Jennifer Jones (Emma Bovary) et Louis Jourdan (Rodolphe Boulanger) dans "Madame Bovary" de Vincente Minelli

Kobiecy manifest filmowy w Arte

Od Emmy Bovary z XIX wieku – najsławniejszej bodajże ofiary męskiego społeczeństwa – po współczesne kobiety walczące o prawa do swojego ciała, głosu i wyboru. Ich determinację do samostanowienia o sobie pokazuje specjalny cykl filmów dokumentalnych emitowany w ARTE.tv z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Od wieków prawa kobiet były i są łamane w Polsce i na całym świecie. Dziś kobiety mówią „dość” – dość patriarchatu, przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej. Chcą być niezależne i wolne i o swą wolność i niezależność walczą.

Mówi o tym między innymi serial fabularny „H24”, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiet. To filmowy manifest przeciwko seksizmowi i różnym formom przemocy, której kobiety doświadczają na co dzień. W „H24” zagrały wyjątkowe aktorki, m.in. Diane Kruger czy Agnieszka Żulewska.

Z kolei autorki serii animowanej „Niezależne” mówią „dość seksualnego dyktatu”! Ovidie i Sophie-Marie Larrouy zachęcają kobiety do robienia tego, co chcą i tylko wtedy, kiedy chcą. Na podstawie komiksu „Libres ! Manifeste pour s’affranchir des diktats sexuels”, autorstwa Ovidie i Diglee, ten skandalicznie potrzebny serial z humorem i otwartością opowiada o seksie i seksualności…

Inne filmy mówią o tematach równie aktualnych: kobietobójstwach i przemocy w rodzinach, za co największą cenę płacą dzieci, o walce z okrutnymi tradycjami, jak obrzezanie kobiet, a także o tym, dlaczego kobiety tak bardzo identyfikują się z Emmą Bovary i dlaczego w tę rolę aktorki wcielają się najchętniej. Wszystkie filmy można obejrzeć bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/

H24, Francja, 2021

Tak wyglądają 24 godziny z życia współczesnej kobiety. Seria jest inspirowana prawdziwymi kobiecymi doświadczeniami związanymi z seksizmem, molestowaniem, wykorzystywaniem i przemocą w życiu codziennym. W opartych na oryginalnym pomyśle Nathalie Masduraud i Valérie Urrea 24 filmach krótkometrażowych, napisanych przez 24 europejskie autorki, zagrały 24 wyjątkowe aktorki, m.in. Diane Kruger czy Agnieszka Żulewska.

NIEZALEŻNE, Francja, 2019

Ovidie i Sophie-Marie Larrouy przełamują uprzedzenia i tabu.
W 10 animowanych odcinkach poruszane są rozmaite tematy m.in. domniemane korzyści płynące ze spermy, dlaczego faceci wysyłają dickpicki, na czym polega fenomen „mommyporn”, dlaczego miesiączka jest powodem do wstydu, jak uwolnić się od kultu młodości i piękna, co sprawia nam przyjemność w łóżku, czy bi-seksualność kobiet staje się społecznie akceptowalna, ale tylko jako fantazja heteryków.

NA ZŁE I GORSZE, Francja, 2020

Niektóre tragedie za zamkniętymi drzwiami często są poprzedzone przemocą fizyczną i psychiczną. W 2019 roku we Francji 146 kobiet padło ofiarą przemocy ze strony swoich mężów, partnerów lub byłych parterów, co stanowi 84% zabójstw popełnionych w kontekście rodzinnym. Jednak w tej przerażającej rzeczywistości same liczby nigdy nie dają wyczerpującego opisu: kobietobójstwo jest zjawiskiem uwidocznionym w ostatnich latach jedynie dzięki zaangażowaniu feministycznych kolektywów. Poprzez smutne historie Sindy, Dorothée i Michele ten dokument rzuca światło na współczesny dramat i jego „niewidzialne” ofiary – dzieci.

PROCES EMMY BOVARY, Francja, 2020

Aż do ostatniego tchnienia uważana była za gorszącą z powodu zdrad, długów i temperamentu. Powieść „Pani Bovary” (1856) Gustave’a Flauberta przetłumaczona została 900 razy na całym świecie. Od 150 lat ukazuje pasję i udrękę swojej bohaterki, a francuski pisarz po raz pierwszy przedstawił z męskiej perspektywy emocje i paradoksy kobiecości. Zapłacił za to procesem przed Sądem Karnym w Paryżu za obrazę moralności. Emma jest jedną z najczęściej granych postaci, „kobietą, będącą ofiarą męskiego społeczeństwa, mimo że się tak nie zachowuje”, jak to ujęła aktorka Isabelle Huppert wcielająca się w Madame Bovary w jednej z adaptacji kinowych. Ofiara małżeństwa, cudzołóstwa, długów, pożądania, stworzyła „wspaniały świat, w którym wszystko byłoby namiętnością, ekstazą, delirium”

WALKA Z OBRZEZANIEM KOBIET, Niemcy, 2021

„Obrzezanie ma głównie na celu zachowanie kontroli nad ciałem i seksualnością kobiet” – mówi Marie-Claire Moraldo. Miała 9 lat, kiedy została obrzezana. Dziś pomaga kobietom, które skrzywdzono w ten sam sposób. Reportaż.

Arte/zdjęcie główne: Arte