Rusza Festiwal Mastercard OFF CAMERA w Playerze

W piątek 11 września – startuje 13 edycja Mastercard OFF CAMERA. Po raz pierwszy jeden z największych festiwali kina niezależnego przeniósł się do internetu. Ruch ten jest możliwy dzięki Playerowi.

Pandemia Covid-19 zamieniła polską scenę wydarzeń filmowych. Ze względu na szczególne okoliczności Festiwal Mastercard OFF CAMERA przeniósł się do przestrzeni online, a partnerem dostarczającym technologię pod to rozwiązanie został Player. To wyjątkowa, unikatowa współpraca serwisu VOD z wydarzeniem filmowym.

W tych niezwykłych czasach, niezwykłe synergie są niezwykle potrzebne. Dlatego połączyliśmy siły i jeden z największych festiwali kina niezależnego możecie oglądać non stop Playerze – jednym z najbardziej angażujących serwisów VOD w Polsce. Zapraszamy na Festiwal Mastercard OFF CAMERA do player.pl!” Maciej Gozdowski, dyrektor zarządzający player.pl 

W Playerze powstała specjalna strefa poświęcona Festiwalowi Mastercard OFF Camera: player.pl/off-camera. Można w niej śledzić wszystkie pokazy konkursowe, seriale w ramach SerialConu, a także wydarzenia towarzyszące – rozmowy z twórcami, spotkania z gwiazdami czy koncerty. Oto rozpiska materiałów dostępnych w serwisie.

OTWARCIE 13. EDYCJI FESTIWALU MASTERCARD OFF CAMERA11 września o godz. 20.00 odbędzie się transmisja live z Sukiennic w Krakowie. Galę poprowadzi Marcin Prokop.

KONKURS GŁÓWNY. POKAZY SPECJALNE MASTERCARD

Międzynarodowy konkurs „Wytyczanie Drogi” o Krakowską Nagrodę Filmową jeden z najważniejszych punktów w programie festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie; filmy, które wywołały zachwyt widzów na największych imprezach filmowych, z festiwalami w Toronto, Locarno, Rotterdamie czy Sundance na czele.

W konkursie „Wytyczanie Drogi” produkcje te będą walczyć o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 25 000 dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury. Partnerem konkursu jest Mastercard.

KONKURS POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych prezentujemy to, co w rodzimej kinematografii ostatniego roku jest naszym zdaniem najciekawsze, najbardziej oryginalne i jednocześnie uniwersalne.

Dziesięć fabuł walczyć będzie o Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 100.000 złotych. Nagroda zostanie przyznana przez międzynarodowe jury. Liczymy na to, że spojrzenie profesjonalistów spoza lokalnej branży filmowej pomoże rozpoznać to, co w polskim kinie jest najbardziej uniwersalne i atrakcyjne.

W tym roku rada programowa festiwalu Mastercard OFF CAMERA po raz ósmy wyłoniła także grono nominowanych do nagród aktorskich. Zwycięzcy w tej kategorii otrzymają nagrody w wysokości 5.000 złotych, ufundowane przez UPC i Player.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych wręczymy również nagrodę Mastercard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu (nagroda to 10 000 złotych) ufundowane przez Mastercard. Partnerem konkursu jest Kulczyk Foundation.

SEKCJE SPECJALNE

Panorama – Przegląd tego co teraz najciekawsze w światowym kinie.

Amerykańscy niezależni – Sekcja nowych niezależnych filmów amerykańskich zwraca uwagę na wyjątkowe, artystyczne filmy, powstające poza mainstreamem. Podejmują one często niezwykle duże ryzyko dotyczące stylu i opowiadanej historii, zmieniając sposoby postrzegania, myślenia i odczuwania u kinowych widzów. Przez ekran wsączają się wprost do ciała.

Festiwalowe hity – W tej sekcji zobaczymy najnowsze filmy uznanych reżyserów, a także produkcje początkujących filmowców, którzy zwrócili na siebie uwagę widzów i krytyków na całym świecie. Docenione przez naszych programerów filmy często łączą w sobie potencjał komercyjny z niezależnym, twórczym duchem i niepokorną naturą.

Między nami kobietami – Choć ostatnio sporo mówi się o obyczajowej, kulturowej i społecznej dominacji kobiet, to jednak rzeczywistość, zarówno ta filmowa, jak i codzienna, pozostaje dojmująco patriarchalna. Oczywiście ruchy spod znaku #metoo i #timesup odbiły się szerokim echem i doprowadziły już do pewnych systemowych zmian, ale władza wciąż pozostaje w przeważającej mierze w rękach mężczyzn. W specjalnej tegorocznej sekcji MasterCard OFF CAMERA to kobiety rozdają przysłowiowe karty. Pokazywane w niej filmy to jednak coś więcej niż opowiadające o silnych bohaterkach historie. Partnerem sekcji jest BNP Paribas Bank Polska S.A.

Tanie dreszcze? – Specjalna tegoroczna sekcja Mastercard OFF CAMERA to rewizja przeżywającego aktualnie renesans nurtu. Programerzy 13.edycji Festiwalu przyglądają się uważnie, co zmieniło się w jego obrębie w erze #metoo, ale też jak niezależni filmowcy czerpią garściami z klasyki gatunku, wzbogacają go o nowatorskie tropy, estetykę i tematy. A to wszystko, jak to zwykle w przypadku thrillerów bywa, podane w przyprawiający o dreszcze sposób.

Związki i rozwiązki – Media społecznościowe i portale randkowe radykalnie przemodelowały związki międzyludzkie. Kolorowe kobiece magazyny radzą, jak uwieść i zatrzymać mężczyznę, komedie romantyczne i melodramaty podtrzymują mit idealnej miłości, a wszechobecne stereotypy genderowe podprogowo oddziałują na nasze codzienne interakcje. Podczas, gdy monogamia wydaje się być nieco przestarzałym modelem, a poliamoria oferować ekscytującą odmianę, bohaterki i bohaterowie wybranych filmów starają się nawigować w tym skomplikowanym krajobrazie miłosnym najlepiej, jak potrafią. Zmagają się nie tylko z kwestiami wokół swoich tożsamości, seksualności i cielesności, ale przede wszystkim – samymi relacjami – sposobami ich zawiązywania, budowania, podtrzymywania czy wreszcie zrywania. Z prezentowanych opowieści wyłoni się złożona i fascynująca panorama współczesnych perturbacji randkowowo-emocjonalnych.

Znów w drodze – Motywacje związane z podróżą bywają różne – od politycznych po mocno osobiste, inne zazwyczaj też są cele, ale tym, co łączy, jest samo, jak podkreśla wielu, wyjątkowe doświadczenie bycia w drodze. Tam zacierają się wszelkie podziały. Pochodzenie, pozycja społeczna, wyznanie, wiek czy płeć przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Tam wreszcie zawierają się długoletnie przyjaźnie, rodzą uczucia. Choć kino drogi to, obok westernu, najbardziej amerykański z gatunków filmowych, będziemy chcieli udowodnić, że wyszedł on daleko poza granice Stanów Zjednoczonych. Zastanowimy się nad jego bogatą symboliką i przyjrzymy temu, jak z upływem czasu się zmienił. Zatem, w drogę!

SERIALCON

10-dniowy serialowy maraton podczas 13. Mastercard OFF CAMERA, gdzie perspektywa fanowska łączy się z akademicką i branżową. O pracy nad serialami opowiedzą zarówno twórcy stojący przed kamerą – aktorzy – jak i ci sterujący serialowym światem zza niej: scenarzyści, reżyserzy i producenci.

Na wielbicieli telewizyjnych hitów czekają interesujące prelekcje, dyskusje panelowe i warsztaty przygotowane przez krytyków, dziennikarzy, naukowców, blogerów, podcasterów i youtuberów. Nie zabraknie też tradycyjnych, wieczornych SerialConowe pokazów seriali. W tym roku specjalna edycja wydarzenia będzie trwała aż 10 dni – od 12 do 21 września.

PLAN B.

Rozmowy, podczas których przedstawiciele branży filmowej opowiadają o swoim miejscu w kinie, o zasadach i wartościach, jakimi się kierują. Dyskusję toczą się o „pewniakach”, ale i o planach B, które trzeba było wdrożyć, niejednokrotnie podejmując ryzyko.

Ze spotkań wyłania się nie tylko sylwetka artysty, ale również ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym, kina wartości i kina zasad. W tym roku ważnym wątkiem będzie też wpływ pandemii COVID-19 na świat filmu i serialu. Wśród rozmówców znajdą się: Wojciech Pszoniak, Sławomir Idziak, Krystyna Janda, Adam Ferency, Agata Kulesza, Magdalena Cielecka, Bartłomiej Topa, Cezary Pazura, Karolina Gruszka, Gabrysia Muskała. Dyskusję poprowadzi Alicja Myśliwiec.

OLIVIER ON OFF

Przez dziesięć festiwalowych dni Olivier Janiak zaprosi do rozmowy popularnych aktorów, z którymi oceni konkursowe filmy i porozmawia o ich planach oraz historiach z planu czy ulubionych rolach.

OFF SCENA

Bywalcy kilku poprzednich edycji Festiwalu doskonale znają gwiazdy, które pojawią się w line-upie tegorocznej OFF SCENY. Artyści, których występy porywały publiczność w klubach krakowskich wystąpią tym razem ze specjalnymi programami nagrywanymi w ich domach czy studiach nagrań. Zobaczyć można będzie takich twórców jak: Mulimba, Swiernalis,, VHS czy Lazy Habits. Zapraszamy do domowego weekendowego klubu festiwalowego w dniach 11-13 września oraz 18- 20 września.

FestiwaLOVETe krótkie formy wideo zabiorą widzów w świat festiwalu, podsumują każdy dzień i pokażą swoiste best of fest.

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

Nagrody, nagrody, nagrody…Uwieńczeniem Festiwalu jest zawsze Zamknięcie, kiedy to łączymy się z Jury i nagrodzonymi Twórcami. Nie zabraknie także niespodzianek muzycznych.

Więcej na temat Festiwalu Mastercard OFF CAMERA na oficjalnej stronie wydarzenia: offcamera.pl

TVN/Discovery/Zdjęcie główne:TVN/Discovery