Spotify świętuje 10 lat w Polsce

W lutym tego roku mija  10 lat, od kiedy Spotify zadebiutował na polskim rynku. Z tej okazji platforma streamingowa oferuje nowym użytkownikom 4 miesiące Spotify Premium za darmo wraz z wyjątkową niespodzianką od piłkarzy klubu FC Barcelona. 

10 lat temu Polacy najchętniej sięgali po międzynarodowych artystów rockowych, a najczęściej słuchanym utworem był “Radioactive”, zespołu Imagine Dragons.

Dekadę później sprawy wyglądają inaczej. Polski rap i hiphop to najchętniej słuchane przez Polaków gatunki muzyczne, sanah króluje na playlistach, a największa na świecie platforma streamingowa audio kontynuuje pracę nad tym, by dać kobietom i wschodzącym polskim talentom przestrzeń w dotarciu do szerszej publiczności.

Od 2013 roku wiele się zmieniło, a platforma rozwinęła się wraz z polskimi użytkownikami i ewoluowała z hostingu muzyki także do podcastów. Z jeszcze większą ilością  funkcji na horyzoncie, Spotify świętuje swoje dziesięciolecie, oferując nowym użytkownikom 4 miesiące Spotify Premium za darmo.

Na polskich użytkowników czeka jeszcze więcej niespodzianek. Specjalne życzenia dla Spotify i polskich słuchaczy przygotował Robert Lewandowski wraz z zawodnikami FB Barcelony. Fani najlepszych piosenek z minionej dekady będą mogli  wybrać filtr na Instagramie, który wylosuje utwór najbardziej oddający ich klimat muzyczny z ostatnich 10 lat. 

Spotify rozpoczął swoją przygodę w Polsce w lutym 2013 roku. Od samego początku działalności na polskim rynku marka konsekwentnie prowadziła działania mające na celu wspieranie polskiej muzyki, artystów, a także, od pewnego momentu, lokalnych podcasterów.
 
  • Już w 2013 roku wsparcie Spotify dla polskich artystów przyniosło pierwsze rezultaty. W czerwcu Dawid Podsiadło stał się pierwszym polskim artystą, który osiągnął pułap 500 tysięcy odtworzeń miesięcznie.
  • W maju 2015 roku na Spotify pojawił się pierwszy polskojęzyczny podcast. W 2022 roku ich liczba wyniosła prawie 20 tysięcy.
  • W grudniu 2015 użytkownicy mogą cieszyć się po raz pierwszy Spotify Wrapped, które powstaje pod nazwą “Year in Music”.
  • W kwietniu 2017 roku Spotify wprowadził narzędzie Spotify for Artists (Spotify dla Artystów), pomagające polskim twórcom w jeszcze bardziej efektywnym docieraniu do słuchaczy.
  • W tym samym roku, w październiku, Spotify przedstawił pierwsze edytorskie playlisty w Polsce, wspierając odkrywanie nowych artystów, ze szczególnym uwzględnieniem tych lokalnych.
  • W kwietniu 2021 roku Spotify uruchomił  program EQUAL Polska, którego celem jest wspieranie polskich artystek. Do tej pory w inicjatywie wzięło udział ponad 20 lokalnych gwiazd, w tym Kaśka Sochacka, Luna czy Sara James.
  • Zaledwie dwa miesiące później, w czerwcu 2021 roku, Spotify uruchomił kolejny ważny program –  RADAR Polska, wspierający wschodzących polskich artystów w budowaniu kariery i promocji ich utworów. Porównując rok przed i po dołączeniu do programu, 10 lokalnych muzyków, w tym Marissa oraz Zalia, zanotowały imponujący wzrost streamów: w przypadku Marissy wyniósł on aż 2500%, a w przypadku Zalii – ponad 140 proc.
  • W lutym 2022 roku Spotify przedstawił następny strategiczny program Fresh Finds Polska służący wspieraniu karier polskich artystów niezależnych. Po roku działalności, Spotify pomógł rozwinąć skrzydła aż 465 lokalnym wykonawcom, którzy znacząco zwiększyli liczbę miesięcznych słuchaczy, a użytkownicy platformy dokonali aż 2 milionów muzycznych odkryć.

10 najbardziej streamowanych artystów w Polsce od 2013 roku stanowią wyłącznie polscy artyści:

1.   Taco Hemingway
2.   Mata
3.   White 2115
4.   Bedoes 2115
5.   Quebonafide
6.   Lanek
7.   sanah
8.   Young Igi
9.   Malik Montana
10. Żabson
 
Najczęściej streamowane utwory w Polsce od 2013 (wszystkie poza jednym należą do polskich artystów):
 
1.   Mata, Pedro, francis – Kiss cam
2.   White 2115 – California 
3.   Kizo – Disney 
4.   Mata, Trooh Hippi – Szafir 
5.   Sobel – Impreza 
6.   Quebonafide, Duit, Zawiałow – BUBBLETEA 
7.   Smolasty, francis, Pedro, Tribbs – Duże Oczy 
8.   Tymek, Big Scythe – Język ciała 
9.   Guzior, Favst – BLUEBERRY 
10. The Weeknd – Blinding Lights 
 
Spotify