YouTube uruchamia nowy serwis muzyczny. Znika YouTube Red.

Już jutro, 22 maja YouTube przedstawi swój nowy serwis muzyczny. Z rynku znika również marka YouTube Red.

Od prawie roku dochodzą do nas plotki, że YouTube planuje duże zmiany, w szczególności w części muzycznej swojego serwisu (pisaliśmy o tym tutaj). Tym samym serwis nas nie zaskoczył w tej materii, natomiast zaskoczył końcem serwisu premium YouTube Red.

Według samego serwisu, nowa muzyczna jego część to serwis muzyczny stworzony dla muzyki, oficjalne utwory, albumy, tysiące list odtwarzania oraz stacji radiowych, duża biblioteka remiksów, materiały live, teledyski z YouTube – wszystko czego nie znajdziemy gdzie indziej. Z tego krótkiego opisu, możemy wnioskować, że nowy YouTube Music to nie tylko muzyka ale również wideo, czyli kierunek, w którym podążają wszystkie inne muzyczne serwisy streamingowe.

W tym przypadku jednak, jest na odwrót. Serwis zaczynał od wideo i rozszerza swoje biblioteki o audio.

Na początek z nowego serwisu – YouTube Music – będą mogli korzystać użytkownicy w USA, Australii, Nowej Zelandii, Meksyku i Korei Południowej. Zapowiedziano też szybkie uruchomienie platformy w Austrii, Kanadzie, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, we Włoszech, Norwegii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii.

Polski jak na razie nie widać nawet na dalekim horyzoncie.

Za miesięczną opłatą w wysokości 9,99 dolara otrzymamy dostęp do muzyki bez reklam (jak to Premium), słuchania muzyki w tle (na co obecnie nie pozwala darmowa wersja YouTube ‘a) oraz możliwość słuchania off-line (czyli bez dostępu do sieci, po wcześniejszym ściągnięciu muzyki na urządzenie). W tej cenie również znajdzie się serwis Google Play Music, który pomału będzie stanowił część nowej platformy.

Zmienia się również YouTube Red, a raczej znika i będzie nazywać się YouTube Premium. Serwis rozpoczął swoją działalność w 2015 roku z mocnym przytupem, ponieważ Red w nazwie kojarzona było tylko z jednym – serwisem pornograficznym. YouTube się nie poddało do teraz. Za zmianą serwisu idą również zmiany w opłatach. Miesięczna subskrypcja wzrasta z 10 dolarów do 11,99 dolara ale w zamian otrzymujemy dodatkowo wyżej wymieniona nową usługę YouTube Music.

Oprócz nowego serwisu muzycznego użytkownicy dostaną standardowo jak dotychczas wideo bez reklam, możliwość odtwarzania i słuchania w tle, ściągania plików na urządzenia oraz dostęp do oryginalnych produkcji YouTube. Dostępność usługi Premium, która niebawem zostanie uruchomiona (czytaj: zmieniona z Red) zostanie również poszerzona o nowe kraje. Będzie również, jak zapowiada serwis więcej oryginalnych produkcji z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Meksyku.

Na pewno, oprócz dotychczasowych krajów, w których dostępna była wersja Red – USA, Australia, Nowa Zelandia, Meksyk i Korea Południowa, Premium będzie również można wykupić w Austrii, Kanadzie, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, we Włoszech, Norwegii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii. Czyli serwis Premium będzie się pokrywał z dostępnością nowego serwisu YouTube Music. Tym samym jak na razie o Polsce nikt nic nie mówi ani nie planuje.

YouTube/stream2me

Notes

  • Spotify przywrócił wsparcie internetowej wersji playera dla przegladarek Safari na systemach iOS.