Ruszyła platforma VOD Pięciu Smaków

Pięć Smaków w Domu będzie całoroczną przestrzenią spotkań z azjatyckim kinem, działającą w rytmie cyklicznych przeglądów. Oprócz tematycznych zestawów, zmieniających się co kilka tygodni, będzie też można na niej znaleźć stałą bibliotekę tytułów dystrybuowanych w przeszłości przez Pięć Smaków.

Pierwszym cyklem, którym platforma rozpoczyna działalność, będą „Koreanki” – wybór filmów, w których centrum stoją fascynujące, niesztampowe i wytyczające własne szlaki przez życie bohaterki. W zaskakującej świeżością spojrzenia i niebanalnymi scenariuszami kinematografii Korei od kilku lat coraz wyraźniej zaznaczają się głosy kobiet, które jako reżyserki, producentki i scenarzystki wyznaczają kierunki rozwoju – ich obecność zaznaczy się mocno także w naszym przeglądzie.

Stała, kuratorowana platforma VOD jest odpowiedzią na głosy widzów, którzy z entuzjazmem przyjęli pięciosmakowe pokazy online, a zarazem możliwość szerszego prezentowania filmów, które po festiwalowych pokazach nigdy więcej nie trafiły na polskie ekrany. Będzie to przestrzeń, która pozwoli również na sięganie po starsze, niezwykle wartościowe tytuły, które – choć tworzą już kanon współczesnego światowego kina – nie miały swoich polskich premier.

Platforma, co kilka tygodni prezentować będzie spójne, składające się ze starannie wybranych filmów przeglądy, które pozwolą przyjrzeć się szczególnie ciekawym nurtom azjatyckiego kina. 

W stałej ofercie platformy znajdą się natomiast filmy, które pod marką Pięciu Smaków wprowadzane były do polskich kin. Łącznikiem między stałą biblioteką a pierwszym cyklicznym wydarzeniem będzie „Maggie” w reżyserii Yi Ok-seop, reżyserki, która w słodko-gorzkiej, bezpretensjonalnej formie porusza szereg problemów dotyczących kobiet w Korei. Po udanej trasie kinowej film będzie miał w kwietniu swoją premierę online – wyłącznie na pięciosmakowej platformie. 

Planowane cykle
Koreanki:  8 kwietnia – 19 maja 2021

K-pop podbija świat, południowokoreańskie seriale docierają do wielomilionowych widowni, gospodarka spektakularnie pnie się w górę. Skomplikowana historia podzielonej Korei wciąż odciska się na wielu dziedzinach życia, a ekonomiczny pęd nie wszystkich porywa ze swoim nurtem. Jakie wyzwania stoją przed mieszkankami kraju o skomplikowanej historii i złożonej teraźniejszości? Jakie marzenia dzielą i łączą kobiety z metropolii i małych miasteczek, z Seulu i z Pjongjangu?

W przeglądzie przygotowanym przez Pięć Smaków znajdą się fabuły w różnorodny sposób portretujące współczesne Koreanki – z Południa i Północy. Historie łączące subtelny humor z mocnym przekazem, sentymentalne nuty ze zgryźliwą ironią, pozwolą nam odkryć inspirujące bohaterki o niesztampowym podejściu do życia, z determinacją walczące o swoje marzenia.

Sion Sono: 20 maja – 7 lipca 2021

Jeden z największych ekscentryków światowego kina, Sion Sono, to stały bywalec festiwalowego programu. Reżyser, malarz, performer, muzyk, z równą swobodą sięgający po inspiracje w najdziwniejsze czeluście japońskiej popkultury i klasykę europejskiego arthouse’u, swoimi fabułami potrafi szokująco rozsadzać społeczne normy, bawić do łez, zgryźliwie komentować rzeczywistość, nie rezygnując przy tym z trafiającej w samo serce dawki liryzmu i przeszywającego filozoficznego przesłania, pozostającego w głowie na długo po seansie. Filmy Sono należą do kategorii zmieniających życie.

Pięć Smaków w wiosennym cyklu przypomni dorobek reżysera, który miał swoją retrospektywę w czasie 10. edycji festiwalu – odpowiadając tym samym na powracające od lat prośby widzów o powrót do najlepszych tytułów tego wyjątkowego autora.

Azjatyckie kino drogi: 8 lipca – 1 września 2021

Filmy zapraszające do podróży z namysłem: wyprawa przez azjatyckie drogi i bezdroża, odkrywająca między pocztówkowymi kadrami złożoną społeczno-polityczną historię regionu, odczytująca zapisane między miejskimi neonami ludzkie historie, szukająca opowieści naopuszczonych brzegach rzek.

Spotkania z ludźmi o życiorysach zawiłych jak poszarpane linie granic między skonfliktowanymi krajami, wizyty w niepozornych miejscach o historii mogącej zapełnić setki stron kronik. Azjatyckie bezdroża i rozległe szlaki komunikacyjne to doskonała przestrzeń dla kina drogi, które wraz z bohaterami pozwala nam przemierzać drogi fizyczne i mentalne. Kontynent wiecznych migracji to niewyczerpane źródło historii, pozwalających spojrzeć na turystyczne raje z zupełnie innej perspektywy.

Stały katalog Pięć Smaków w Domu

Kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej niezwykle rzadko ma okazję gościć na polskich ekranach. Filmy z katalogu dystrybucyjnego Pięciu Smaków wypełniają tę lukę, pokazując różnorodne oblicze tych kinematografii – to elektryzujące, autorskie propozycje, łączące lokalne tematy i estetyki z intrygującymi konwencjami kina światowego.

 • Dziecko apokalipsy / Apocalypse Child, reż. Mario Cornejo, Filipiny 2015
 • Maggie (premiera VOD!), reż. Yi Ok-seop, Korea Południowa 2018
 • Marlina: zbrodnia w czterech aktach / Marlina The Murderer in Four Acts, reż. Mouly Surya, Indonezja, Francja, Malezja, Tajlandia 2017
 • Miód dla dakini / Honeygiver Among the Dogs, reż. Dechen Roder, Bhutan 2016
 • Samui Song, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia, Niemcy, Norwegia 2017
 • Smak pho, reż. Mariko Bobrik, Polska, Niemcy 2018

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl. W trakcie trwania przeglądu będzie można wykupić zarówno cały pakiet filmów, jak i dostępy do pojedynczych tytułów osobno. Filmy będą prezentowane z polskimi i angielskimi napisami, dostępne na terytorium Polski.

Aby kupić karnet na cykl Koreanki lub na wszystkie dostępne filmy, zaloguj się (lub zarejestruj konto jeśli go jeszcze nie masz) i skorzystaj z formularza. Możesz także w sklepie kupić elegancki voucher z kodem, w pliku PDF, do samodzielnego wydrukowania – rejestracja i logowanie nie jest wymagana przy zakupach w sklepie Pięć Smaków.

Ceny dostępów i karnetów
 • Karnet na przegląd „Koreanki” (6 filmów na okres 08.04-19.05) – 85 pln
 • Dostęp do pojedynczego filmu w ramach przeglądu – 22 pln
 • Karnet na przegląd „Koreanki” i wszystkie filmy stałego repertuaru (11 filmów na okres 08.04-19.05) – 120 pln
 • Dostęp do wybranego filmu ze stałego repertuaru – 15 pln
Zasady sprzedaży karnetów
 • Karnet na przegląd „Koreanki” pozwala na obejrzenie wszystkich sześciu dostepnych w jego ramach filmów, w okresie od 10:00 w czwartek 8 kwietnia 2021, do godziny 23:59 w środę 19 maja 2021.
 • Promocyjny karnet łączony na przegląd „Koreanki” oraz filmy stałego repertuaru pozwala na obejrzenie jedenastu filmów dostępnych na platformie Pięć Smaków w Domu, w okresie od 10:00 w czwartek 8 kwietnia 2021, do godziny 23:59 w środę 19 maja 2021. Uwaga: po tej dacie ważność karnetu wygasa, mimo że filmy stałego repertuaru będą nadal dostępne na platformie. 
 • Liczba karnetów jest nielimitowana i ich sprzedaż będzie trwać do końca wydarzenia.
 • Dostęp do filmów na platformie Pięć Smaków w Domu będzie możliwy wyłącznie na terytorium Polski. 
 • Karnet jest imienny i nie można go przekazywać, udostępniać innym osobom.
 • Po zakupieniu karnetu i zalogowaniu na konto widz ma możliwość wyświetlenia każdego filmu o dowolnej porze, w wybranej przez siebie kolejności.
 • Po rozpoczęciu oglądania danego filmu można go dokończyć w czasie 48 godzin, po tym okresie ważność dostępu wygasa. 
 • Posiadacz karnetu może oglądać film w danym momencie wyłącznie na jednym urządzeniu.
 • Za karnet można zapłacić przez serwis Dotpay.pl lub przelewem.
Zasady zakupu pojedynczego dostępu do filmów
 • Dostępy do pojedynczych tytułów w cenie 22 (przegląd) lub 15 zł (stały repertuar) pozwalają na obejrzenie jednego wybranego filmu w okresie od 10:00 w czwartek 8 kwietnia 2021, do godziny 23:59 w środę 19 maja 2021.
 • Po rozpoczęciu wydarzenia wystarczy zalogować się na konto – po wejściu na stronę opłaconego tytułu będzie można go od razu odtworzyć.
 • Każdy film dostępny jest przez cały okres wydarzenia.
 • W danym momencie film można odtwarzać wyłącznie na jednym urządzeniu.
 • Po rozpoczęciu oglądania danego filmu można go dokończyć w czasie 48 godzin, po tym okresie ważność dostępu wygasa. 
 • Dostęp do filmów możliwy jest wyłącznie na terytorium Polski.
 • Za dostępy można zapłacić przez serwis Dotpay.pl lub przelewem.

Piecsmaków.pl/Zdjęcie główne:Piecsmakow.pl