Teatr Powszechny

Kiedy:
18 luty 2021@18:00 – 19:25 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-02-18T18:00:00+01:00
2021-02-18T19:25:00+01:00

Strach zżerać dusze – 18 lutego, godz. 18:00, czas trwania: 85 min., dostępny do 22:30

Na podstawie filmu Rainera Wernera Fassbindera

„Szczęście nie zawsze jest radosne” – to motto filmu o historii miłosnej młodego imigranta i starszej sprzątaczki, który w latach siedemdziesiątych wywołał zamęt w Niemczech. W Polsce XXI wieku szczęście, dobrobyt i spokój cały czas stanowią synonim godnego życia, ale rzadko zadajemy sobie pytanie: czyim kosztem jest nam dobrze i wygodnie?

„Strach zżerać duszę” to tragikomiczna opowieść o społeczeństwie, które tak dobrze czuje się we własnym, zamkniętym gronie, że za wszelką cenę usunie z horyzontu wszystkich, którzy nie wpisują się w jednolity krajobraz. To także portret naszych uprzedzeń, które bywają kuriozalne i śmieszne, przesadzone i absurdalne. Być może w chwili, w której śmiejemy się ze społecznych tabu, śmiejemy się tak naprawdę z nas samych – i być może ten śmiech bywa oczyszczający.

reżyseria: Agnieszka Jakimiak
dramaturgia, scenografia, światła, wideo: Mateusz Atman
przekład: Iwona Nowacka
choreografia: Agata Maszkiewicz
muzyka: Łukasz Jędrzejczak
asystentka reżyserki i scenografa: Emilia Korsak
kuratorka: Marta Keil
obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Klara Bielawka, Łukasz Jędrzejczak, Julian Świeżewski
produkcja: Kuba Olszak/Barbara Sadowska

RECENZJE:
— Aktorzy (…) nie są przywiązani do ról, w każdej fantastyczni, przezabawni! Grają farsą, komiczną hiperbolizacją gestów i słów. Przez rozbawienie uwypuklają tragizm, brutalność wynikającą z braku tolerancji i zakłamania. (…). Gorąco polecam! To bardzo mądrze zrealizowany spektakl.
(Monika Krawczak, blog www.bylamwidzialam.pl)

— To teatr robiony z lekkością i swadą, łączy precyzję z polotem i dowcipem. Jest w nim społeczne oskarżenie i komedia, jest zlepiony z klisz melodramat przyprawiony ironią, ale są też wspaniale groteskowe sceny konfrontacji z drobnomieszczańskimi sąsiadami czy zapętlonej do absurdu jeszcze bardziej drobnomieszczańskięj rodzinnej kłótni (dzieci Emmi nie akceptują jej wyboru życiowego). (…) to jeden z najświeższych debiutów reżyserskich w ostatnich latach.
(Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza – Stołeczna”)

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Czwarta Generacja, którego kuratorkami były: Agnieszka Jakimiak, Marta Keil i Iwona Nowacka. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Goethe-Institut w Warszawie.

partnerzy: Schauspielhaus Bochum oraz Ringlokschuppen Ruhr w Mülheim.
koordynacja projektu: Jakub Olszak

WIĘCEJ INFORMACJI O SPEKTAKLU (zdjęcia, recenzje): www.powszechny.com/spektakle/strach-zzerac-dusze,s1407.html

Platforma VOD – Teatr Powszechny w Warszawie

Teatr Powszechny