Biblioteki Google Play Music zostaną usunięte już pod koniec lutego

We wrześniu ubiegłego roku Google wdrożył plan likwidacji swojej usługi Google Play Music aby w grudniu ostatecznie ją wyłączyć. Jedynymi pozostałościami usługi były pliki przesłane do jej schowka w chmurze, ale Google chce usunąć wszystko jeszcze w tym miesiącu.

W e-mailach do klientów  Google poinformował, że użytkownicy serwisu mają czas do 24 lutego 2021 r. zanim usunie wszystkie dane z Google Play Music. Dane obejmują bibliotekę muzyczną ze wszystkimi przesłanymi plikami, zakupami i wszystkim, co zostało dodane przez użytkownika do serwisu. Po 24 lutego nie będzie możliwości odzyskania tych danych.

Google pierwotnie planował dać użytkownikom czas do końca 2020 roku na przeniesienie danych z Google Play Music do YouTube Music, ale ta data minęła już kilka tygodni temu. Oprócz przeniesienia danych do YouTube Music można także pobrać kopię offline za pośrednictwem Google Takeout.

Google Play Music została uruchomiona w 2011 roku i pozwalała na strumieniowe przesyłanie muzyki, ale także kupowanie utworów ze sklepu muzycznego. Kilka lat temu serwis był dobrą alternatywą dla innych, bardziej znanych na rynku, ale rywalizował z takimi serwisami jak Spotify i Apple Music.

Zmieniły się też sposoby konsumpcji muzyki i nawyki, użytkownicy nie chcieli kupować już muzyki na własność, chcieli tylko jej słuchać za określona miesięczna opłatną.

Nieuchronne usunięcie danych użytkowników naprawdę oznacza koniec ery dla usługi muzycznej, która nie cieszyła się popularnością, na którą zasługiwała. Jednak fakt zamknięcia usługi był nieunikniony, ponieważ przez jakiś czas usługa istniała obok YouTube Music, która teraz całkowicie ją zastąpiła.

Jeśli chcecie przenieść swoje dane z Google Play Music do YouTube Music, Google ma pomocne narzędzie, które wykona pracę za was.