„Wiatr” Igora Brejdyganta w Empik Go

Igor Brejdygant w „Wietrze” przedstawia tę krainę pełną tajemnic, grozy i… śmierci. Premierze nowej książki towarzyszy superprodukcja audio w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych pojawią się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra. Audiobook jest już dostępny w aplikacji Empik Go.

„Wiatr” to powieść kryminalna, której autorem jest pisarz, scenarzysta i reżyser Igor Brejdygant. Trzymająca w napięciu górska opowieść pokazuje, że niepokój i namiętność mogą zmylić każdy trop. W superprodukcji audio w role głównych bohaterów wcielili się Karolina Gruszka oraz Andrzej Chyra.

Jakich narzędzi oraz możliwości technicznych należało użyć, by móc przenieść słuchaczy do mroźnych i groźnych Tatr, zdradza reżyser produkcji, Krzysztof Czeczot:

Tworzenie przestrzeni dźwiękowej tak niejednorodnej, jaką jest przestrzeń górska, wymaga wiele pracy. Nie tylko koncepcyjnej, ale także technicznej. Przede wszystkim musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki nastrój chcemy uzyskać w każdej ze scen. Samo tylko brzmienie wiatru, jego natężenie, ton mogą diametralnie zmienić wyraz sceny. Stąd starannie dobraliśmy różnego rodzaju brzmienia wiatrów, a następnie pracowaliśmy z tymi dźwiękami korzystając z narzędzi postprodukcyjnych. Praca taka wymaga sporej automatyzacji impulsów pogłosowych, aby móc uzyskać przestrzenność oraz by prawidłowo zlokalizować bohaterów w różnych pomieszczeniach lub przestrzeniach zewnętrznych. Nie jest to najłatwiejsza praca, ale daje dużo satysfakcji.

„Wiatr” to najbardziej osobisty tytuł autora. W treści możemy znaleźć ważne motywy z jego życia. Jak sam przyznaje, góry są mu bardzo bliskie, a główny bohater nieprzypadkowo ma oryginalne imię. Tatrzańskie wspomnienia z dzieciństwa przyczyniły się do tego, że „Wiatr” to kryminał z surową przyrodą, mrocznym góralskim folklorem i środowiskiem TOPRowców w tle.

„Wiatr” miał zakończyć się inaczej. Po drodze, już w trakcie pisania książki, wymyśliłem nowy finał. Musiałam się cofnąć i lekko pozmieniać całość, żeby jakoś to zaimplementować. Zdarzyło mi się tak pierwszy raz w całej mojej pisarskiej karierze, że postanowiłem, że finał będzie inny. Zabawiłem się w demiurga, bo tak właściwie, to ja decyduję, co będzie. To mi dało pewną satysfakcję – zaskakuje Igor Brejdygant.

Nowa powieść Brejdyganta pokazuje Zakopane dalekie od turystycznych wyobrażeń: mroczne, na granicy zimy i wiosny, śmierci i życia. Karolina Gruszka, która w audioprodukcji wciela się w rolę Moniki, przyznaje że to była dla niej zupełnie nowa odsłona tej krainy. Sama kojarzy ją z radosnymi, rodzinnymi wyjazdami z dzieciństwa. Mroczne Tatry, to nie jedyny z motywów, który zaskoczył aktorkę.

Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie powieści i wydaje mi się, że to jest duży atut tego tytułu. To powieść kryminalna i wszystko, co powinno się w tym gatunku literackim zawrzeć – zostało zawarte. Jest tajemnica, fabuła trzyma w napięciu, mamy niejednoznacznych, intrygujących bohaterów i przede wszystkim zagadka kryminalna. Lecz zakończenie jest jakby z innego gatunku i wynosi ten tytuł w strefę oniryczną – mówi Karolina Gruszka.

„Wiatr” dostępny jest w multiformacie: w wersji papierowej (Wydawnictwo W.A.B.), audio oraz e-booka.

Empik/Zdjęcie główne: Empik