Czego słuchaliśmy w 2021 roku – Spotify Wrapped

Zbliżający się koniec roku, to tradycyjnie czas podsumowań. Zestawienie najchętniej słuchanych utworów, artystów, artystek i podcastów jak co roku dostępne jest dzięki platformie Spotify, która sprawdziła jakie treści audio były podczas minionych miesięcy najchętniej wybierane przez ponad 381 milionów jej użytkowników i użytkowniczek.

Najpopularniejszym artystą 2021 roku w Polsce według danych Spotify został Mata. Młody raper jest także autorem najchętniej słuchanego utworu – Kiss cam (podryw roku) oraz albumu – Młody Matczak. Na liście najczęściej słuchanych artystów i artystek drugie miejsce zajęła sanah, a trzecie Sobel. Na szczycie listy znaleźli się również White 2115 oraz Lanek.
 
Na liście najczęściej odtwarzanych w Polsce utworów na podium znalazły się: na pierwszym miejscu wspominane już Kiss cam (podryw roku) Maty, a na drugim Fiołkowe Pole Sobla. Topową trójkę zamyka natomiast kolejny utwór Maty, czyli Patoreakcja. Na czwartej pozycji uplasowała się piosenka sanah i Vito Bambino Ale jazz!, a na piątej Kizo – Disney.
 
Wśród albumów największą popularnością cieszył się ponownie Mata ze swoją płytą Młody Matczak, za nim znalazła się Irenka sanah, Pułapka Na Motyle Sobla, OIO rapowej supergrupy OIO, którą tworzą Oki, Young Igi oraz Otsochodzi. Również w tym zestawieniu Mata pojawia się po raz drugi, ponieważ jego album 100 dni do matury mimo prawie dwóch lat od premiery zajął piąte miejsce.
 
W kategorii podcastów na pierwszym miejscu, podobnie jak rok wcześniej, znalazło się Kryminatorium, za nim uplasowały się Ja i moje przyjaciółki idiotki oraz BEczKA. Na czwartej i piątej lokacie znalazły się podcasty: Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów oraz Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski.
BadBunny pozostał liderem
 
Podobnie jak w ubiegłym roku w 2021 najpopularniejszym artystą na świecie został z ponad 9 miliardami odtworzeń raper Bad Bunny. Tuż za nim znaleźli się Taylor Swift oraz koreański boys band BTS. Na czwartej lokacie znalazł się Drake, a zestawienie top 5 zamyka Justin Bieber.
 
Na liście najczęściej odtwarzanych utworów na szczycie stanęła Olivia Rodrigo z piosenką drivers license. Artystka ze swoją płytą SOUR zdobyła również pierwsze miejsce w kategorii najchętniej słuchanych albumów. W zestawieniu najchętniej słuchanych utworów znalazły się także MONTERO (Call Me By Your Name) amerykańskiego rapera Lil Nas X, utwór STAY nagrany przez The Kid LAROI z gościnnym udziałem Justina Biebera, ponownie Olivia Rodrigo, tym razem z piosenką good 4 u, a na piątym miejscu Dua Lipa z singlem Levitating (feat. DaBaby).
 
 • Już od dziś użytkownicy Spotify, dzięki funkcji Wrapped w aplikacji mobilnej (iOS i Android) mogą sprawdzić, czego sami najczęściej słuchali w tym roku oraz co wyróżnia ich indywidualny gust. Oprócz tego, co fani najbardziej kochają we Wrapped, dodano kilka nowych funkcji, na które warto zwrócić uwagę:
 • Nowe dane, by jeszcze lepiej wyrazić miniony rok rozrywki audio – Oprócz najczęściej słuchanych artystek i artystów, gatunków, utworów, podcastów i ogólnego czasu słuchania, spersonalizowane doświadczenie Wrapped zawiera kilka nowych funkcji, w tym: 2021: Twoją ścieżkę dźwiękową, Twoją muzyczną Aurę, grę Wykrywacz kłamstw i opcję 2021 Wrapped: Blend. Wszystkie szczegóły dotyczące tych nowych funkcji można sprawdzić na blogu Spotify For the Record.
 • Jeszcze więcej możliwości udostępniania – użytkownicy Spotify uwielbiają dzielić się swoimi podsumowaniami Wrapped na swoich profilach na kanałach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook, Twitterze i Snapchacie. Nowością w tym roku jest dodanie możliwości dzielenia się kartami Wrapped na TikTok-u.
 • Ekskluzywne doświadczenia dla najlepszych fanów – Spotify przygotowało także specjalną niespodziankę: Filmy wideo od ponad 170 artystów i twórców dziękujących swoim fanom za to, że znaleźli się w ich zestawieniu Wrapped. Filmy z podziękowaniami pojawią się u wszystkich użytkowników, którzy będą mieli w swoim podsumowaniu utwór jednego z uczestniczących artystów na swoich listach odtwarzania „Twoje top utwory 2021” lub „Twoi ulubieni artyści i artystki”.
Dodatkowo, Spotify udostępniło w tym roku specjalną zakładkę 2021 Wrapped, na której można znaleźć wiele opartych na danych i redakcyjnie wyselekcjonowanych, spersonalizowanych treści. Można tam znaleźć między innymi:
 
 • Top utwory 2021 – playlista stworzona w oparciu o dane, zawierająca najpopularniejsze utwory w Polsce. 
 • Top artyści 2021 – oparta na danych, wyselekcjonowana playlista najpopularniejszych artystów w Polsce. 
 • Top artystki 2021 – oparta o dane dotyczące odtworzeń playlista z najchętniej słuchanymi artystkami w Polsce.
Spotify uruchomiło również usługę Wrapped dla twórców podcastów i artystów. Dzięki dostępowi do własnej, zindywidualizowanej mikrostrony Wrapped, twórcy oraz twórczynie mogą zagłębić się w to, w jaki sposób fani i fanki słuchali ich twórczości w tym roku. Sprawdź Spotify dla Artystów i Spotify dla Podcasterów, aby dowiedzieć się więcej.
 
Sprawdźcie blog Spotify For the Record i najnowszy odcinek naszego podcastu Spotify: For the Record, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o tajnikach tegorocznego Spotify Wrapped. 

Polska

Najpopularniejsi artyści i artystki: 
 1. Mata
 2. sanah
 3. Sobel
 4. White 2115
 5. Lanek
Najpopularniejsi artyści: 
 1. Mata
 2. Sobel
 3. White 2115
 4. Lanek
 5. Bedoes
Najpopularniejsze artystki:
 1. sanah
 2. Dua Lipa
 3. Billie Eilish
 4. Ariana Grande
 5. Doja Cat
Najpopularniejsze utwory: 
 1. Mata, Pedro, francis – Kiss Cam (podryw roku) 
 2. Sobel, Piotrek Lewandowski – Fiołkowe Pole
 3. Mata, Trooh Hippi – Patoreakcja 
 4. sanah, Vito Bambino – Ale jazz! 
 5. Kizo – Disney
Najpopularniejsze albumy: 
 1. Mata – Młody Matczak
 2. sanah – Irenka
 3. Sobel – Pułapka Na Motyle
 4. OIO – OIO
 5. Mata – 100 dni do matury
Najpopularniejsze podcasty:
 1. Marcin Myszka – Kryminatorium
 2. Tu Okuniewska – Ja i moje przyjaciółki idiotki
 3. BEczKA – BEczKA
 4. zurnalista.pl – Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
 5. newonce.radio – Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski

Świat

 
Najpopularniejsi artyści i artystki:
1. Bad Bunny
2. Taylor Swift
3. BTS
4. Drake
5. Justin Bieber
 
Najpopularniejsi artyści:
1. Bad Bunny
2. BTS
3. Drake
4. Justin Bieber
5. The Weeknd
 
Najpopularniejsze artystki:
1. Taylor Swift
2. Ariana Grande
3. Olivia Rodrigo
4. Dua Lipa
5. Doja Cat
 
Najpopularniejsze utwory:
1. Olivia Rodrigo – drivers license
2. Lil Nas X – MONTERO (Call Me By Your Name)
3. The Kid LAROI – STAY (with Justin Bieber)
4. Olivia Rodrigo – good 4 u
5. Dua Lipa – Levitating (feat. DaBaby)
 
Najpopularniejsze albumy:
1. Olivia Rodrigo – SOUR
2. Dua Lipa – Future Nostalgia
3. Justin Bieber Justice
4. Ed Sheeran – „=”
5. Doja Cat – Planet Her 
 
Najpopularniejsze podcasty: 
 1. Joe Rogan – The Joe Rogan Experience
 2. Alex Cooper – Call Her Daddy 
 3. audiochuck – Crime Junkie
 4. TED – TED Talks Daily
 5. The New York Times – The Daily

Spotify/Zdjęcie główne:Spotify