Spotify ogłasza przejęcie Findaway – lidera rynku audiobooków

Spotify Technology S.A. ogłosiła dzisiaj zawarcie ostatecznego porozumienia dotyczącego przejęcia Findaway, światowego lidera w dziedzinie cyfrowej dystrybucji audiobooków. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. 

Działając wspólnie, Spotify i Findaway przyspieszą proces wejścia Spotify na dynamicznie rozwijający się rynek audiobooków, co pozwoli na sprawniejsze wprowadzanie innowacji i zapewni dostęp do audiobooków setkom milionów obecnych użytkowników platformy.

Infrastruktura technologiczna firmy Findaway umożliwi Spotify szybkie powiększenie rozmiarów katalogu audiobooków w serwisie, stwarzając nowe możliwości docierania do odbiorców wydawcom, autorom i niezależnym twórcom z całego świata.

Dzięki transakcji przejęcia, spółka Spotify będzie mogła wprowadzić rewolucję w branży audiobooków, podobnie jak zrobiła to w przypadku muzyki i podcastów, zapewniając możliwość docierania treści do szerokiej grupy słuchaczy w ramach swojej globalnej platformy. 

Ambicją Spotify jest stworzenie jednej platformy dla wszelkiego rodzaju treści dźwiękowych zarówno dla słuchaczy, jak i dla twórców. Przejęcie Findaway sprawi, że Spotify szybciej zadomowi się w świecie audiobooków i pozwoli nam spełnić te ambicje w krótszym czasie – oświadczył Gustav Söderström, dyrektor generalny ds. badań i rozwoju Spotify. – Cieszymy się, że możemy połączyć zespół Findaway, najlepszą platformę technologiczną w swojej klasie i bogaty katalog audiobooków z doświadczeniem Spotify, aby zrewolucjonizować tę dziedzinę w podobny sposób, jak zrobiliśmy to w przypadku muzyki i podcastów.

Wspólnie ze Spotify mamy możliwość wprowadzania innowacji i demokratyzacji ekosystemu audiobooków – powiedział Mitch Kroll, założyciel i dyrektor generalny Findaway. – Założyliśmy Findaway ze świadomością potęgi, jaką słowo mówione zyskuje dzięki audiobookom i wyjątkowej szansy dania ogromnych możliwości autorom i połączenia ich ze słuchaczami. Nie możemy się doczekać połączenia naszych czołowych narzędzi technologicznych i światowej klasy zespołu z zasięgiem platformy Spotify, by zapewnić lepsze wrażenia dźwiękowe twórcom, wydawcom i słuchaczom z całego świata.

Siedzibą spółki pozostanie miasto Solon w stanie Ohio, a jej szefem założyciel i dyrektor generalny Findaway Mitch Kroll, który będzie podlegał Nirowi Zichermanowi, dyrektorowi działu audiobooków w Spotify. 

Zamknięcie transakcji spodziewane jest w IV kwartale 2021 r. po weryfikacji i zatwierdzeniu przez organy nadzoru. 

Spotify