Serwis TVP VOD dostępny w obu Amerykach

Od lipca 2021 roku TVP VOD rozpoczyna udostępnianie swoich treści na terytorium obu Ameryk.

Użytkownicy otrzymają dostęp do katalogu polskich seriali, filmów dokumentalnych oraz spektakli Teatru Telewizji. Uwolnione treści zgromadzone zostały w portalu vod.tvp.pl, w katalogach tematycznych oznaczonych hasłem „bez ograniczeń”.

Wśród udostępnionych amerykańskiej Polonii seriali znajdą się hity Telewizji Polskiej, które zyskały uznanie widzów, w tym m.in.: „M jak miłość”, „Ranczo”, „Stulecie Winnych”, „Osiecka”, „Wojenne dziewczyny”. „M jak miłość” to serial obecny w TVP 2 już od 21 lat. Opowiada o codziennym życiu wielopokoleniowej rodziny Mostowiaków. Z kolei „Ranczo” jest uwielbianą przez widzów komedią obyczajową o zabawnych perypetiach mieszkańców fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje. „Stulecie Winnych” to saga o losach wielopokoleniowej rodziny w podwarszawskim Brwinowie, zrealizowana na podstawie bestsellera Albeny Grabowskiej o tym samym tytule. Z kolei o trudnych latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych Polek: Marysi, Ewki i Irki, opowiada serial „Wojenne dziewczyny”. „Osiecka” jest serialem biograficznym o Agnieszce Osieckiej, poetce i autorce najpopularniejszych hitów muzyki rozrywkowej XX wieku.

W katalogu z filmami dokumentalnymi widzowie zza oceanu znajdą licznie nagradzane produkcje. Telewizja Polska zaprezentuje m.in. „Dotknięcie anioła”, fabularyzowany dokument Marka Tomasza Pawłowskiego z 2015 r., który opowiada historię Henryka Schönkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu.

Kolejną propozycją jest „Jarocin. Po co wolność” w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka. To pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię kultowego festiwalu muzycznego w Jarocinie.

Widzowie będą mogli również zobaczyć niezwykły dokument Nataszy Ziółkowskiej – Kurczuk „Komeda, Komeda” o Krzysztofie Komedzie, wybitnym kompozytorze muzyki filmowej. Na uwagę zasługują materiały archiwalne z Filmoteki Narodowej i z TVP, materiały ikonograficzne w Muzeum Kinematografii w Łodzi, fragmenty filmów, a także oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały.

Dla Polonii amerykańskiej TVP VOD przygotowało w ofercie spektakle Teatru Telewizji. Inscenizacja XIX wiecznej komedii Aleksandra Fredry była hitem Teatru Telewizji w 2020 roku. W „Zemście” w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego wystąpiła plejada znakomitych aktorów. Spektakl „Inny świat” w reżyserii Igora Gorzkowskiego jest adaptacją prozy obozowej Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Kolejną propozycją jest poruszające widowisko teatralne „Śmierć rotmistrza Pileckiego” Ryszarda Bugajskiego, który scenariusz sztuki oparł o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki spektaklowi widzowie poznają losy aresztowanego przez UB rotmistrza Witolda Pileckiego.

Oferta będzie sukcesywnie powiększana zarówno o nowe tytuły, jak i całe katalogi gatunkowe.

Telewizja Polska