Nagrody Best Audio Empik Go rozdane

Katastroficzny serial audio od Remigiusza Mroza, audio autobiografia znanego z Warsaw Shore Stiflera i niezwykły głos Anety Todorczuk znalazły się wśród wyróżnień 2. edycji Nagród Best Audio Empik Go.

W drugiej odsłonie plebiscytu fani audiobooków, słuchowisk i podcastów oddali ponad dwa razy więcej głosów niż w roku ubiegłym. Potwierdza to ogólnoświatowy trend, iż rynek rozrywki audio nadal dynamicznie rośnie.

 Druga edycja konkursu Best Audio Empik Go za nami. Fani produkcji audio oddali niemal 30 tysięcy głosów na swoich ulubionych twórców tej branży. 

Spośród 79 nominowanych tytułów użytkownicy wybrali 24 audioprodukcje, które zostaną nagrodzone złotymi, srebrnymi oraz brązowymi statuetkami. Ponownie konkurs został zdominowany przez polskich twórców, aż 21 z 24 nagrodzonych tytułów to rodzime pozycje.

Analogicznie do ubiegłego roku, najpopularniejszą kategorią okazały się „Produkcje oryginalne”. To właśnie na seriale audio ze scenariuszami Remigiusza Mroza czy Wojciecha Chmielarza użytkownicy głosowali najchętniej. Ich tytuły zdobyły kolejno złoto i srebro.

Podium dopełniło „Stulecie Winnych” z Weroniką Humaj w roli głównej. Dużą popularnością cieszyła się także kategoria „Podcast: Historie kryminalne”, w której  triumfował podcast „Polska na faktach – historie (nie tylko) kryminalne”. W tym roku organizatorzy konkursu zdecydowali się na wyróżnienie aż dwóch kategorii podcastowych: Historie kryminalne oraz Historie dla każdego.

Podwójny triumf na swoim koncie może zapisać Paulina Świst, laureatka złotej i srebrnej statuetki za książki, na podstawie których powstały scenariusze dla wersji audio „Chechła” (kategoria: Mroczne historie) oraz „Mala M.” (Namiętne historie). Podwójną laureatką została także aktorka Aneta Todorczuk, która otrzymała brązową statuetkę za interpretację książki „Dlaczego nikt nie widzi, że umieram” oraz srebrne wyróżnienie za przeczytanie „Małych zbrodni”. Krzysztof Czeczot i jego studio OSORNO również otrzymali dwie nagrody – za produkcję słuchowisk „Projekt Riese” (złoto) oraz „Wilkołak” (srebro).

Wśród nagród w kategoriach literackich nie zabrakło zagranicznych akcentów. Swoje nagrody odbiorą m.in. B.A. Paris, Bella Swift oraz rodzina nieodżałowanej Lucindy Riley.

Wskazanie w pierwszym zdaniu na aż 3 kobiety nie jest przypadkowe, bowiem to właśnie one zdominowały kategorie audiobookowe. Aż 30 z 33 złotych, srebrnych i brązowych statuetek trafi do kobiet. Wyjątek stanowi zwycięzca kategorii objętej specjalnym patronatem gazeta.pl – Damian Zduńczyk „Stifler” i jego autobiografia „Kryształowy chłopak”. Autor odbierze statuetkę zarówno za tekst, jak i za jego audio interpretację.

Pomysł, by w 2021 powołać – niezależne od Bestsellerów Empiku –  Nagrody Best Audio Empik Go to odpowiedź na dynamiczny rozwój rynku audio, który staje się pełnoprawną gałęzią już nie tylko branży wydawniczej, ale również szerszego świata kultury i rozrywki. Do zobaczenia w przyszłym roku podczas kolejnej edycji!

Pełna lista zwycięzców

Produkcja oryginalna

ZŁOTO: Projekt Riese, Remigiusz Mróz, w rolach głównych: Michał Żurawski, Kornelia Strzelecka, Karolina Gorczyca

SREBRO: Wilkołak, Wojciech Chmielarz, w rolach głównych: Agnieszka Popławska, Krzysztof Zalewski, Cezary Pazura, Filip Kosior

BRĄZ: Stulecie Winnych, Ałbena Grabowska, w roli głównej: Weronika Humaj

Podcast. Historie kryminalne

ZŁOTO: Polska na faktach- Historie (nie tylko) kryminalne, Kasia Sch.

SREBRO: Zbrodnie prowincjonalne, Agnieszka Wajszczyk

BRĄZ: Zagadki Kryminalne Empik Go, Karolina Anna

Podcast. Historie dla każdego

ZŁOTO: Słowiańskie demony, Michał Kuźniar

SREBRO: Przerwany lot. Największe katastrofy lotniczne

BRĄZ: Szczytomaniak. Tajemnice Himalajskich Wypraw, Maciej Piera

Audiobook. Dziecięce historie

ZŁOTO: Tajemnica domu w Bielinach. Klub Kwiatu Paproci, Katarzyna Berenika Miszczuk, czyta: Anna Grochowska

SREBRO: Mopsik, Bella Swift, czyta: Dorota Jarząbek-Rogaczyk

BRĄZ: Misia i jej mali pacjenci, Aniela Cholewińska-Szkolik, czyta: Magdalena Wasylik

Audiobook. Prawdziwe historie

ZŁOTO: Kryształowy chłopak, Damian Zduńczyk, czyta: Damian Zduńczyk

SREBRO: Też tak mam, Magdalena Kostyszyn, czyta: Anna Kerth

BRĄZ: Dlaczego nikt nie widzi, że umieram. Historie ofiar przemocy psychicznej, Renata Kim, czyta: Aneta Todorczuk

Audiobook. Namiętne historie

RÓŻOWE ZŁOTO: Mój szef. Mój AS, Melissa Darwood, czyta: Magda Karel

SREBRO: Mala M,  Paulina Świst, Lilka Płonka, czyta: Laura Breszka

BRĄZ: Gorący śnieg Monika Liga, czyta: Angelika Kurowska

Audiobook. Mroczne historie

ZŁOTO: Chechło, Paulina Świst, czyta: Daria Brudnias

SREBRO: Terapeutka, B.A. Paris, czyta: Anna Szawiel

BRĄZ: Biel. Kolory zła. Tom 3, Małgorzata Oliwia Sobczak, czyta: Marcin Popczyński

Audiobook. Czułe historie

ZŁOTO: Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte,  Joanna Mokosa-Rykalska, czyta: Ilona Chojnowska

SREBRO: Małe zbrodnie, Magdalena Majcher, czyta: Aneta Todorczuk

BRĄZ: Zaginiona siostra. Siedem sióstr, Lucinda Riley, czytają: Joanna Domańska, Agata Skórska, Katarzyna Traczyńska

Empik/Zdjęcie główne: Empik