Dwa filmy dokumentalne HBO na shortlistach do Oscara

Dwa poruszające filmy dokumentalne HBO – Kolektyw oraz Witamy w Czeczenii, znalazły się na tegorocznych shortlistach do Nagród Akademii. Oba mają szanse na nominacje w aż dwóch kategoriach. Produkcje te można oglądać w HBO GO.

Rumuński film dokumentalny Kolektyw (Collective), będący koprodukcją HBO Europe, znalazł się na shortliście w aż dwóch ważnych kategoriach: najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Dokument przedstawia wydarzenia, które miały miejsce po pożarze w 2015 roku w klubie Colectiv w Bukareszcie. Dziennikarze śledczy odkryli wtedy masowe oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej, ujawniając tym samym skalę istniejącej korupcji.

Produkcja, wyreżyserowana przez wielokrotnie nagradzanego niemiecko-rumuński filmowca Alexandra Nanau, jest zapisem wydarzeń, do których doszło w ciągu pierwszego roku po tym tragicznym wydarzeniu. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Kiedy niedługo potem kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Jak po nitce do kłębka, dziennikarze zaczęli odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia.

Film pokazywany był na wielu najważniejszych festiwalach filmowych, zdobył już wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas 15. edycji Festiwalu Filmowego w Zurichu, a także Europejską Nagrodę Filmową 2020 w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny.

https://youtu.be/8lanYuqy5ZU

Wstrząsający dokument HBO Witamy w Czeczenii (Welcome to Chechnya), autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, uwzględniony został natomiast na shortlistach w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz najlepsze efekty specjalne.

Film ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju.

Dzięki dostępowi do nowoczesnych narzędzi zapewniających anonimowość (to one właśnie zostały docenione w kategorii najlepsze efekty specjalne), ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności.

Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników.

Film prezentowany i nagradzany był na wielu festiwalach na świecie, w tym w Sundance, na Berlinale oraz Millennium Docs Against Gravity.

HBO/Zdjęcie główne:HBO/Wideo:YouTube