Czego słuchają użytkownicy Spotify podczas kwarantanny

Stale rosnąca popularność playlist związanych z obowiązkami domowymi i treningami, częstszy niż zwykle wybór utworów akustycznych i muzyki klasycznej oraz rosnące zapotrzebowanie na treści informacyjne to tylko niektóre z trendów domowego streamingu w ostatnim czasie. Sprawdź co zmieniło się w upodobaniach słuchaczy na podstawie opracowania Spotify.

Od kilku tygodni zdecydowaną większość czasu spędzamy w domach. W odpowiedzi na tę sytuację, jak wynika z zestawień Spotify, w trakcie tworzenia playlist słuchacze coraz chętniej wybierali utwory akustyczne, instrumentalne, częściej refleksyjne niż taneczne. Co więcej, zalecenia pozostawania w domu sprawiły, że wyjątkowym wzrostem popularności, bo aż o 135% może się dziś poszczycić utwór The Police „Don’t Stand So Close to Me”!

Wiedza to potęga,a słuchacze serwisu z pewnością chcą być na bieżąco. Z uwagi na znaczący wzrost zainteresowania podcastami informacyjnymi, na Spotify pojawiła się specjalna kategoria COVID-19, gromadząca wszystkie treści dotyczące pandemii, by ułatwić użytkownikom ich odnalezienie. Słuchacze znajdą tam podcasty takie jak: Coronavirus: Fact vs. Fiction (CNN), Coronavirus Global Update (BBC), oraz Don’t Touch Your Face (Foreign Policy).

Nowym wyzwaniem dla rodziców staje się zapewnienie dzieciom – obok codziennego bezpieczeństwa i rozrywki – także pomocy w nauce podczas zajęć zdalnych. Jest to tyle trudne, że najczęściej sami pracują z domów. W związku z tą sytuacją zaznaczył się trend wzrostu popularności playlist pomagających dzieciom zasnąć oraz muzyki klasycznej.

Spotify zanotował wzrost liczby wspólnych playlist, które pozwalają być bliżej znajomych czy rodziny w trakcie słuchania muzyki. Jak wynika z zestawień, użytkownicy serwisu częściej niż zwykle dzielą się treściami na portalach społecznościowych, prezentując znajomym, czego akurat słuchają. Chcesz stworzyć z przyjaciółmi wspólną playlistę? Sprawdź jak możesz to zrobić.

Kolejny trend to bijące rekordy popularności koncerty online. Artyści i fani stale szukają nowych sposobów na bycie w bliskim kontakcie. Teraz, gdy trasy koncertowe zostały przesunięte lub odwołane, wielu twórców decyduje się na organizowanie koncertów online. James Blake, Indigo Girls, Ben Gibbard, Chloe x Halle, Code Orange i Jewel to tylko niektórzy z wielu artystów, których popularność na Spotify wzrosła właśnie po zdalnych występach.

W ciągu ostatniego tygodnia wzrosła także liczba odsłuchań podcastów z kategorii „Sport i rekreacja” oraz „Zdrowie i styl życia”. Rosnąca troska o własne zdrowie i kondycję sprawia, że użytkownicy Spotify tworzą i słuchają większej ilości playlist treningowych niż miesiąc temu.Jak wskazują dane Spotify, zauważalny jest również wzrost słuchalności playlist o tematyce związanej z gotowaniem i pracami domowymi, co pokazuje, że słuchacze koncentrują się przede wszystkim na pracach domowych oraz spędzaniu czasu w rodzinnym gronie.

Wspólne śpiewanie z okien i balkonów na cześć opieki zdrowotnej przez mieszkańców Włoch i Hiszpanii sprawiło, że popularność wykonywanych piosenek znacząco wzrosła.

We Włoszech królowały „Abbracciame” – 13 marca odnotowano wzrost popularności tej piosenki o 820%, i „Azzurro” 14 marca wzrost o ponad 715%.

W Hiszpanii natomiast na czoło wysunął się utwór z lat 80. „Resistiré” (I Will Resistiré) w wykonaniu Duo Dinamico – po 15 marca jego popularność na Spotify wzrosła o ponad 435%, po tym jak nagrania z jego wspólnych wykonań zaczęły krążyć w mediach społecznościowych.Badanie słuchalności na Spotify zostało przeprowadzone w okresie od 19 do 25 marca.

Spotify/Zdjęcie główne:Spotify