Zakopiański audioserial nagrany na górskim szlaku

W Audiotece kolejna premiera zrealizowana w ramach akcji Usłysz kulturę, tym razem we współpracy z aktorami Teatru Witkacego w Zakopanem. Twórcy audioserialu “Lodowa Przełęcz” udowadniają, że sztukę można tworzyć nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach i uzyskiwać rewelacyjne efekty.

„Lodowa Przełęcz” to historia inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, na podstawie scenariusza Katarzyny Gondek i Katarzyny Szczerby. Audioserial opowiada o niewyjaśnionej do dzisiaj tragedii rodziny Kaszniców, która miała miejsce w sierpniu 1925 roku w Tatrach i jest nazywana najbardziej zagadkowym wydarzeniem w historii polskiego taternictwa oraz ratownictwa górskiego.
 
W trakcie przeprawy przez Lodową Przełęcz zmarło trzech mężczyzn – Kazimierz Kasznica, jego syn Wacław oraz towarzyszący im młody student i taternik Ryszard Wasserberger. Jedyną ocalałą z tragedii była Waleria Kasznicowa, żona Kazimierza.
 
W trakcie śledztwa pojawiały się różne poszlaki, a międzywojenna prasa licytowała się na teorie spiskowe. Czy powodem śmierci mężczyzn było wycieńczenie fizyczne, morderstwo, za które odpowiada Kasznicowa, a może śmierć trzech osób była efektem zjawisk paranormalnych, w które gorąco wierzono w tamtym czasie?
 
Nagrania audioserialu rozpoczęły się 3 sierpnia 2020, czyli dokładnie w 95. rocznicę tragedii. Katarzyna Szczerba, autorka scenariusza i reżyserka dźwięku, pracująca często przy filmach dokumentalnych, zadbała o pełen realizm podczas nagrań. “Lodowa przełęcz” – co wyjątkowe dla realizacji w formacie audio – nie była nagrywana w tradycyjnym studiu, ale w prawdziwych lokacjach i plenerach, m.in. w pracowni Teodora Axentowicza, Chałupie Sabały, Wąwozie Kraków i na Kasprowym Wierchu, a także w specjalnie zaaranżowanym studiu w Kinie Sokół w Zakopanem.
– Naturalne, prawdziwe przestrzenie żyją i oddychają, dlatego zależało nam, aby w nich być i aby aktorzy nie tylko mówili do siebie, ale także wykonywali wobec siebie gesty, ponieważ każdy gest, każdy ruch generuje dźwięk, tak bardzo dla nas cenny – tłumaczy Maciej Wirmański, zakopiańczyk odpowiedzialny za sound design.
Najnowsza produkcja Audioteki jest mocno osadzona w realiach zakopiańskich – grają w niej aktorzy związani z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W rolach głównych usłyszymy Adriannę Jerzmanowską, Krzysztofa Najbora, Emilię Nagórkę, Dominika Piejko, Kamila Jońskiego i Krzysztofa Wnuka. Przy produkcji pracowało również wielu lokalnych twórców – za reżyserię castingu i aktorów odpowiadał Franciszek Berbeka, kierownictwem produkcji zajęła się Marcelina Polak.
– Jest to niezwykła historia, realizowana w samym sercu zdarzeń. Mimo iż jest fabularyzowana, nagrania w terenie dodają produkcji autentyczności i przybliżają słuchaczom atmosferę tamtych dni. Współpraca z Teatrem Witkacego w Zakopanem ma dla nas szczególne znaczenie: to otwarcie się na nowy zespół artystyczny i pracę w zupełnie nowym dla nas miejscu – mówi Paulina Drzastwa, szefowa produkcji Audioteki.
Audioserial “Lodowa Przełęcz” na podstawie scenariusza Katarzyny Gondek i Katarzyny Szczerby dostępny jest do odsłuchania w aplikacji Audioteki. Premierę pierwszych dwóch odcinków zaplanowano na wtorek 10 listopada, następne pojawiać się będę co tydzień. Pierwszy odcinek udostępniony jest bezpłatny dla wszystkich, kolejne dostępne będą bez dodatkowych opłat w ramach usługi Audioteka Klub.
 
Audioteka/Zdjęcie główne: Audioteka