Serialowa wersja obsypanego nagrodami kinowego hitu „Kamerdyner” w TVP VOD

Serialowa wersja obsypanego nagrodami kinowego hitu „Kamerdyner” dostępna od 10 lutego tylko w TVP VOD.

Użytkownicy platformy vod.tvp.pl mają okazję obejrzeć zapowiadaną 5-odcinkową serię wizualnego arcydzieła Filipa Bajona – to nakręcona z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wielowątkowa opowieść o skomplikowanych losach Polaków, Kaszubów i Niemców, na przestrzeni pięciu dekad początku minionego stulecia.

Serial przedstawia losy kaszubskiego chłopca, nieślubnego syna junkra Hermana von Kraussa i pokojówki – Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), wychowywanego w pałacu razem z dziećmi von Kraussów – Kurtem i Maritą, w której się później zakochuje.

Dzieląc czas na życie pałacowe oraz wiejskie Mateusz przypatruje się propolskiej wywrotowej działalności swojego ojca chrzestnego –kaszubskiego działacza Bazylego Miotke (Janusz Gajos).

Oczami Krola pokazane są perypetie obyczajowe arystokratycznego rodu von Kraussów i ludności wiejskiej na tle dramatycznych wydarzeń I i II wojny światowej, walki Kaszubów o przyłączenie Pomorza do Rzeczypospolitej, mordu w Piaśnicy, zajęcia ziem przez Armię Czerwoną.

Kamerdyner” to widowiskowe kino historyczne, saga rodzinna i poruszająca kaszubska epopeja, przestawiająca mało znane wątki w dziejach historii Polski. Znakomity scenariusz, inscenizacyjny rozmach, imponująca scenografia, wysmakowane kostiumy, malarskie zdjęcia Łukasza Gutta, gwiazdorska obsada – Sebastian Fabijański, Janusz Gajos, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Marianna Zydek, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Sławomir Orzechowski – gwarantują rozrywkę na światowym poziomie.

Serial „Kamerdyner” pozwolił nam w pełni pokazać historię Kaszubów na przestrzeni lat 1900-1945 z wszystkimi uwarunkowaniami i przyczynami zdarzeń, także tych tragicznych – mam na myśli zbrodnię niemieckich nazistów na ludności Kaszub w Lasach Piaśnickich. To w tym miejscu od września 1939 roku do marca 1940 roku wymordowano ponad trzynaście tysięcy Kaszubów. Serial „Kamerdyner” ukazuje nie tylko konkretne wydarzenia, ale również piękno tych ziem oraz upartość – w dobrym tego słowa znaczeniu – z jaką ludność mieszkająca tam zawsze walczyła, w różny sposób, o przynależność do Polski – Mirosław Piepka, autor scenariusza, producent.

Serial realizowany w koprodukcji Telewizji Polskiej, dostępny od 10 lutego wyłącznie w TVP VOD. Premiera telewizyjna zaplanowana jest na II połowę 2022 r.

Telewizja Polska/Zdjęcie główne: Telewizja Polska