Co szósty Polak nie korzysta z internetu w miejscach publicznych

Centra handlowe i miejsca wydarzeń masowych są uważane za największe zagrożenia cybernetyczne.

Według badania przeprowadzonego przez firmę NordVPN prawie 16 proc. polskich internautów unika korzystania z internetu w miejscach publicznych, a niemal 70 proc.

Polaków preferuje internet mobilny. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa uważają, że środki te pomagają łagodzić cyberzagrożenia, ale problemy wynikające z korzystania z publicznej sieci Wi-Fi można również rozwiązać w inny sposób.

W najnowszym badaniu większość polskich internautów wymieniła galerie handlowe (60 proc.), miejsca wydarzeń masowych (50 proc.) oraz kawiarnie, bary czy restauracje (43 proc.) jako miejsca najbardziej narażone na zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Dom (12 proc.) i miejsce pracy (10 proc.) są wymieniane jako najbezpieczniejsze miejsca przed zagrożeniami cybernetycznymi przez respondentów dbających o bezpieczeństwo w internecie i prywatność w każdej lokalizacji.

– Użytkownicy internetu powinni oceniać zagrożenia cyberbezpieczeństwa w każdej lokalizacji, ponieważ zakres zagrożeń różni się w zależności od miejsca. Choć uniwersytety i urzędy zwykle wkładają więcej wysiłku w cyberbezpieczeństwo, w przypadku kawiarni i centrów handlowych może być inaczej – mówi Marijus Briedis, dyrektor techniczny (CTO) w firmie NordVPN.

 

Badanie pokazuje, że Polacy w celu ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi w miejscach publicznych w większym stopniu polegają na swoim zachowaniu w internecie, niż na samej technologii.

45 proc. respondentów twierdzi, że unika wprowadzania lub uzyskiwania dostępu do poufnych informacji, gdy są połączeni z publiczną siecią Wi-Fi. Jednocześnie 47 proc. respondentów odwiedza wyłącznie bezpieczne strony internetowe, a 25 proc. przed dołączeniem sprawdza, czy publiczne Wi-Fi jest godne zaufania.

Jeśli chodzi o wykorzystanie narzędzi w zakresie cyberbezpieczeństwa i prywatności, liczby są nieco mniejsze. Tylko 25 proc. Polaków korzysta z usługi VPN, a 46 proc. wybiera oprogramowanie antywirusowe. Chociaż VPN jest bardziej popularnym rozwiązaniem wśród młodszych pokoleń, starsze pokolenia zwykle bardziej ufają oprogramowaniu antywirusowemu. 

Umiejętność korzystania z cyberbezpieczeństwa jest ważna. Dobrze, że użytkownicy internetu unikają wprowadzania poufnych informacji (takich jak konta bankowe), klikania wyskakujących okienek lub odwiedzania podejrzanych witryn internetowych. Jednak błąd ludzki jest ważnym czynnikiem cyberbezpieczeństwa i popełniają go nawet eksperci, dlatego rozwiązania technologiczne powinny uzupełniać ludzkie wysiłki, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko – mówi Briedis.

Dla porównania, w Polsce publiczne Wi-Fi jest wykorzystywane znacznie rzadziej, a mobilny internet jest używany częściej niż w Niemczech.

37 proc. respondentów z Niemczech stwierdziło, że korzysta z publicznych punktów Wi-Fi, a 63 proc. raczej korzysta z internetu mobilnego. Jednak jedna czwarta niemieckich respondentów stwierdziła, że w ogóle nie korzysta z internetu w miejscach publicznych.

Istnieje kilka prostych środków ostrożności zapewniających bezpieczeństwo w publicznej sieci Wi-Fi. Marijus Briedis, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i dyrektor techniczny w NordVPN, radzi podjąć następujące działania:

 

  • Użytkownicy powinni wybrać program antywirusowy z zaawansowaną ochroną przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem szpiegującym i wirusami. Program antywirusowy wykryje i zneutralizuje zagrożenia, zanim wyrządzą one jakąkolwiek szkodę. Na przykład funkcja Threat Protection od NordVPN neutralizuje cyberzagrożenia, takie jak pliki zawierające złośliwe oprogramowanie lub złośliwe strony internetowe, zanim zdążą dostać się na urządzenie użytkownika.
  • Zapora sieciowa (ang. firewall) chroni system poprzez monitorowanie ruchu sieciowego i blokowanie podejrzanych połączeń. Użytkownicy powinni mieć ustawienia zabezpieczeń i upewnić się, że wbudowana zapora sieciowa komputera działa.
  • Publiczne sieci Wi-Fi są bardzo podatne na ataki hakerskie. Cyberprzestępcy często atakują użytkowników w bezpłatnych hotspotach i próbują przedostać się do ich urządzeń za pomocą złośliwego oprogramowania. Użytkownicy powinni zawsze korzystać z VPN, aby zabezpieczyć swoje połączenie Wi-Fi i chronić się przed niechcianymi szpiegami.

NordVPN/Zdięci główne: AS