atrakcyjną lokalizacją dla globalnego przemysłu rozrywkowego i z tego właśnie powodu Netflix może liczyć na nasze pełne wsparcie.

Netflix