NAOMI OSAKA. NAOMI OSAKA in episode 1 of NAOMI OSAKA: LIMITED SERIES. Cr. NETFLIX © 2021

Serial „Naomi Osaka” pokazuje inną stronę gwiazdy tenisa

Nowy serial dokumentalny „Naomi Osaka” próbuje odpowiedzieć na pytanie jak to jest być jedną z najlepszych tenisistek na świecie.

Trzyczęściowy kameralny projekt pokazuje trudne decyzje i ekstatyczne triumfy, które ukształtowały Naomi Osakę zarówno jako elitarną globalną supergwiazdę, jak i młodą kobietę próbującą odnaleźć się w świecie pełnym wyzwań. 

Serial przedstawia przełomowe dwa lata z życia Osaki, w czasie których doskonali ona technikę gry, odkrywa swoje korzenie i tożsamość — mistrzyni tenisa i wschodzącej liderki.

– Kiedyś nie zwracałam uwagi na pozycję, jaką udało mi się osiągnąć, i możliwości z nią związane. Teraz myślę, że powinnam je wykorzystać – mówi Osaka. – Sądzę też, że zamiast podążać ślepo za innymi, każdy z nas musi wybrać własną życiową drogę. 

Tuż przed premierą serialu, która będzie miała miejsce 16 lipca, Netflix rozmawiał z reżyserką i producentką wykonawczą Garrett Bradley o tym, co skłoniło ją do realizacji tego projektu, o „bezkompromisowej szczerości” Naomi i o tym, jak zmienia się krajobraz gwiazd sportu wschodzących w świetle reflektorów.

Co zainteresowało Cię w Naomi na tyle, żeby nakręcić o niej dokument?

Nie znałam wcześniej Naomi, musiałam więc zachować otwarty umysł. Nie chciałam zaczynać pracy nad tym projektem z konkretnym pomysłem na to, kim jest moja bohaterka i jak ma wyglądać ten serial. Naomi ma skomplikowaną, analityczną osobowość, jest niesamowicie spostrzegawcza. Ma też świetnie wyostrzony instynkt jak na osobę w jej wieku i oczywiście jest jedną z najlepszych „rzemieślniczek” w swoim zawodzie. 

Już to wystarczyło, żeby projekt mnie zainteresował. Myślę jednak, że przede wszystkim chciałam się dowiedzieć, jak można znaleźć równowagę w życiu w tak młodym wieku. Ciekawiło mnie też, jakich poświęceń wymaga dążenie do mistrzostwa bez utraty poczucia wyższego celu. Jak ten cel zmienia się, gdy wspinasz się po kolejnych szczeblach kariery?

Sama jesteś osobą, której publiczny wizerunek został w dużej mierze ukształtowany przez media. Które cechy osobowości Naomi chciałaś w związku z tym podkreślić?

Zależało mi głównie na towarzyszeniu jej w czasie tych dwóch przełomowych lat i dokumentowaniu jej przeżyć w każdej ulotnej chwili. Zostaliśmy wychowani tak, aby patrzeć na celebrytów, czy nawet na sportowców, jak na niedostępnych bohaterów, których życie zupełnie nie przypomina naszego. Jednak moim zdaniem to się zmienia. Wyznacznikami przyszłości będą przejrzystość i dostępność, a Naomi jest tego najlepszym przykładem. Jej bezkompromisowa szczerość sprawia, że bez problemu przełamuje przestarzałe bariery kulturowe, co według mnie odzwierciedla piękno i przyszłościowe myślenie zarówno Naomi, jak i całego jej pokolenia. Nie wszyscy sportowcy mieli wcześniej taką szansę, ale myślę, że w tym właśnie kierunku zmierza nie tylko świat sportu, ale też cały świat. 

Nikt nie mógł przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja na świecie, gdy pojawił się pomysł na serial.  Czy myślisz, że czas premiery uwypukla podejmowane w dokumencie tematy rasy, tożsamości, identyfikacji płciowej i sportu?  

Myślę o tym serialu jak o trzyczęściowej zadumie, która pozwala lepiej zrozumieć poświęcenia, jakie trzeba ponieść w życiu, wymagania związane z żelazną dyscypliną i przede wszystkim to, jak znaleźć równowagę między własną tożsamością a realizacją życiowego celu — jako młoda kobieta z pokolenia Z i znana na całym świecie gwiazda sportu. Myślę, że trudno byłoby zrealizować w tej chwili jakikolwiek projekt, ignorując zachodzące na świecie zmiany. Nie wiem, czy czas premiery cokolwiek uwypukla, bo wszystko, co dzieje się wokół jest przecież nieodłączną, fundamentalną częścią rzeczywistości tak Naomi, jak i każdego z nas. 

Co chcesz przekazać widzom w tym dokumencie?

Naomi dopiero zaczyna karierę. Gdy kręciliśmy ten dokument, cały czas zadawała sobie naprawdę ważne pytania o życie. Te pytania znalazły później odzwierciedlenie w świecie w skali globalnej, czego nikt nie mógł przewidzieć. Serial opowiada o podróży Naomi, o wzlotach i upadkach w krótkim okresie jej życia, ale też o dążeniu do celu, o poczuciu własnej wartości i o odwadze, której wymaga przestrzeganie osobistego kodeksu wartości w pracy i na odwrót. Mam nadzieję, że widzowie poczują moc empatii i znajdą w sobie odwagę, aby podjąć ryzyko zwłaszcza w chwilach, gdy stawka wydaje się nieprawdopodobnie wysoka. 

Netflix/Zdjęcie główne: Netflix/Wideo:YouTube