Polacy kochają świąteczne hity

Wraz ze zbliżającymi się Świętami, coraz chętniej sięgamy po dobrze znane zimowe hity. Dane Spotify pokazują, że niektórzy z nas słuchają świątecznych piosenek już w sierpniu, a z każdym rokiem liczba godzin, które poświęcamy bożonarodzeniowym przebojom na Spotify rośnie. 

Według danych serwisu Spotify, na przestrzeni ostatnich 5 lat Polacy coraz chętniej sięgają po świąteczne hity. W 2021 roku poświęciliśmy polskim i zagranicznym zimowym przebojom 3,5 razy więcej godzin niż w 2017 roku.  Poznajmy świąteczne zwyczaje Polaków na Spotify.
 
Spotify zebrał dane na temat tego, jak wcześnie użytkownicy serwisu na całym świecie zaczynają słuchać świątecznej muzyki – Polska znalazła się na 40. miejscu ze 180 analizowanych krajów.
 
O tym, że Polacy uwielbiają słuchać bożonarodzeniowych piosenek jeszcze przed nadejściem zimy świadczy fakt, że w sierpniu zeszłego roku utwór “Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” był streamowany 180 razy częściej niż zazwyczaj o tej porze roku. W świąteczny klimat wprowadza nas również pogoda za oknem – gdy 23 listopada ubiegłego roku spadł pierwszy śnieg, hit zespołu Wham! został przesłuchany w serwisie Spotify w Polsce ponad milion razy.   
 
Według danych Spotify użytkownicy w wieku 30-34 lat zaczynają słuchać świątecznych przebojów już w listopadzie. Fanami bożonarodzeniowych playlist są również osoby w wieku 35-44 lat, a na 3. miejscu znaleźli się dwudziestolatkowie, czyli grupa słuchaczy w wieku 25-29 lat.
 
W Wigilię w Polsce nadal króluje „Last Christmas”, jednak tego dnia równie chętniej sięgamy po polskie świąteczne piosenki i tradycyjne kolędy. Najchętniej słuchane polskie piosenki 24 grudnia 2021 na Spotify to: „Coraz bliżej święta” w wykonaniu Margaret , Kayah i utwór „Ding dong” ,  De Su z piosenką „Kto wie?” , Czerwone Gitary – „Dzień jeden w roku” oraz Skaldowie –  „Z kopyta kulig rwie”. Dwa lata temu 24 grudnia wśród 200 najchętniej słuchanych piosenek na Spotify ponad 30% stanowiły kolędy.

Analizując dane dotyczące muzycznych wyborów Polaków uwagę zwraca fakt, że 24 grudnia w zestawieniu najczęściej słuchanych utworów można znaleźć wielu polskich wykonawców oraz tradycyjne kolędy. Pokazuje to, że nawet w czasach kiedy na playlistach króluje rap, nadal w okresie świątecznym wracamy do polskich kolęd, które przypominają o tradycji i łączą pokolenia. Polacy zdecydowanie kochają święta – komentuje Mateusz Smółka, Music Team Lead Spotify.

Niezmiennie od 5 lat najpopularniejszą playlistą na Spotify w grudniu w Polsce jest zestawienie „Idą Święta”, które zawiera ulubione polskie i zagraniczne świąteczne przeboje.
 
Polscy użytkownicy Spotify w swoich autorskich świątecznych playlistach chętnie umieszczają dobrze znane, zagraniczne piosenki. Jednak wśród polskich hitów, które najczęściej dodajemy do naszych bożonarodzeniowych playlist znajduje się uwielbiany utwór „A kto wie czy za rogiem” w wykonaniu Margaret & Siemacha.
 
Najpopularniejsze polskie piosenki świąteczne w Polsce 24 grudnia 2021:
  1. Margaret – Coraz bliżej święta
  2. Kayah – Ding dong
  3. De Su – Kto wie?
  4. Czerwone Gitary – Dzień jeden w roku
  5. Skaldowie –  Z kopyta kulig rwie
Najpopularniejsze zagraniczne piosenki świąteczne w Polsce 24 grudnia 2021:
  1. Wham! – Last Christmas
  2. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You
  3. Bobby Helms – Jingle Bell Rock
  4. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree
  5. Ariana Grande – Santa Tell Me

Spotify/Zdjęcie główne: Spotify