Muzyka dla zakochanych i tych ze złamanym sercem

W Walentynki oprócz ukochanej osoby wielu Polakom towarzyszą piosenki o miłości. Z tej okazji Spotify sprawdził jakie playlisty i utwory towarzyszą nam tego dnia.

Jak wynika z danych platformy, użytkownicy mogą wybierać spośród aż 1,2 miliona playlist zawierających słowo Valentine, zarówno tych tworzonych przez słuchaczy, jak i redakcję muzyczną Spotify.

Muzyką można też leczyć złamane serca, o czym świadczy ponad 870 tysięcy list odtwarzania dedykowanych rozstaniom oraz ponad 9,1 tysiąca tych określanych jako anty-walentynkowe. Tylko w Polsce Świętu Zakochanych poświęcono ponad 7 tysięcy playlist.

Globalnie najpopularniejszym utworem wpisującym się w tematykę Walentynek jest wśród użytkowników Spotify All of Me Johna Legend. Tuż za nim znaleźli się Ed Sheeran z Thinking out Loud oraz Bruno Mars z piosenką Just The Way You Are.

W związku z rozstaniem najchętniej słuchaną piosenką jest natomiast We Are Never Ever Getting Back Together autorstwa Taylor Swift.

Jako lek na złamane serce wielu słuchaczy wybiera również Adele – Someone Like You oraz Ariana Grande – thank u, next. Z kolei na playlistach anty-walentynkowych królują CeeLo Green – Fuck You, TLC – No Scrubs oraz Beyonce – Single Ladies (Put a Ring on It).

Polacy z okazji Święta Zakochanych najczęściej wybierają wspomniany już utwór Johna Legend All of Me, czym wpisują się w globalny trend. Kolejne dwa najchętniej odtwarzane tego dnia przez polskich użytkowników utwory należą do brytyjskiego wokalisty Eda Sheerana i są to kolejno Perfect oraz Thinking out Loud. Z kolei w trakcie trudnych chwil związanych z rozstaniem polscy słuchacze najchętniej wybierają hit Ariany Grande thank u, next. Popularnością cieszą się w tej kategorii także Little Mix – Shout Out to My Ex oraz Taylor Swift – We Are Never Ever Getting Back Together.

Walentynki to także moment, kiedy niektórych utworów słuchamy dużo chętniej niż zazwyczaj. Wśród piosenek polskich wykonawców, które w tego dnia notują ponad 500 odtworzeń, największym wzrostem liczby słuchaczy cieszy się Weronika Juszczak, której Sprint jest odtwarzany niemal 10-krotnie częściej niż zwykle.

W Święto Zakochanych użytkownicy częściej wybierają także utwory 14.lut braci Kacperczyk i Tego Typa Mesa oraz Know-how w wykonaniu Solara, Holaka i BOWNIKa. Większym zainteresowaniem podczas święta miłości cieszą się również: Edyta Bartosiewicz – Miłość Jak Ogień, Ania Dąbrowska, Grubson – 1800 Gramów (Gdy wiem, że jesteś) (feat. Grubson) oraz Adi Nowak, Tabb, trap stary – Łobuz kocha najbardziej.

Najpopularniejszą miłosną playlistą wśród słuchaczy Spotify na świecie jest dedykowana Świętu Zakochanych lista Valentine’s Day z prawie 24 mln odtworzeń. Tuż za nią znalazły się 80s Love Songs, Warm Fuzzy Feeling, Alone Again oraz 70s Love Songs.

W Polsce króluje muzyka z nutą nostalgii – największą liczbą słuchaczy cieszą się playlisty Sad Songs, Polskie hity o miłości oraz mój crush. Chętnie wybierane są również listy odtwarzania Walentynki oraz Love Ballads.

Jak wiadomo miłość ma różne oblicza, dlatego każda z walentynkowych playlist redakcyjnych Spotify ma swoją specyfikę, dzięki czemu wszyscy użytkownicy mogą w prosty sposób odnaleźć listę utworów, która najmocniej łapie ich za serce. 
 
  • Walentynki – to wiodąca w Polsce playlista walentynkowa zawierająca zarówno lokalne, jak i globalne miłosne hity, w których zakochały się już miliony słuchaczy. 
  • mój crush – to playlista, która prawdopodobnie najmocniej trafi do młodych użytkowników Spotify, ponieważ znajdują się na niej nowsze utwory towarzyszące im podczas myślenia o swoim crush’u. 
  • Polskie hity o miłości – to wyłącznie polskie piosenki o miłości, które poruszą także wielu starszych słuchaczy. 
  • Parno – to natomiast playlista, która idealnie sprawdzi się budując atmosferę podczas wspólnego wieczoru, ponieważ zawiera najgorętsze i najseksowniejsze utwory.

Najpopularniejsze utwory walentynkowe na świecie

1. John Legend – All of Me
2. Ed Sheeran – Thinking out Loud
3. Bruno Mars – Just the Way You Are
4. The Temptations – My Girl
5. Elvis Presley – Can’t Help Falling in Love
 
Najpopularniejsze utwory towarzyszące rozstaniom na świecie
1. Taylor Swift – We Are Never Ever Getting Back Together
2. Adele – Someone Like You
3. Ariana Grande – thank u, next
4. Kelly Clarkson – Since U Been Gone
5. Carrie Underwood – Before He Cheats
 
Najpopularniejsze utwory anty-walentynkowe na świecie
 
1. CeeLo Green – Fuck You
2. TLC – No Scrubs
3. Beyoncé – Single Ladies (Put a Ring on It)
4. Alanis Morissette – You Oughta Know – 2015 Remaster
5. The J. Geils Band – Love Stinks
 
Najpopularniejsze utwory walentynkowe w Polsce
 
1. John Legend – All of Me
2. Ed Sheeran – Perfect
3. Ed Sheeran – Thinking out Loud
4. Elvis Presley – Can’t Help Falling in Love
5. Bruno Mars – Just the Way You Are
 
Najpopularniejsze utwory towarzyszące rozstaniom w Polsce
 
1. Ariana Grande – thank u, next
2. Little Mix – Shout Out to My Ex
3. Taylor Swift – We Are Never Ever Getting Back Together
4. Olivia Rodrigo – drivers license
5. Dua Lipa – IDGAF
 

Spotify/Zdjęcie główne:Spotify