Garda – opowieść o potrzebie walki i poszukiwaniu siły
W „Gardzie” pisarz Marcin Kowalczyk i Storytel pokazują siłę nie dążącą do dominacji, chęć walki nie karmiącą się agresją, męskość bez toksyczności. To opowieść o sercu wojownika silniejszym niż niepełnosprawność i o sztuce walki z własnym ciałem. Oraz pięknie przyjaźni między uczniem a trenerem. Głosem audiobooka jest Józef Pawłowski.
„Garda” wyrosła między innymi z zamiłowania do sportów walki, których uprawianie wiąże się z przezwyciężaniem wielu ograniczeń fizycznych i psychicznych. Historia dotyka też problemu przemocy i samokontroli – opowiada autor scenariusza, Marcin Kowalczyk. Poprzez postać niepełnosprawnego Przemka „Garda” stała się jednak również opowieścią o innym rodzaju walki, tym toczonym z ograniczeniami własnego ciała. Nie dzielę bohaterów powieści na tych, którzy jeżdżą na wózkach lub nie. Wszyscy oni mają swoje problemy, są zranieni, niekompletni i każdy musi sobie z tym poradzić na swój własny sposób – mówi Kowalczyk. Dodaje: Nie zapominajmy, że ludzie z niepełnosprawnościami uprawiają różne sporty, także te, które wiążą się z bezpośrednim kontaktem fizycznym, jak rugby czy boks. Jest więc czymś naturalnym, że i oni mogą stać się bohaterami opowieści traktującej o zmaganiach na ringu lub na macie.
Na planie zwiastuna „Gardy” Józefowi Pawłowskiemu towarzyszyli Karol Wójcik, trener w klubie Dragon Kraków Paraboxing oraz trener kadry Polski w boksie na wózkach, a także Szymon Andrejczuk, student, początkujący aktor i przewodniczący Rady Młodych Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami.
Dla drugiego z nich praca na planie „Gardy” wprost nawiązywała do tego, co stara się robić na co dzień. Tematyka jest mi bardzo bliska, ponieważ uprawiam sport i zmieniam postrzeganie osób z niepełnosprawnościami – mówi Szymon. Swoją misję podsumowuje następująco: Pokazuję, że można być silnym, zdrowym człowiekiem, mimo poruszania się na wózku. Że mimo wszystko można czerpać przyjemność z życia. Dodaje również: Chciałbym inspirować innych do zdrowego odżywania, aktywnego trybu życia i walki o swoje szczęście.
O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna najlepiej wie natomiast trener Wójcik, z wykształcenia fizjoterapeuta. Boks na wózkach przynosi wiele korzyści. Jest to doskonała forma rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy. Dodaje również, że gra toczy się nie tylko o sprawność fizyczną: Treningi poprawiają samopoczucie, pozytywnie wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości.
Jako znawca historii boksu, trener docenił również miejsce, które Storytel wybrał jako plan dla zwiastuna „Gardy”, salkę bokserską im. Feliksa Stamma na Żoliborzu. Styl retro, z wycinkami z gazet oraz zdjęciami bokserów sprzed lat, do tego ring na środku, po bokach worki i gruszki oraz sprzęt bokserski – w tym miejscu czuć było ducha sportowej rywalizacji – opisuje trener Wójcik.
Ambicją Storytel i Marcina Kowalczyka było, by miłość do sportu i sztuk walki czuć było również w „Gardzie”. By historia Adama i Przemka przełamywała mit wojownika i wzruszała nawet największych twardzieli.