Nordyckie kraje liderem rynku SVOD w Europie.

Region nordycki obejmujący Norwegię, Danię, Szwecję i Finlandię wiedzie prym w Europie na rynku serwisów SVOD. Według najnowszego raportu Dataxis, subskrybenci z tych czterech krajów stanowili 20% wszystkich użytkowników serwisów SVOD w Europie w czwartym kwartale 2016 roku. 

Użytkownicy z regionu nordyckiego wydają na serwisy SVOD miesięcznie średnio 10,6 $ (IVQ2016), co jest zapewne skutkiem tego, że serwisy w tym regionie oferowane są drożej niż w pozostałej części Europy. Dla przykładu Netflix w Danii miesięcznie kosztuje 89 duńskich koron (12,7$) a we Francji za ten sam serwis użytkownicy płacą miesięcznie 10,7$. W 2016 roku użytkownicy serwisów SVOD w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii wydali ogółem 800 milionów euro.

Najbardziej popularnymi serwisami w tym regionie są Netflix (uruchomiony pod koniec 2012 roku), z którego korzysta  46 proc. użytkowników; Viaplay, uruchomiony w 2011 roku serwis (dostępny również w Estonii, Łotwie i Litwie) zdobył 22 proc. użytkowników SVOD; nordycka odmiana HBO Nordic uruchomiona pod koniec 2012 roku oglądana jest przez 14 proc. użytkowników SVOD a z serwisy C More, dostępnego tylko w Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii korzysta 6 proc. użytkowników. Pozostałą część nordyckiego tortu SVOD, 12 proc. należy do pozostałych serwisów obecnych w tym regionie.

Sytuacja może ulec diametralnej zmianie w bieżącym roku z powodu wejścia niedawno również na rynek nordycki serwisu Amazon Prime Video, który ostro walczy o widzów i stanowi mocną konkurencję dla już obecnych serwisów.