24 kobiety i 24 historie. Kobiecy manifest w ARTE.tv

H24 to serial fabularny zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia kobiet. Z oryginalnego pomysłu Nathalie Masduraud i Valérie Urrea powstały 24 filmy krótkometrażowe oparte na tekstach scenarzystek z całego świata i odegrane przez 24 wyjątkowe aktorki, m.in. Diane Kruger. Jeden z odcinków został napisany przez Grażynę Plebanek, a zagrała w nim Agnieszka Żulewska.

H24 to filmowy manifest przeciwko seksizmowi i różnym formom przemocy, której kobiety doświadczają na co dzień.

Osobowość ofiary to termin znany w psychologii od dawna. Może również powstawać u osób, które są skłonne do przesady i nie umieją realnie ocenić swojej sytuacji. Kobieta, która jest bezradna i bezkrytyczna, przyjmuje życie takie, jakie jest, święcie wierząc, że nie zasługuje na nic lepszego. Mężczyźni dostrzegają  te słabości i często celowo wykorzystują sytuację.

Taka postawa najczęściej związana jest wychowaniem. Od najmłodszych lat dziewczynkom wpaja się, że powinny być grzeczne, posłuszne i uległe. Idealna córka ma same piątki, czyta książki i nie wszczyna konfliktów.

Wzorce, które zostały wpojone małym dzieciom, zostają z nimi na zawsze. Przyczyną uległości może być również wychowanie przez rodzica nadmiernie krytycznego lub apodyktycznego. Jeśli dziecko doznało realnej krzywdy, upokorzenia lub odrzucenia, to w przyszłości wykształci w sobie poczucie bezradności i będzie miało problem z asertywnością.

Kobiety na co dzień spotykają się z sytuacjami, w których są dyskryminowane ze względu na swoją płeć. W odpowiedzi na to zjawisko, artystki z całego świata podjęły się realizacji projektu „H24”. W efekcie powstały 24 krótkometrażowe filmy, które przedstawiają prawdziwe historie kobiet, które doświadczyły seksizmu, molestowania oraz przemocy fizycznej i psychicznej. Jedną z twórczyń, która brała udział w produkcji, jest Grażyna Plebanek, polska pisarka, felietonistka i scenarzystka.

W serii „H24”, my pisarki, reżyserki, aktorki, dajemy głos kobietom, które doświadczają przemocy. Tekst pisany w pierwszej osobie pozwala poczuć, jakie szkody, urazy, traumy wywołują banalizowane w naszej kulturze akty agresji, takie jak zaczepki i lżenie na ulicy, molestowanie w miejscu pracy, bicie w zaciszu tzw. ogniska domowego, cyberprzemoc czy gwałty – wylicza Grażyna Plebanek i opisuje również swój wkład w realizację: – Scena, którą napisałam w formie monologu, zdarzyła się naprawdę, jak wszystkie historie w serii „H24”. Dziewczyna czekała o świcie na autobus. Przyczepił się do niej facet, zwyzywał ją i zaatakował fizycznie. A ona go znokautowała, ku jego przerażeniu, gdyż nie wiedział, że niedoszła ofiara uprawia boks. Moja bohaterka nie stała się ofiarą, bo z konfrontacji z agresorem wyszła zwycięsko, ale przeżyła piekło. Nie musiałaby, gdyby nie było społecznego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet.

Jedną z dróg zmian w traktowaniu kobiet jest edukowanie poprzez sztukę. Dla Grażyny Plebanek wzięcie udziału w projekcie miało ogromną wartość. – Dało mi poczucie sprawczości. Mamy narzędzia, swój głos i możemy zmieniać na lepsze ten świat.

Seria „H24” jest dostępna bezpłatnie pod linkiem.

Arte/Zdjęcie główne:Arte