Nagroda Pulitzera dla najlepszego podcastu już w przyszłym roku

Uniwersytet Columbia, przyznający nagrody Pulitzera już od 2020 roku wręczy je dla najlepszych podcastów. Decyzja ta świadczy o tym, że forma podcastu nabiera znaczenia nie tylko w świecie rozrywki, ale również poważnego dziennikarstwa i publicystyki.

Nagroda Pulitzera dla najlepszego reportażu audio (podcastu), tak będzie się nazywała nowa kategoria, będzie wręczana za wybitny przykład dziennikarstwa w formacie audio, który służy interesowi publicznemu przedstawiając fakty oraz przedstawiając ciekawe historie.

Do nowej kategorii będzie mógł być zakwalifikowany każdy podcast publikowany nie tylko przez indywidualnych i niezależnych twórców, ale również przez dzienniki, czasopisma, stacje telewizyjne czy też serwisy internetowe.

Przedstawiciele nagrody zaznaczają, iż jest to kategoria eksperymentalna czyli, że w każdym momencie może zostac wycofana. Podobnie jak działo się to już w przeszłości. W 1974 roku wycofano kategorię najlepszy Korespondent, natomiast nagroda w kategorii Historia gazety została przyznana tylko raz w 1918 roku.

Wprowadzenie nowej kategorii pod obrady jury jest znaczącym wydarzeniem. Ostatnia taka znaczna zmiana była w 2007 roku, kiedy kategorię Reportażu Lokalnego zamieniono na Mocny Reportaż. Od niedawna też komisja bardziej otworzyła się na dziennikarstwo internetowe w każdej z rozpatrywanych kategorii.

Zgłoszenia do nagrody Pulitzera należy przesłać pomiędzy 16 grudnia a 24 stycznia. Jednak nie wszyscy komentatorzy zgadzają się z nową kategorią, która według nich podyktowana jest chwilową popularnością tego formatu, na którego moda szybko minie.

Jak podkreśla jury nagrody, jest to kategoria eksperymentalna, więc może tak szybko zniknąć z listy jak tylko zacznie spadać popularność podcastów. Tymczasem nic nie zapowiada zmniejszenia ich popularności. Wiele już serwisów streamingowych wprowadziło obok muzyki szerokie biblioteki podcastów a ci, którzy tego jeszcze nie zrobili są w trakcie wdrażania.

Nagroda Pulitzera to coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.

Nagrodę swojego imienia ufundował w 1917 Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca pochodzenia węgierskiego.

Corocznie nagrody przyznaje się w kwietniu w dwudziestu jeden kategoriach. W dwudziestu z nich zwycięzca otrzymuje świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów, a dwudziesta pierwsza kategoria („służba publiczna”) honorowana jest złotym medalem, który otrzymuje zwykle gazeta (mimo że jest on przypisany do konkretnej osoby).

strem2me/Wikipedia