Francuscy muzułmanie

Co francuscy muzułmanie myślą o swojej wierze i tożsamości narodowej? Jak zgodny jest islam z wartościami republikańskiej Francji? W kontekście coraz bardziej intensywnych debat wokół świeckości i terroryzmu islamskiego ten dwuczęściowy dokument pyta muzułmanów o ich poglądy.

„Islam”, „muzułmanie”, „islamiści”. Od kilku lat słyszymy te słowa, każące myśleć, że Francuzi muzułmanie są rozdarci pomiędzy tożsamością religijną i wiernością republikańskim wartościom. Między islamem a Francją.

Ataki terrorystyczne na satyryczny magazyn Charlie Hebdo (2015) uderzyły we francuskich muzułmanów, którzy coraz częściej zmagają się z problemem tożsamości.

Dokument w dwóch odcinkach przedstawia portret współczesnych francuskich muzułmanów, poczynając od badania Ipsos w sprawie wiary, świeckości i walorów francuskiej republiki, którego wyniki poddawane są analizie przez socjologów, filozofów, imamów oraz obywateli.

Polityczna i medialna debata staje się przyciężka, nie pozwalając wybrzmieć opinii samych zainteresowanych francuskich muzułmanów. Chcieliśmy oddać im głos i rozjaśnić dyskusję.

Zleciliśmy więc ośrodkowi badań opinii Ipsos ankietę wśród Francuzów, muzułmanów i nie, by lepiej zrozumieć stosunek Francji do islamu. 1513 osób odpowiedziało na około 75 pytań dotyczących ich stosunku do religii, laickości, republiki. Ich odpowiedzi są kanwą niniejszego dokumentu.

 

Arte