„Wołyń” już na TVP VOD

Po czterech miesiącach od premiery kinowej, na platformie VOD telewizji polskiej pojawiła się jedna z największych ostatnich produkcji filmowych, „Wołyń”.

Nominowany do Orłów 2017 w aż 14 kategoriach nagrodzony na festiwalu w Gdyni film Wojciecha Smarzowskiego to pierwszy polski film poruszający temat tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich

Wojciech Smarzowski, autor między innymi „Wesela”, „Domu złego”, „Drogówki” i „Róży” zrealizował „Wołyń” z ogromnym rozmachem, podejmując się próby odtworzenia nieistniejącego już świata polskich Kresów Wschodnich, jego obyczajowości, języka oraz kultury materialnej.

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci (źródło: Filmweb)

Film można obejrzeć pod tym adresem w cenie 5 zł (płacą kartą lub przelewem) lub 6,15 zł płacąc SMSem.