„Odwet oceanu” – jedna z największych europejskich produkcji serialowych ostatnich lat

Ekologiczny thriller został stworzony w oparciu o bestsellerową książkę Franka Schätzinga o tym samym tytule, a jego produkcją zajął się Frank Doelger, znany m.in. z ‘Gry o tron’.

W obsadzie serialu znalazły się duże nazwiska z całego świata, takie jak Sharon Duncan-Brewster (‘Diuna’), Oliver Masucci (‘Dark’), Cécile de France (‘Nowy papież’), Rosabell Laurenti Sellers (’Gra o tron’, 'Coco Chanel’). ‘

Odwet oceanu’ będzie składał się z ośmiu emocjonujących odcinków. Pierwsze dwa pojawią się już 28 maja wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Inspiracją do powstania scenariusza ‘Odwetu oceanu’ był nagradzany bestseller Franka Schätzinga o tym samym tytule.

Dotychczas powieść przetłumaczono na 27 języków. Serial zaprezentuje wizję świata, w którym zaniedbywana i niszczona przez lata natura ostatecznie mści się na ludzkości, stawiając naszą cywilizację na krawędzi zagłady.

Nieznane siły, pochodzące z rozległych i niezbadanych głębin oceanu wykorzystują wodę, by uświadomić ludziom, że to oni są zależni od dobroci natury, a nie odwrotnie. Skorupiaki stają się trujące, wieloryby atakują, statki zaczynają tonąć w niewyjaśnionych okolicznościach, a spożywanie wody okazuje się chorobotwórcze.

Ludzkość szybko przekonuje się, że nie jest w stanie przetrwać bez życiodajnej cieczy. Oceany zaczynają odbierać nam wszystko, czym do tej pory nas obdarowywały. Losy świata pozostają w rękach małej grupy naukowców, która stara się zapobiec totalnej destrukcji naszego gatunku.

W serialu wystąpili znani aktorzy z całego świata, tacy jak Cécile de France (‘Stracone złudzenia’, ‘Nowy Papież’ ‘Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun’), Oliver Masucci (‘Dark’, ’Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a’), Sharon Duncan-Brewster (’Diuna’, 'Sex Education’), Rosabell Laurenti Sellers (’Gra o tron’, 'Coco Chanel’), Leonie Benesch (’Babylon Berlin’, ‘The Crown’), Krista Kosonen (’Akuszerka’, 'Blade Runner 2049′), Takuya Kimura (’2024′,’Przychodzę z deszczem’), czy znany z wielu produkcji Viaplay Alexander Karim (‘Wróg numer jeden’). W jednej z ról pojawiła się również Barbara Sukowa, która w latach 80-tych wystąpiła w filmie 'Róża Luksemburg’ u boku Daniela Olbrychskiego, z którym ma syna – Viktora Longo-Olbrychskiego.

Scenariusz produkcji był konsultowany z badaczką polarną i głębinową z Instytutu Maxa Plancka, członkinią Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk – prof. dr Antje Boetius, oraz z badaczem głębinowym i profesorem Uniwersytetu w Southampton w Anglii – prof. Jonem Copleyem.

Produkcją wykonawczą zajął się nominowany do Oscara Mark Huffam (’Gra o tron’, 'Dom Gucci’) wraz z Ute Leonhardtem (’Anioły i demony’, 'Biały lotos’) Frankiem Schätzingiem, Janem Wünschmannem, Tillem Groenemeyerem, Barbarą Eder, Luke Watsonem, Moritzem von Kruedenerem, Robertem Franke i Janem Theys. Producentami serii zostali Friedemann Goez (’Hudson i Rex’, 'Atlantic Crossing’), Charlotte Groth, Frank Buchs (‘Młody papież’, ‘Okręt’) i Rafferty Thwaites (‘Gra o tron’).

Producentką wykonawczą z ramienia Viaplay Group jest Isabelle Hultén. Twórcami scenariusza ‘Odwetu oceanu’ są Steven Lally (’Strike back’), Marissa Lestrade (’Dziewczyna przede mną’, 'Deep State’), Chrisa Lunt (’Prey’, ‘Diabelska gra’) i Michael A. Walker (‘Młody Wallander’, ‘Diabelska gra’). Za reżyserię odpowiada Luke Watson (‘Brytania’, ‘Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza), Barbara Eder (’Barbarzyńcy’, 'Miejsce zbrodni’) i Philipp Stölzl (’Winnetou’, 'Zakochany Goethe’).

‘Odwet oceanu’ został wyprodukowany przez Intaglio Film oraz ndF IP za pośrednictwem Schwarm TV Productions GmbH & Co KG na zlecenie Grupy Viaplay, ZDF, France Télévisions, Rai, Hulu Japan, ORF i SRF stanowi również koprodukcję z Bravado Fiction i Beside Production, we współpracy z ATHOS KG. The Swarm jest dystrybuowany na całym świecie przez Beta Film i ZDF Studios.

Viaplay/Zdjęcie główne; Viaplay