Empik #premieraonline Ewa Winnicka

Ewa Winnicka – czwartek, 17 czerwca, godz. 20:00

Czy mogliśmy podbić Amerykę? Na to pytanie Ewa Winnicka stara się odpowiedzieć w książce „Greenpoint. Kroniki Małej Polski” (Wydawnictwo Czarne). Podczas spotkania autorskiego online zdradzi fascynujące ciekawostki na temat nowojorskiej dzielnicy zamieszkiwanej przez tysiące Polaków. Rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
 
Nowojorski Greenpoint – przedsionek ziemi obiecanej, do którego od ponad stu pięćdziesięciu lat przybywają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia. Budują swoje kościoły, sklepy, kluby. Niektórzy dorobili się milionów, inni poszli na dno. Książka Ewy Winnickiej to wciągająca kronika tego zakątka Brooklynu.
 
Autorka opowiada o historii „Polish neighborhood”, poczynając od XVII wieku, poprzez kolejne punkty zwrotne, fale imigrantów, rewolucje i przełomy. Zagląda przez okna do zatłoczonych „sabłejów”, odwiedza przytułki dla bezdomnych i eleganckie apartamenty, podczytuje listy i pamiętniki, podgląda wesela i pogrzeby. Słucha opowieści o miłości i nienawiści, ambicji i rezygnacji.
 
Razem ze swoimi bohaterami śni amerykański sen, który ziści się tylko nielicznym. To opowieść nie tylko o Małej, ale i o Dużej Polsce.
 
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Empik/Zdjęcie główne: Empik