Spotify podsumował świąteczne preferencje swoich użytkowników na całym świecie.

Użytkownicy Spotify kochają świąteczną muzykę. W serwisie znajduje się ponad 18 milionów playlist nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia.

Tradycją stało się, że pierwsze dźwięki świątecznych przebojów słyszymy już w listopadzie. Jednak, jak wynika z badań, dla wielu miłośników muzyki to zdecydowanie za wcześnie.

Serwis  stworzył interaktywną mapę ukazującą, w którym momencie mieszkańcy poszczególnych państw zaczynają wczuwać się atmosferę nadchodzących Świąt. Wynika z niej m.in., że magicznym dniem, kiedy Polacy zaczynają słuchać muzyki świątecznej był 19 listopada. Ponadto, 16 grudnia aż 11% muzyki odtwarzanej w Polsce na Spotify to była właśnie muzyka świąteczna.

Jak wynika z zebranych danych, Polska jest 20 krajem na świecie, jeśli chodzi o ilość świątecznej muzyki słuchanej przez użytkowników. Jeśli spojrzeć na ubiegły rok, to polskim utworem, który najczęściej pojawiał się w głośnikach polskich słuchaczy w okresie Bożonarodzeniowym było A kto wie czy za rogiem w wykonaniu Margaret i Siemachy. Dodatkowo, Spotify zebrał listę 10 najpopularniejszych piosenek świątecznych na świecie:

 

Chyba nikogo nie zdziwi, że gusta muzyczne różnią się w zależności od wieku. Jak wynika z danych Spotify, świąteczne przeboje cieszą się szczególną popularnością wśród starszych słuchaczy. Spotify przygotował listę najpopularniejszych utworów na długie zimowe wieczory w zależności od grupy wiekowej:

 

 

Wszystkie świąteczne playlisty, zarówno polskie, jak i zagraniczne dostępne są w aplikacji Spotify w Gatunkach i Nastrojach w sekcji Wesołych Świąt.

 

Źródło: Spotify