Jesień z europejskimi produkcjami HBO

W nadchodzącej jesienno-zimowej ramówce widzowie będą mogli zobaczyć aż pięć nowych europejskich seriali wyprodukowanych przez HBO. Wśród nich znajdą się m.in. polski serial Ślepnąc od świateł, rumuńsko-niemiecki Hackerville oraz chorwacki Sukces w reżyserii nagrodzonego Oscarem Danisa Tanovića.

Jesteśmy bardzo dumni, że w ciągu czterech kolejnych miesięcy na naszej antenie zadebiutuje pięć różnych seriali. Każdy z nich należy do innego gatunku, przedstawia inną historię i kontekst – powiedział Antony Root, szef produkcji HBO Europe, wiceprezes ds. programowych i własnych produkcji HBO Europe.

Premiera wszystkich nowych produkcji odbędzie się tego samego dnia o tej samej godzinie w 17 krajach Europy. Bardzo cieszymy się, że możemy przedstawić naszym abonentom jeszcze bogatszą ofertę produkcji własnych – dodał.

Trzy pełne sezony węgierskiego serialu HBO Europe Złote życie (Aranyelet) można oglądać w serwisie HBO GO od niedzieli, 14 października. Kolejną premierą będzie polska produkcja Ślepnąc od świateł na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.

Serial przedstawia siedem dni z życia warszawskiego dilera narkotykowego, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos. Premiera produkcji odbędzie się 27 października. Tego dnia w HBO GO udostępnione zostaną wszystkie odcinki produkcji.

Kolejną propozycją jest rumuńsko-niemiecka koprodukcja zatytułowana Hackerville. Ten sześcioodcinkowy serial łączy wątek głośnego śledztwa z elementami osobistego dramatu. Produkcja miała swoją światową premierę podczas konkursowego pokazu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Zurichu. W serwisie HBO GO serial będzie dostępny 4 listopada.

Jej pomysłodawcami są Ralph Martin i Joerg Winger (Szpieg D’83) z UFA Fiction, a obowiązki producentów pełnią Cristian Mungiu i Tudor Reu ze spółki Mobra Films. Serial został wyreżyserowany przez Igora Cobileanskiego i Ancę Mirunę Lăzărescu. Hackerville to kolejna rumuńskojęzyczna produkcja własna HBO po Dolinie ciszy (Valea Mutã) i dwóch sezonach głośnego gangsterskiego serialu W cieniu (Umbre). Zdjęcia do trzeciego sezonu serialu W cieniu rozpoczną się już w tym miesiącu.

Sukces (Uspjeh) to pierwszy serial telewizyjny Danisa Tanovića (Ziemia niczyja) i zarazem pierwsza produkcja HBO Europe z regionu adriatyckiego. Akcja serialu rozgrywa się w Zagrzebiu. W kolejnych odcinkach historii poznajemy cztery osoby oraz ich losy, które przypadkowo splatają się ze sobą podczas dramatycznych wydarzeń. W obliczu konsekwencji podjętych przez nich działań czwórka przeciętnych ludzi z bardzo odmiennych środowisk postanowi odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Autorem scenariusza jest Marjan Alčevski, który za pierwszy odcinek serialu zdobył główną nagrodę w pierwszej edycji konkursu scenariuszowego „First Draft” zorganizowanego przez HBO w regionie adriatyckim. Produkcja zadebiutuje 26 grudnia w HBO GO.

Jesienno-zimową ramówkę dopełni trzeci sezon czeskiego serialu Terapia, będącego adaptacją głośnej międzynarodowej produkcji. Premiera odbędzie się w styczniu 2019 roku.

HBO Europe rozpoczęło produkcję własnych seriali w Europie Środkowej w 2010 roku. W 2016 roku realizacja własnych produkcji została zainicjowana również w Skandynawii i Hiszpanii, a rok później w Chorwacji.

HBO Europe wyprodukowało do tej pory m.in. Gorejący krzew (Czechy), Watahę (Polska), Pakt (Polska), W cieniu (Rumunia), Pustkowie (Czechy) i Złote życie (Węgry). Obecnie trwa produkcja kolejnych tytułów HBO Europe, w tym seriali Gösta (Szwecja), Beforeigners (Norwegia), Oblivious (Czechy) i W cieniu 3 (Romania). 

ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ, prod. Polska, premiera 27 października, wszystkie odcinki w HBO GO

Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler kokainy. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, ekskluzywne ubrania, drogi samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientela to pełen przekrój społeczny – politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który – tak jak i on – ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną naprawdę bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).

Kuba jest zmęczony swoim życiem – chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko – kupuje więc dwa bilety w jedną stronę do Argentyny. Wylot za tydzień. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?

HBO