Hiszpanka, spektakl teatralny oraz koncert w Ninatece. W tle polityczne przepychanki z Ministerstwem Kultury.

Ninateka dobrze sobie radzi na polskim rynku serwisów wideo. Ostanie propozycje świadczą o tym, że najważniejsza jest sztuka, kultura i dziedzictwo narodowe a nie upodobania wybranej grupy osób.

Pierwszy tytuł jaki będzie można zobaczyć w serwisie Ninateki to „Hiszpanka” z 2015 roku w rezyserii Łukasz Barczyka. Jest rok 1918. Upadają dynastie, trwa pandemia grypy, a na wschodzie Europy płonie łuna rewolucji. Popularnością cieszy się spirytualizm, który pozwalał uciec od wojennej zawieruchy. W takich okolicznościach wybucha powstanie wielkopolskie. Postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami i mistycyzmem spotykają się tu z przedsiębiorcami, wojskowymi oraz strategami planującymi walkę o niepodległość.

Film dostępny również w wersji z audiodeskrypcją.

Druga propozycja Ninateki to opowieść o życiu Jonasza Kofty w PRL, „Jonasz w brzuchu lewiatana. O tym, jak w tym systemie znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie.

Spektakl „Posprzątane jest adaptacją sztuki Sarah Ruhl – dwukrotnej laureatki Pulitzera, autorki sztuk zaliczanych do kręgu realizmu magicznego. W głównych rolach wystąpili: Agata Kulesza, Dominika Kluźniak, Aleksandra Konieczna, Wiktoria Gorodeckaja i Piotr Adamczyk. Spektakl jest koprodukcją Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej.

Koncert muzyczny „Żywiznato duet Raphaela Rogińskiego oraz śpiewaczki Genowefy Lenarcik ukazuje unikatowość kurpiowskich pieśni ludowych. Surowe, minimalistyczne pieśni w połączeniu z niskim, mocnym głosem Lenarcik lokują Żywiznę zaskakująco blisko klasyków czarnego bluesa. Niezwykłe są również teksty śpiewanych przez śpiewaczkę utworów – to romantyczne eposy, w których brakuje, tak popularnych w ludowych pieśniach, nawiązań do kultury agrarnej czy też kościoła. Wydany pod koniec 2016 roku album zebrał entuzjastyczne recenzje krytyki i przyczynił się do uzyskania przez Rogińskiego nominacji do Paszportu Polityki.

Wszystkie te premiery w serwisie Ninateki prezentowane są na tle planów Ministerstwa Kultury połączenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Filmoteką Narodową Pod tym adresem odnajdziemy list otwarty  wystosowany przez Radę Instytutu do Ministra Kultury. Zdaniem Rady Instytutu zbyt szybkie, nachalne i nieprzemyślane połączenie obu instytucji może tylko zaszkodzić polskiej kulturze audiowizualnej.