Netflix i Purin Pictures zwiększają zasięg warsztatów filmów krótkometrażowych

12 zespołów reżyserów i producentów z Tajlandii, Kambodży, Laosu i Myanmaru zostało wybranych do udziału w dziesięciodniowych grudniowych warsztatach filmowych. Już drugi rok z rzędu Netflix jest głównym sponsorem warsztatów filmów krótkometrażowych prowadzonych przez Purin Pictures .

Pod kierunkiem profesjonalnych filmowców 24 uczestników będzie doskonalić swoje umiejętności pisarskie, producenckie i reżyserskie w ramach dwutorowego programu dla producentów i reżyserów. Punktem kulminacyjnym intensywnych warsztatów będzie prezentacja projektów filmów krótkometrażowych.

Czwórka zwycięzców otrzyma środki na wyprodukowanie filmów i wsparcie na etapie postprodukcji. Celem warsztatów jest wyrównanie szans filmowców z mniej rozwiniętych krajów Azji i Pacyfiku.

Cieszymy się, że udało nam się zebrać na tych warsztatach filmów krótkometrażowych najbardziej obiecujących młodych reżyserów i producentów z regionu, aby mogli uczyć się od profesjonalistów i doskonalić swoje umiejętności – mówi Aditya Assarat, jeden ze współzałożycieli Purin Pictures. Wielu z nich zostanie prekursorami branży, a te warsztaty – mam nadzieję – będą kolejnym krokiem w kierunku wyrównania szans aspirujących filmowców i podniesienia standardów opowiadania historii w naszym regionie.

Spośród 12 par reżyserów i producentów pięć pochodzi z Tajlandii, cztery z Birmy, dwie z Kambodży i jedna z Laosu. Ich filmy poruszają różne tematy, m.in. dramatów rodzinnych, LGBTQ, represji politycznych i dekonstrukcji tożsamości.

 Brak dostępu do grantów i mentoringu to coś, co chcemy przezwyciężyć dzięki takim warsztatom. Mają one wpierać filmowców, którzy inaczej nie mieliby szansy na rozwinięcie umiejętności opowiadania historii – mówi Amy Sawitta Lefevre, dyrektor ds. stosunków zagranicznych (region Azji i Pacyfiku) w Netflix. Wspieranie lokalnych twórców otwiera możliwości przed niedostatecznie reprezentowanymi filmowcami w Azji Południowo-Wschodniej i poza nią, aby mogli w końcu opowiedzieć swoje historie.

Trzy zwycięskie zespoły ubiegłorocznych warsztatów otrzymały dofinansowanie na realizację następujących filmów:

  • „My Bee’s Knees” — reżyseria: Tinshine Mont; produkcja: Christine Flemming
  • „Blazed Away” — reżyseria: Supamart Boonnil; produkcja: Ratthathammanoon Supapootorn
  • „Dear You” — reżyseria: Muendaw Kamontum; produkcja: Kataporn Sae-ieb

Tegoroczne warsztaty filmów krótkometrażowych odbędą się w dniach 2–12 grudnia w Thailand Creative and Design Center (TCDC) w Bangkoku w Tajlandii.

Netflix