Afykańskie brzmienia o międzynarodowym zasięgu. Muzyczne serwisy streamingowe prosto z Afryki

Muzyką rządzą nie tylko największe serwisy stremingowe jak Spotify czy Apple Music. W wielu krajach znajdziemy regionalne serwisy muzyczne. Tak też się dzieje w Afryce.

Patrząc na Afrykę całościowo jako na kontynent, po uwolnieniu się spod jarzma rozwiniętych europejskich krajów, została pozostawiona sama sobie. I choć jest bardzo atrakcyjna turystycznie, to na miejscu stanowi mieszankę wczesnego rozwoju technologicznego, zacofaniem społecznym oraz mocno utrzymującymi się tradycjami kulturowymi i religijnymi.

Wiele globalnych graczy upatruje w Afryce biznes swojego życia, dlatego też kontynent małymi krokami goni resztę rozwiniętego świata. Jednak poziom infrastruktury, w tym sieciowej jest słabo rozwinięty i nie nadąża za rozrywkowymi potrzebami obywateli. Okazuje się, że nie stanowi to przeszkody w korzystaniu z serwisów streamingowych – muzycznych oraz wideo – w takim samym stopniu jak w innych krajach. Podstawowa różnica to oferowana jakość techniczna oraz system rozliczeń za korzystanie z serwisów.

Choć w wybranych krajach pojawili się najwięksi gracze, to jednak najpopularniejsze serwisy, to te lokalne, dostosowane do oczekiwań klientów w szczególności dotyczące gustów muzycznych. Okazuje się, że serwisy te, nie ograniczają swojej oferty lokalnie, dzięki czemu możemy również, za darmo lub w bardzo dobrej cenie odkrywać nowe brzmienia.

BoomPlay Music, należący do Transsnet Music Limited został uruchomiony w Nigerii w 2014 roku. Może pochwalić się 31 milionami użytkowników wersji darmowej oraz 17 milionami w wersji premium. Serwis ten, jest najszybciej rozwijająca się platformą muzyczną w Afryce. Na taki szybki rozwój serwisu składa się bogactwo afrykańskiej muzyki, elastyczne formy płatności za wersję premium oraz dosyć niskie abonamenty miesięczne (za miesiąc zapłacimy ok. 3 $).

Serwis oferuje plany subskrypcyjne o różnych czasach trwania (dzienny, tygodniowy lub miesięczny) słuchanie muzyki online oraz offline, kupowanie całych albumów lub pojedynczych utworów. Dodatkową opcja płatności jest zakup monet wirtualnych, które można podarować innej osobie.

BoomPlay Music dostępny jest przez przeglądarkę internetową oraz na systemy Android.

Spinlet, to kolejny duży gracz na rynku afrykańskim, który powstał jeszcze wcześniej niż BoomPlay Music, bo już w 2013 roku, również w Nigerii. Swoje usługi świadczy w kilku krajach m.in.RPA,Kenii. Oprócz lokalnej twórczości oferuje również muzykę zagraniczną.

Do serwisu można się zalogować za pomocą konta Facebooka i słuchać na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS, dostęp przez przeglądarki internetowe nie jest oferowany. Tygodniowy lub miesięczny abonament premium oferuje dodatkowe usługi jak słuchanie offline oraz brak reklam.

Mdundo, to kenijski serwis muzyczny działający również m.in. w Tanzanii, Nigerii, Ugandzie, Ghanie, Zambii. Serwis dostosowuje swoją ofertę w zależności od wskazanej wcześniej lokalizacji, oferując takie gatunki muzyczne jak Hip Hop, Gospel, Dancehall, Rumba, AfroPop oraz wiele innych.

Mdundo oferuje tylko miesięczną subskrypcje w cenie ok. 3 $ i dostępny jest przez przeglądarki internetowe oraz na system Android.

Mziiki, w języku Swahili oznacza muzyka. Ten kenijski serwis powstał w 2014 roku, oferując muzykę afrykańska z regionów Tanzanii, Kenii, RPA, Nigerii oraz twórczość zagraniczną. W swojej bibliotece osiada twórczość ponad 1500 afrykańskich artystów i udostępnia wszystko za darmo.

Muzyki z serwisu można słuchać przez przeglądarkę internetową oraz aplikacje na system Android oraz iOS.

Inne warte wspomnienia muzyczne serwisy streamingowe to Simfy Africa oraz Musicoin z RPA, Play Africa, MyMusic Africa, Smubu oraz Mino Music.