W przeddzień premiery Spotify w Indiach, jego największy lokalny konkurent Saavn otrzymuje wsparcie finansowe.

Saavn to największy indyjski serwis muzyczny, oferujący obszerną bibliotekę hinduskiej muzyki. Właśnie otrzymał wsparcie finansowe od jednej z największych indyjskich firm, która między innymi z powodzeniem rozwija własny biznes telekomowy, Jio.

Reliance Industries, to jedna z największych firm na Półwyspie Indyjskim. Swoje biznesy prowadzi w wielu branżach, rozpoczynając od energetycznej, po petrochemiczną, odzieżową po telekomunikacyjną. Od dwóch lat z powodzeniem rozwija swoja markę usług telekomunikacyjnych pod nazwą Jio, której częścią jest usługa muzyczna Jio Music.

Reliance Industries właśnie poinformował o zakupie udziałów w największym muzycznym serwisie w Indiach, Saavn. Umowa zakupu udziałów za kwotę 104 milionów dolarów oraz plan inwestycji kolejnych 100 milionów dolarów w połączenie swojej usługi JioMusic z Saavn, ma stworzyć nowy podmiot wart według niektórych szacunków 1 miliarda dolarów.

Dotychczasowi udziałowcy Saavn, Tiger Global Management, Liberty media i Bertelsmann utrzymają swoje udziały w nowo powstałym serwisie. Oświadczenie firmy jednak nie mówi nic o wartości procentowej zakupionych udziałów Saavn. Komunikat jednak wskazuje, iż wartość JioMusic wnoszonej do nowego serwisu wyniosła 670 milionów dolarów.

Reliance Industrie należy do jednego z najbogatszych obywateli Indii, Mukesha Ambanii. Dzięki dużym zniżkom w ofercie Jio, agresywnym promocjom oraz kompleksowej oferty poszerzonej o treści multimedialne mocno namieszał przez ostanie dwa lata na rynku telekomowym.

Firma zaczęła mocno stawiać na treści sportowe oraz rozrywkowe. Zakup udziałów w Saavn oraz projekt połączenia tego serwisu z JioMusic to część szerszych działań podjętych przez Reliance. Nawiązał on również ścisłe partnerstwo z największymi dostawcami kontentu rozrywkowego w Indiach, jakim jest wytwórnia Eros International czy też Bollywood Balaji Telefilms.

Na początku kwietnia do Indii wchodzi Spotify, który może mocno namieszać na mocno konkurencyjnym rynku. Obecne już tam są tacy międzynarodowi gracze jak Apple Music, Google Play Music oraz od niedawna Amazon Prime Music, którzy od dłuższego czasu konkurują właśnie z serwisami Saavn, Gaana, Airtel Wynk czy Jio Music. Po połączeniu Saavn z Jio Music, Spotify może mieć problem z rozwojem na tym wymagającym rynku. Połączenie Saavn i Jio Music może okazać się jedyna alternatywą na przetrwanie.

Redakcja/Reuters