„Zeitgeist” premierowo w Storytel Original.

Storytel Original to historie pisane specjalnie z myślą o audiobookach. To oznacza, że są przygotowane w taki sposób, żeby łatwo było się na nich skupić, bez względu na to, co robisz podczas słuchania.

Od dzisiaj Storytel Original udostępnia premierowo thriller „Zeitgesit” Michała Protasiuka w interpretacji Antoniego Pawlickiego.

Jesteś informacją. Jesteś historią wyszukiwarki na twoim komputerze, danymi logowania telefonu, kontem na portalu społecznościowym. Jesteś plikiem w bazach danych międzynarodowych korporacji, których algorytmy sterują twoimi wyborami i przewidują zachowania twoje i całych grup społecznych. Przewidują… czy kreują? Michał Protasiuk i Antoni Pawlicki w serialu audio „Zeitgeist” odsłaniają tajemnice rzeczywistości big data i światowych potęg korporacyjnych, naprzeciw których stają pojedyncze jednostki, rzucające wyzwanie systemowi i walczące o to, byśmy poznali o nim prawdę. Czy jednak z tymi, którzy wiedzą o nas wszystko, można w ogóle wygrać?

Nie każda książka sprawdza się jako audiobook. Przyczyną mogą być pełna metafor narracja, mnóstwo różnych bohaterów czy duże przeskoki w czasie, co utrudnia przyswajanie książki w formie słuchanej. W Storytel Original historia skupia się na jednym głównym wątku i kilku bohaterach, a kolejne wydarzenia są opisywane w kolejności chronologicznej, żeby łatwo było zorientować się w fabule.

Każdy odcinek tworzy pewną zamkniętą całość, jednocześnie stanowiąc fragment głównego wątku opowieści. Poszczególne epizody kończą się w krytycznym momencie, przez co pozostawiają uczucie niedosytu i powodują, że słuchacz sięga po kolejny odcinek by dowiedzieć się, co było dalej. Taki sposób dzielenia opowieści na odcinki jest dobrze znany w literackim świecie – wiele klasycznych powieści było publikowanych w postaci pojedynczych odcinków, w takiej formie świat poznał choćby Sherlocka Holmesa, Olivera Twista czy naszą swojską Trylogię Sienkiewicza. W Storytel postanowiliśmy zainspirować się tą formą publikacji i stworzyć własne serie, dostosowane do formy audiobooka.

W ramach projektu ukazują się oryginalne historie, pisane specjalnie pod format audio, silnie inspirowane formą serialu: każdy „sezon” to dziesięć godzinnych odcinków (co przekłada się na około 450 000 – 550 000 znaków tekstu, w formie jak ze standardowych powieści, nie scenariusza), stanowi zamkniętą fabularnie całość, zostawia jednak furtkę do kontynuacji czy spin-offów.

Na Storytel.pl znajdziecie już seriale „Graffiti girl blues” Emila Strzeszewskiego, „Dobrego glinę” Andrzeja W. Sawickiego, „Panią doktor” Weroniki Wierzchowskiej, „Jednookiego króla” Jakuba Ćwieka, a także „Rozpad połowiczny” Patrycji Żurek.

Źródło: Storytel