TVN24 GO wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Od 17 lutego 20 proc. wpłaty z każdej nowej rocznej subskrypcji TVN24 GO trafia na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży. W serwisie pojawił się także nowy cykl poświęcony tej tematyce, „Depresja systemu”.

Eksperci alarmują, że polski system opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi kuleje – nie ma doraźnej pomocy psychologicznej blisko zamieszkania, na wsparcie mogą liczyć tylko najciężej chorzy. I to zazwyczaj dopiero wówczas, gdy zaistnieje realna obawa o życie dziecka. Szpitalne oddziały zamknięte są przepełnione i niedoinwestowane. Brakuje personelu – często jeden lekarz musi się opiekować kilkudziesięcioma pacjentami na raz.
 
Tymczasem potrzebujących pomocy przybywa co roku. Według policyjnych statystyk, w 2021 w Polsce dzieci i nastolatki podjęły 1496 prób samobójczych – to aż o ponad 650 przypadków więcej niż rok wcześniej i aż cztery razy więcej niż w 2013 roku.
 
TVN24 GO wesprze budowę pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przekazując 20 proc. wpłat z nowych rocznych subskrypcji do Fundacji TVN. W placówce znajdzie się oddział pobytu stałego dla 32 pacjentów, a także poradnia psychiatryczna. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych.
 
W TVN24 GO powstał także specjalny cykl „Depresja Systemu”. To całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce – jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Dziennikarka programu „Polska i Świat” TVN24 Anna Wilczyńska rozmawia z lekarzami, ekspertami oraz nastolatkami i dziećmi, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego. To opowieść o ich codziennych zmaganiach z systemem, który w wielu przypadkach nie działa albo działa za późno. Kolejne odcinki cyklu będą publikowane w TVN24 GO co czwartek.
 
 
TVN/Discovery/Zdjęcie główne:TVN/Discovery/Wideo:YouTube