Wrzesień w CANAL+ online

We wrześniu CANAL+ proponuje mocne pozycje serialowe, w tym opartą na faktach produkcję odsłaniającą kulisy przerażającego procederu „Doktora Śmierci”, czy nową serię dokumentalą produkcji CANAL+ Polska ujawniającą tejemnice dna Bałtyku. 

POKÓJ 301 (MAN IN ROOM 301), serial sensacyjny,  9 września.

Każda rodzina skrywa jakąś tajemnicę, ale mało która tak mroczną i skomplikowaną jak rodzina Kurtiich. Wydawało się, że wspólnie przetrwali tragedię z przeszłości – śmierć dwuletniego syna zastrzelonego przez inne dziecko. Dwanaście lat po tych wydarzeniach przychodzi list, który nie tylko rozdrapie dawne rany, ale zmieni niemal wszystko. Oto „Pokój 301” – fińskobrytyjski sześcioodcinkowy thriller, który opowiada, jak spokojne, rodzinne, greckie wakacje zmieniają się w skomplikowaną grę z niebezpiecznym przeciwnikiem.

Twórczynią tego serialu jest brytyjska aktorka i scenarzystka Kate Ashfield, która zdobyła popularność główną rolą w „Wysypie żywych trupów”, a od jakiegoś czasu zajęła się tworzeniem seriali. „Pokój 301” jest jej drugim projektem. Za pierwszy – miniserial „Urodzony morderca” była nominowana do BAFTY.

W obsadzie zobaczymy fińskich aktorów: Antiiego Virmavirtę („Po tamtej stronie”, „Seks po fińsku”), Jussiego Vatanenę („Lapońska odyseja”) i Kaiję Pakarinen („Oblubienica diabła”, „Człowiek bez przeszłości”).

VIGIL (VIGIL), serial sensacyjny, 14 września.

Najnowszy brytyjski serial sensacyjny produkcji BBC to historia policyjnego śledztwa, które rozgrywa się na pokładzie okrętu podwodnego. Ta sześcioodcinkowa fabuła napisana przez Toma Edge’a („Crown”, „Cormoran Strike”) zaczyna się od zniknięcia szkockiego statku rybackiego i równocześnie tajemniczej śmierci na pokładzie atomowego okrętu podwodnego, tytułowego HMS Vigil. Do rozwiązania zagadki zostaje wyznaczona inspektor Amy Silva, która (dosłownie) ląduje na pokładzie okrętu, a tam szybko wchodzi w konflikt z przedstawicielami Królewskiej Marynarki Wojennej. Sama, otoczona przez obcych stara się wykonać swoje zadanie i rozwiązać sprawę. Czy to w ogóle możliwe?

W główną rolę pani detektyw wcieliła się świetna brytyjska aktorka Suranne Jones znana z głównych ról w serialach „Doktor Foster”,„Gentleman Jack” i „Scott i Bailey”. A towarzyszą jej m.in. Rose Leslie („Gra o tron”, „Downton Abbey”) i Gary Lewis („Billy Elliot”, „Gangi Nowego Jorku”, „Outlander”).

DEATH (DR. DEATH), serial sensacyjny,  15 września.

Sprawa doktora Christophera Duntscha kilka lat temu wstrząsnęła Ameryką. Ten arogancki psychopata w lekarskim kitlu zabił bądź okaleczył wielu swoich pacjentów. Nic więc dziwnego, że zdobył przydomek „Doktor Śmierć” i skończył w więzieniu z wyrokiem dożywotniego pozbawienia wolności. O tym jak do tego doszło opowiedziano ze szczegółami w 2018 r. w podcaście „Dr. Death”, który „GQ Magazine” określił „najbardziej przerażającym podcastem roku”. Pełna faktów i wywiadów wielogodzinna opowieść o tym kim był doktor Duntsch i jak go w końcu powstrzymano stała się podstawą pełnego napięcia i świetnie zrealizowanego ośmioodcinkowego fabularnego serialu telewizyjnego, który miał premierę w Stanach kilka miesięcy temu.

W rolę Duntscha wcielił się Joshua Jackson („Fringe: Na granicy światów”, „The Affair”), towarzyszą mu zaś nominowany do Oscara® , laureat Emmy i trzech Złotych Globów Alec Baldwin („Rockefeller Plaza 30”, „Cooler”, „To skomplikowane”, „Sok z żuka”) i Christian Slater („Mr. Robot”, „Prawdziwy romans”, „Wywiad z wampirem”).

DUFF i WAZOWSKI (PRETTY HARD CASES), serial kryminalny,  22 września.

Kanadyjski serial o policyjnym duecie, który musi zmierzyć się z groźnym gangiem z Toronto. Ten duet to Sam Wazowski i Kelly Duff, dwie policjantki po czterdziestce, które poza wiekiem różni praktycznie wszystko – od pochodzenia i rasy, po charaktery i metody pracy. Niełatwo więc będzie im pokonać wzajemne uprzedzenia, zgrać czy zaprzyjaźnić, ale jeśli to się uda – drżyjcie przestępcy, bo takiej pary nic nie będzie w stanie powstrzymać!

Główne role w dziesięcioodcinkowym serialu zagrały doświadczone aktorki: Mederith MacNeil („Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania”, „Dobranoc, kochanie”) i Adrienne C. Moore („Orange is the New Black”, „Shaft”). Dynamika tego tandemu robi naprawdę wrażenie i kto wie, czy nie mamy do czynienia z narodzinami nowego kultowego telewizyjnego policyjnego duetu?

Obok głównych bohaterek na ekranie pojawią się m.in. Tara Strong („Atomówki”, „Loki”), Dean McDermott („Bezprawie”, „Slasher”) i Kim Coates („Synowie anarchii”, „Helikopter w ogniu”).

11 WRZEŚNIA – HISTORIE OCALAŁYCH (SURVIVING 9/11), dokument,  11 września.

W tym roku mija dwudziesta rocznica zamachów z 11 września. Dwie dekady to całe pokolenie i potężne zmiany cywilizacyjne. Zmiany, które w sporej części zostały spowodowane właśnie wydarzeniami tamtego dnia. Z okazji dwudziestolecia tragedii powstał pełnometrażowy film dokumentalny Arthura Cary, laureata BAFTY sprzed dwóch lat za film „The Last Survivors” będącego zbiorem wspomnień ocalałych z Holocaustu.

Tym razem Cary ponownie ruszył z nagraniami, by upamiętnić opowieści o 11 września. Przed kamerą zasiedli zarówno Ci, którzy sami uszli cało z zamachów, jak i świadkowie ataków na WTC i Pentagon oraz bliscy ofiar tragedii, również pasażerów samolotu lotu 93, który został porwany i roztrzaskał się w Pensylwanii. To opowieści o tamtym dniu, o tym co najbardziej utkwiło w pamięci z tamtych godzin, ale także o tym, jak z perspektywy ludzi, których najmocniej doświadczyły te okropne chwile, zmieniła się Ameryka, świat, i ich własne życie. Całość uzupełniają bogate materiały archiwalne.

ŁOWCY TAJEMNNIC BAŁTYKU, seria dokumentalna,  21 września.

Nowa oryginalna dokumentalna seria Canal+ Polska, w której kamery towarzyszą w podmorskich bałtyckich wyprawach doświadczonemu nurkowi Tomaszowi Stachurze. W ośmiu odcinkach zobaczymy z bliska osiem zatopionych w naszym morzu statków, które leżą na dnie od dekad, a może i dłużej. Dziś dotarła do nich ekipa nurków z nowoczesnym sprzętem.

Bałtyk kryje w sobie mnóstwo sekretów i tajemnic, a wydarzenia chociażby z okresu II Wojny Światowej mocno zawyżyły ilość statków i okrętów, które nie dopłynęły do docelowych portów. W tej filmowej dokumentalnej serii dotrzemy z kamerą do ich wnętrz, zobaczymy gdzie dokładnie leżą i w jakim są obecnie stanie. Spróbujemy poznać ich historię, zorientować się dlaczego znalazły się w głębinach, kto był na ich pokładzie, jak nazywali się marynarze i czy żyją jeszcze ich bliscy. Czy ich potomkowie mają świadomość, co stało się przed laty? Czasem takie rozmowy mogą być równie fascynujące i pełne emocji, co skomplikowane wyprawy do głębin.

Z ZIMNĄ KRWIĄ – MORDERSTWO RODZINY CLUTTERÓW (COLD BLOODED: THE CLUTTER FAMILY MURDERS), seria dokumentalna,  2 września.

Historia zbrodni, która wstrząsnęła Ameryką i zainspirowała Trumana Capote do napisania prekursorskiej książki. W 1959 roku w sennym miasteczku Holcomb w Kansas zamordowano czteroosobową rodzinę Clutterów. Policja ujęła sprawców – dwóch byłych więźniów. Napadli oni na Clutterów z zamiarem rabunku, a wzbogacili się o ledwie 50 dolarów. Dokument jest rekonstrukcją tamtych wydarzeń i procesu zabójców, a także próbą zrozumienia zbrodni, którą Truman Capote opisał w bestsellerowej książce „Z zimną krwią”.

MILCZENIE (THE SILENCING), akcja,  5 września.

Kameralny mroczny thriller o samozwańczym strażniku leśnego rezerwatu, który musi zmierzyć się z groźnym mordercą. Rayburn po śmierci córki wybrał życie samotnika, odcinając się od cywilizacji, pijąc i spędzając kolejne dni i lata na opiekowaniu się lasem. Gdy pewnego dnia widzi przypominającą jego córkę dziewczynę , która ucieka przed dziwnym napastnikiem, nie potrafi się powstrzymać przed interwencją. Rozpoczyna to lawinę wydarzeń, w których ważną rolę odegra również lokalna pani szeryf. Czy ta para będzie potrafiła się porozumieć i zaufać sobie wzajemnie? Czy będą sobie tylko przeszkadzać, na czym skorzysta przestępca?

W tym pełnym akcji (i drzew) filmie główną rolę Rayburna Swansona zagrał Nikolaj Coster-Waldau, którego wszyscy pamiętamy jako Jaimiego Lannistera z pamiętnej „Gry o tron”. W roli szeryf – Alice Gustafson towarzyszy mu Anabelle Wallis („Peaky Blinders”, „Berek”, „Anabelle”), a jako jej młodszy brat – Brooks Gustafson, Hero Fiennes Tiffin (trylogia „After”, „Harry Potter i książę półkrwi”).

TROLLE 2 (TROLLS WORLD TOUR), animacja,  6 września.

Pełna znanych i popularnych światowych przebojów z najróżniejszych muzycznych gatunków (od Daft Punk po Ozzy’ego Osborne’a) animacja o przygodach sympatycznych tytułowych stworków. W tym filmie bohaterowie wyruszają w wielką podróż po trollowych krainach, gdzie królują różne style muzyki. Od lekkiego popu, po ciężkie rockowe granie – trolle sprawdzają się we wszystkim i brzmią równie dobrze w każdej wersji.

Musicalowa konwencja pozwala bohaterom zaprezentować się w wielu słynnych piosenkach, a pełna przygód i podróży fabuła to świetna zabawa dla całej rodziny.

Para głównych bohaterów – rezolutna Poppy i jej przyjaciel Mruk świetnie sobie radzą w tej niełatwej podróży, a ich perypetie śmieszą, ale prowadzą do pouczającego morału.

W oryginalnym filmie głosom temu duetowi użyczyli: znana z muzycznej trylogii „Pitch Perfect” Anna Kendrick i gwiazdor pop Justin Timberlake. W polskiej wersji językowej ponownie zastąpili ich specjalizujący się w dubbingu Magdalena Wasylik i Piotr Bajtlik.

SKŁODOWSKA (RADIOACTIVE), biograficzny, 13 września.

Maria Skłodowska-Curie, laureatka dwóch nagród Nobla, Polka i Francuska, kobieta, która swym talentem, charakterem i siłą woli zainspirowała pokolenia. Oto jej najnowsza filmowa biografia, która świetnie pokazuje jak ważną i cenioną na całym świecie postacią jest Skłodowska.

Oto mamy bowiem do czynienia z ekranizacją dokumentalnego komiksu Amerykanki Lauren Redniss („Radioactive: Marie & Pierre Curie. A Tale of Love and Fallout”), który na ekran przeniosła irańsko-francuska, nominowana wcześniej do Oscara reżyserka (a także autorka komiksów) Marjane Satrapi. W rolę Skłodowskiej wcieliła się angielska aktorka, również wcześniej nominowana do Oscara Rosamund Pike („Zaginiona dziewczyna”, „O wszystko zadbam”, „Śmierć nadejdzie jutro”). Męża Marii, Piotra Curie zagrał Sam Riley („Control”, „Czarownica”), a jej corkę Irene Anya Taylor-Joy (miniserial „Gambit królowej”, „Nowi mutanci”). Ta wersja biografii Skłodowskiej zdecydowanie nie jest polskocentryczna, ale równie ciekawa.

AFTER 2 (AFTER WE COLLIDED), romans,  19 września.

Kontynuacja popularnego młodzieżowego melodramatu opartego na bestsellerowym cyklu powieściowym Anny Todd. Literacki cykl „After” rozpoczął się jako internetowe fan fiction inspirowane zespołem One Direction. Jego wielka popularność pozwoliła przenieść „After” na papier (jego bohaterowie wystąpili w pięciu tomach), a z czasem również na filmowy ekran. „After 2” to ekranizacja drugiego tomu, w którym para głównych bohaterów Tessa i Hardin po wielu perypetiach, namiętnościach, problemach i wreszcie rozstaniu w finale części pierwszej, próbują żyć bez siebie. Tessa trafia na staż do Vance Publishing i poznaje tam, wydawałoby się idealnego chłopaka. Hardin stara się za wszelką cenę odzyskać dziewczynę. Z drugiej strony – jeśli coś wydaje się idealne, to jakie są szanse, że jest takie naprawdę?

W głównych rolach powracają Josephine Langford i Hero Fiennes Tiffin oraz Selma Blair („Szkoła uwodzenia”, „Ostrożnie z dziewczynami”), a do odsady dołącza w tej części cyklu Dylan Sprouse („Super tata”, „Nie ma to jak statek”) jako nowy chłopak Tessy.

SZARLATAN (CHARLATAN), dramat, 20 września.

Najnowszy film Agnieszki Holland to międzynarodowa produkcja, która opowiada o słynnym czechosłowackim uzdrowicielu Janie Mikolasku (1887-1973). Biografia rozpisana na dekady życia tytułowego „szarlatana” opowiada o tym, jak wymykająca się rozmaitym klasyfikacjom i normom postać próbuje odnaleźć się w kolejnych okresach historii Czechosłowacji (przedwojniu, niemieckiej okupacji, początkach komunistycznej dyktatury). Jak jego talenty i skuteczne, acz nieusankcjonowane oficjalnie metody lecznicze, są traktowane przez kolejne władze, a zachowanie Mikolaska w stosunku do kolejnych władz jest odbierane przez zwykłych ludzi? Czy należy pomagać wszystkim, czy jednak niektórym odmawiać?

Dzieło, nominowanej do Oscara polskiej reżyserki, która od dekad dzieli swój czas i talent na rynki europejski i amerykański zostało nagrodzone PNF Orzeł i pięcioma Czeskimi Lwami, w tym dla najlepszego filmu roku. Nagrodzono również reżyserię Agnieszki Holland i Ivana Trojana („Samotni”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”) za główną rolę Jana Mikolaska.

Canal Plus/Zdjęcie główne: Canal Plus