Empik #premieraonline

Kiedy:
9 czerwiec 2021@20:00 – 22:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-06-09T20:00:00+02:00
2021-06-09T22:00:00+02:00

Marta Bijan – środa, 9 czerwca, godz. 20:00

Podczas spotkania online z fanami Marta Bijan opowie o swoim drugim albumie „SZTUKA PŁAKANIA”, wydanym po trzech latach od debiutu. Rozmowę z artystką poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Marta Bijan lubi znikać. Zniknęła po finale programu X-Factor (2014) i pojawiła się dopiero po czterech latach z debiutanckim albumem „Melancholia” wydanym pod skrzydłami wytwórni Sony Music Poland. Jak sama uważa, ta płyta była muzycznym pamiętnikiem obejmującym dość długi okres jej życia, zapoczątkowany jeszcze w czasach nastoletnich, kiedy zaczęła pisać pierwsze piosenki.

Po premierze debiutanckiego krążka znów zniknęła. Minęły niecałe trzy lata, podczas których Bijan nie próżnowała: wydała trzy książki, wyreżyserowała krótkometrażowy horror i ukończyła studia filmowe. Dopiero jesienią 2020 ukazał się jej nowy singiel „lato smakuje” w zupełnie odmiennym, ciężkim klimacie, a za nim kolejne: inspirowana klimatem lat 80. „szczelina” i nostalgiczny „disneyend”. Za produkcją muzyczną wszystkich tych numerów stoi Haldor Grunberg czynnie grający w zespołach Mentor, Thaw i Untervoid, na co dzień zajmujący się muzyką metalową. Po miesiącach oczekiwania można posłuchać nowej płyty artystki, wydanej samodzielnie, bez pomocy wytwórni.

„SZTUKA PŁAKANIA” to moja próba okiełznania smutku i mroku, które zawsze głośno we mnie krzyczały. Za głośno. Chciałam sprawdzić, czy potrafię w nich pływać, nie topiąc się, a jedynie unosząc na ich powierzchni – ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Chciałam o nich opowiadać, zniżając głos, przy akompaniamencie filmowych dźwięków, jakbym snuła historie, które sama lubię czytać, oglądać i których lubię słuchać. Myślę, że się udało. Razem z Haldorem stworzyliśmy album, który jest połączeniem naszych z pozoru zupełnie różnych muzycznych osobowości – mojej poetyckości i melancholii z domieszką mroku i jego ciężkich, ciemnych brzmień. A ja w swoich tekstach i melodiach nauczyłam się płakać mniej teatralnie, krzyczeć mniej rozpaczliwie. Dopiero niedawno, może przez pandemię, dotarło do mnie, że to wielka sztuka, którą ciągle muszę zgłębiać – komentuje artystka.

Na spotkanie z Martą Bijan zaprasza Empik wraz z e-Muzyka oraz Going.

Empik/Zdjęcie główne: Empik