Teatr Powszechny z lutowym repertuarem online

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na kolejne spektakle grane online na platformie VOD. W lutym 2021 roku widzowie będą mogli obejrzeć aż 7 repertuarowych przedstawień. 

Pierwszym spektaklem na VOD w najkrótszym miesiącu roku będzie „Martwa natura” w reżyserii Agnieszki Jakimiak, prezentowana 4, a później jeszcze 26 lutego. Spektakl inspirowany życiem i twórczością niemieckiego artysty i aktywisty ekologicznego, Josepha Beuysa, opowiada o zbliżającej się katastrofie ekologicznej i postawach ludzkich wobec tego procesu.

Z kolei 18 lutego po raz kolejny zaprezentowany będzie wcześniejszy spektakl tej samej reżyserki – „Strach zżerać duszę” na podstawie słynnego filmu Rainera Wernera Fassbindera.

Luty to w Teatrze Powszechnym także miesiąc spektakli-dystopii, przedstawiających wizje świata przyszłości, których przekaz zwłaszcza w dobie pandemii okazuje się niezwykle sugestywny.

„Damaszek 2045”, którego nagranie zostanie wyświetlone 7 lutego, to spektakl stworzony przez aktorów Teatru Powszechnego oraz twórców pochodzących z Syrii: reżysera Omara Abusaadę, dramaturga Mohammada Al Attara oraz scenografkę Bissane Al Sharif. Ukazuje losy społeczeństwa, w którym dokonano podmiany oficjalnej wersji historii, zadaje pytania o zbiorową amnezję oraz narracje tworzone przez zwycięzców i zwyciężonych. Spektakl powstał w 2019 roku w ramach międzynarodowego projektu „Atlas of Transitions”, którego Teatr Powszechny był partnerem.

Coraz bardziej aktualnym tytułem okazuje się też „1984” w reżyserii Barbary Wysockiej na podstawie klasyki gatunku, czyli powieści „Rok 1984” George’a Orwella. Dwa pokazy „1984” zaplanowano na 12 i 20 lutego. Trzecim spektaklem z tego nurtu jest „Odyseja kosmiczna 2021” (21 lutego na VOD), opowiadająca o losach wielokulturowej grupy ochotników podczas ekspedycji na Marsa. Premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2020 roku, dzięki pracy połączonych zespołów Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”.

Z kolei 13 lutego odbędzie się pokaz spektaklu „Dobrobyt” węgierskiego reżysera Árpáda Schillinga. Prosta historia młodej pary, która otrzymuje zaproszenie na weekendowy pobyt w luksusowym hotelu, szybko zamienia się w tragikomedię, pełną grozy i abstrakcyjnego humoru, dlatego spektakl emitowany tego konkretnego dnia można z przymrużeniem oka potraktować jako swoiste „Antywalentynki”.

Cały miesiąc zakończą dwa pokazy „Biegunów” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary (27 i 28.02). Na niedawną transmisję premiery spektaklu dostęp wykupiło prawie 1400 osób, co przeniosło się na rekordowy wynik frekwencyjny w przypadku biletowanych spektakli online i jest dowodem na niegasnące zaangażowanie i potrzeby kulturalne widzów.

TeatrPowszechny_Bieguni - fot___Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_BIEGUNI - fotografia - Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_Dobrobyt___fot. Szymon Rogiński
TeatrPowszechny_Strach zżerać duszę_fot. Magda Hueckel
TeatrPowszechny_1984 - fot. Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_Damaszek 2045 - fot. Szymon Rogiński
TeatrPowszechny_Martwa natura - fot. Magda Hueckel
TeatrPowszechny_Odyseja kosmiczna 2021_fot. Pat Mic
previous arrow
next arrow
 
TeatrPowszechny_Bieguni - fot___Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_BIEGUNI - fotografia - Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_Dobrobyt___fot. Szymon Rogiński
TeatrPowszechny_Strach zżerać duszę_fot. Magda Hueckel
TeatrPowszechny_1984 - fot. Krzysztof Bieliński
TeatrPowszechny_Damaszek 2045 - fot. Szymon Rogiński
TeatrPowszechny_Martwa natura - fot. Magda Hueckel
TeatrPowszechny_Odyseja kosmiczna 2021_fot. Pat Mic
previous arrow
next arrow
Shadow

Więcej informacji o kolejnych transmisjach i spektaklach dostępnych online można znaleźć na stronie www.vod.powszechny.com oraz w kalendarium naszego serwisu.

Jak korzystać z platformy VOD

Aby obejrzeć spektakl lub inny materiał na VOD Teatru Powszechnego, należy najpierw stworzyć osobiste konto na platformie, a później aktywować je przez kliknięcie na specjalny link aktywacyjny, który wysyłany jest automatycznie przez system na adres mailowy podany podczas rejestracji (uwaga: mail z linkiem może wpaść do folderu spam). Niemożliwe jest oglądanie materiałów na platformie VOD bez aktywnego konta.

Po aktywowaniu konta, wystarczy zalogować się na platformie i kupić bilet na konkretne wydarzenie w danym terminie. Przycisk „kup bilet” obok danego tytułu kieruje do automatycznego zakup biletów z płatnością elektroniczną (bardzo prosimy nie otwierać dodatkowych kart, ani nie zamykać okna przeglądarki aż do zakończenia i potwierdzenia dokonania transakcji; dodatkowe działania w czasie płatności trwającej około 20 sekund mogą spowodować jej anulowanie).

Zakup biletu na platformie automatycznie aktywuje dane wydarzenie na osobistym koncie. Już po zakupie biletu nie trzeba podawać numeru transakcji czy kodu – na stronie głównej VOD, przy konkretnym tytule, powinien pokazywać się komunikat: „Wkrótce”, a po kliknięciu na stronę wydarzenia powinien być widoczny napis: „Posiadasz dostęp” z zegarem odmierzającym czas do rozpoczęcia wydarzenia online. Konkretne wydarzenia są dostępne tylko w określonym terminie i zakresie godzinowym.

Teatr Powszechny/Zdjęcie główne: 1984-fot. Krzysztof Bieliński/Grafika: Teatr Powszechny