Sony może być nowym właścicelem serwisu Crunchyroll

Sony prowadzi rozmowy o przejęciu serwisu streamingowego Crunchyroll o tematyce anime.

Serwis powstał w 2006 roku a od 2013 oferuje regularny streaming materiałów wideo z kategorii szeroko pojętej anime. Początkowo strona działała na zasadach pirackiego udostępnia treści, jednak po nawiązaniu współpracy z TV Tokyo przeszła na zgodną z prawem działalność i usunęła wszystkie nielegalne treści. Poprzez spółki zależne od 2018 roku właścicielem serwisu jest Warner Media.

Obecnie Crunchyroll ma 3 miliony subskrypcji Premium oraz ponad 70 milionów zarejestrowanych użytkowników. Serwis oferuje ponad tysiąc tytułów i 30 tys. odcinków chwaląc się, że posiada w swoich zasobach największą na świecie bibliotekę anime.

Niepotwierdzone przez firmy doniesienia przekazują, że Sony chce kupić serwis od AT&T Warner Media za około 1,5 mld dolarów. Na transakcji zyskałyby obie strony.

Potencjalna transakcja wzmocniłaby Sony na rynku streamingu anime, które obecnie sam prowadzi podobny serwis Funimation. Natomiast AT&T Warner Media zrealizowałaby dzięki sprzedaży swój plan roczny wyprzedaży aktywów sięgający 10 mld. dolarów.

Serwis dostępny jest w kilku wersjach językowych (angielski, hiszpański, portugalski, niemiecki, włoski, francuski, rosyjski, arabski oraz japoński) oraz z opcja napisów. W 2019 r. zapowiedziano, iż serwis pojawi się również w Polsce bez podania konkretnej daty. Jednak sam serwis już umożliwił płatności za wersję Premium w złotówkach.

Obecnie udostępnia dla polskich użytkowników ponad 555 produkcji (stan na luty 2020 r.)

Wikipedia/stream2me/Zdjęcie główne: Crunchyroll