Netflix zaprezentował premiery polskich produkcji w 2023 roku

Nadchodzące w tym roku polskie filmy i seriale to ukłon w stronę rodzimej kultury oraz różnorodności gatunkowej.

Widzowie przeżyją z bohaterami rodzinne emocje, sensacyjne intrygi i sekrety, nastoletnie dylematy, kobiecą odwagę czy trudne procesy poszukiwania własnej tożsamości. Wśród premier znajdą się również historie inspirowane znanymi polskimi powieściami mających rzesze fanów w całej Polsce.

Mocnych wrażeń nie zabraknie w serialu Informacja zwrotna, stworzonym na podstawie popularnej powieści Jakuba Żulczyka. Uzależniony od alkoholu były muzyk – Marcin Kania (w tej roli Arkadiusz Jakubik) – wyruszy w podróż przez najciemniejsze zakątki Warszawy i równie mroczne zakamarki własnej duszy w poszukiwaniu swojego zaginionego syna (Jakub Sierenberg). Za reżyserię serialu odpowiada Leszek Dawid.

W reżyserowanym przez Michała Gazdę Znachorze, filmie na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, odkryjemy na nowo losy profesora Rafała Wilczura, w którego wcieli się Leszek Lichota. Szanowany chirurg straci pamięć i zostanie włóczęgą, by na końcu odkryć prawdę o sobie i połączyć się z ukochaną córką.

To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni – zawsze się odnajdują. W filmie zobaczymy także między innymi Marię Kowalską w roli Marysi oraz Annę Szymańczyk w roli Zośki. Twórcy filmu przenoszą widzów do lat 20. ubiegłego wieku, wiernie oddając obraz codziennego życia tamtej epoki.

Temat wewnętrznej wędrówki i poszukiwania własnej tożsamości zobaczymy w filmie Fanfik, nakręconym na podstawie współczesnej powieści pióra Natalii Osińskiej. Bohaterka, nastoletnia Tosia, będzie dążyła do odnalezienia siebie i prawdziwej miłości. Główną rolę zagra Alin Szewczyk, za kamerą – Marta Karwowska.

Kolejną historią inspirowaną znaną powieścią będzie film Pan Samochodzik i Templariusze, na podstawie ukochanej przez młodzież książki Zbigniewa Nienackiego. Opowie o przygodach nietypowego historyka sztuki i zarazem detektywa, który wyruszy swoim niezwykłym samochodem w niebezpieczną podróż. Zmierzy się z wrogą organizacją, by odszukać moc, która może zmienić świat. Reżyseria – Antoni Nykowski, a w roli Tomasza, czyli tytułowego Pana Samochodzika – Mateusz Janicki.

Zmiana miejsca zamieszkania i przystosowanie się do nowej grupy to niełatwe zadanie – szczególnie dla nastolatków. Gita – młoda Romka – wraca z Wielkiej Brytanii do rodzimej Polski, w której na styku różnych kultur próbuje na nowo odnaleźć siebie. W wewnętrznym świecie głównej bohaterki serialu Infamia nie zabraknie też rozterek między współczesnością a tradycją. W rolach głównych Zofia Jastrzębska, Kamil Piotrowski, Sebastian Łach i Magdalena Czerwińska. Obraz reżyserują Anna Maliszewska i Kuba Czekaj.

O nastolatkach, którzy wyruszą latem nad polskie morze, by nagrać film mający zmienić ich przyszłość, opowiedzą debiutujące Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha. Absolutni debiutanci to serial o sile przyjaźni, pierwszych miłościach i czasie pełnym ambitnych celów i marzeń. O ważnych wyborach, które nieodwracalnie oddzielają nastoletnie życie od dorosłości. W rolach (debiutujący!) głównych aktorzy młodego pokolenia: Martyna Byczkowska, Bartłomiej Deklewa i Jan Sałasiński.

W filmie Miłość do kwadratu bez granic zakochani staną przed trudnym dylematem. Uczucie między bohaterami – w rolach głównych ponownie Adrianna Chlebicka i Mateusz Banasiuk – zostanie wystawione na próbę podczas weselnych przygotowań i niespodziewanego spotkania. Wśród komedii romantycznych na widzów czeka również Gorzko, gorzko!, czyli miłosne perypetie ze ślubnym kobiercem w tle w reżyserii Tomasza Koneckiego z Mateuszem Kościukiewiczem, Rafałem Zawieruchą, Zofią Domalik i Agnieszką Więdłochą na ekranie.

Kino akcji i tajemnic Widzowie zobaczą w najbliższych miesiącach Agnieszkę Grochowską w roli odważnej i silnej bohaterki. Film Mateusza Rakowicza Dzień Matki to historia żyjącej w ukryciu byłej agentki NATO do zadań specjalnych. Bohaterka zostanie postawiona przed zadaniem, którego stawką będzie życie jej dziecka. Walka o jego odnalezienie pozwoli jej na ponowne poczucie adrenaliny i możliwość odbudowy relacji z synem, którego musiała porzucić.

Z kolei Operacja Soulcatcher to filmowa intryga, w której stawką jest przejęcie tajnej i niebezpiecznej broni zamieniającej ludzi w bezmyślnych morderców. W głównej roli Piotr Witkowski, a film reżyseruje Daniel Markowicz.

W reżyserowanym przez Macieja Bochniaka filmie Freestyle obiecujący uliczny raper i jego przyjaciel wpadają w poważne kłopoty, kiedy duża transakcja sprzedaży narkotyków skończy się dla nich totalną katastrofą. W roli głównej Maciej Musiałowski. Fenomen opowie o tajemnicy dwóch sióstr obdarzonych nadnaturalnymi mocami, które wspólnie próbują rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Maciej Barczewski, a w rolach sióstr zobaczymy Karolinę Bruchnicką oraz Katarzynę Gałązkę.

Lista nadchodzących filmów:

 • Dzień Matki (reż. Mateusz Rakowicz)
 • Fanfik (reż. Marta Karwowska)
 • Fenomen (reż. Maciej Barczewski)
 • Freestyle (reż. Maciek Bochniak)
 • Gorzko, gorzko! (reż. Tomasz Konecki)
 • Miłość do kwadratu bez granic (reż. Filip Zylber)
 • Operacja Soulcatcher (reż. Daniel Markowicz)
 • Pan Samochodzik i Templariusze (reż. Antoni Nykowski)
 • Znachor (reż. Michał Gazda)

Lista nadchodzących seriali:

 • Absolutni debiutanci (reż. Kamila Tarabura i Katarzyna Warzecha)
 • Infamia (reż. Anna Maliszewska i Kuba Czekaj)
 • Informacja zwrotna (reż. Leszek Dawid)

Netflix/Zdjęcie główne: Netflix