Unia Europejska chce znieść blokady regionalne.

Ograniczenia licencyjne to największa bolączka niejednego producenta filmów czy też utworów muzycznych. Z jednej strony wszystko służy temu, aby jak najwięcej zarobić na jednym tytule, z drugiej strony blokady regionalne utrudniają często nie tylko sowity zarobek, ale również życie konsumentom, na pewno jego rozrywkową część.

Zapewne nie raz, spotkaliśmy się z komunikatem „Przepraszamy, ale ten materiał jest niedostępny w twoim kraju„, co w przypadku nieodpłatnych treści można jeszcze przejść obok. jednak kiedy płacimy za treści, jak miesięczny abonament za dostęp do serwisu i za granicą naszego kraju nie możemy z nich skorzystać z powodu geoblokad, to proceder staje się już nieuczciwy z konsumenckiego punktu widzenia.

Parlament Europejski zauważył problem i jest już po wstępnych porozumieniach w sprawie częściowego zniesienia blokad regionalnych w sieci dla użytkowników całej Unii Europejskiej. Dzięki temu zabiegowi, bez względu, gdzie będziemy się znajdować na terenie UE, nikt nam nie zablokuje naszych ulubionych seriali, muzyki czy wydarzeń sportowych.

Zniesienie geoblokad ma obejmować nie tylko odpłatne serwisy, ale również te z darmowymi zasobami. Teraz czekamy na zmianę prawa wcześniej zatwierdzonego przez europosłów oraz ministrów państw członkowskich Unii Europejskiej.