Historia mieszkańców strefy przy granicy z Białorusią

Pokaż mi swój telefon, a powiem ci, kim jesteś. Kim zaś byli ci, którzy we wrześniu 2021 roku nagle znaleźli się na terenie objętym stanem wyjątkowym, odcięci od świata kordonami wojska i policji, kontrolowani na każdym kroku? Ich portrety spisali uznani dziennikarze Marta Mazuś i Marcin Kołodziejczyk. Audioreportaż „Zona. Historie ze strefy zamkniętej” to głos oddany tym, którzy trafili w żarna historii, lokalnym mieszkańcom, których życia zostały wywrócone do góry nogami. 

W tych opowieściach telefony mieszkańców zony stały się symbolami oporu. Podobnie jak aplikacje Signal czy Whatsapp, używane, by komunikować się poza nadzorem władz. Stąd, aby jak najdoskonalej przybliżyć odbiorcy rzeczywistość i codzienność zony, Storytel proponuje nie tylko poznanie historii z reportażu, ale również doświadczenie.
 
Każdy, kto otworzy stronę www.historiezestrefy.pl, otrzyma możliwość zajrzenia do telefonu Anny, fikcyjnej bohaterki, będącej zbiorowym portretem mieszkańców zony niosących pomoc uchodźcom.
 
W “telefonie Anny” pojawiają się zdjęcia, filmy, nagrania głosowe, rozmowy SMS i na innych komunikatorach. To, co przydarza się Annie, bazuje na autentycznych wydarzeniach z życia bohaterów audioreportażu Storytel. Znajdujące się na telefonie elementy wspólnie tworzą opowieść o sielskim lecie 2021, które zostało brutalnie przerwane wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Wiele z tych materiałów to oryginały, przesłane przez aktywistów i mieszkańców strefy.
 
Dlaczego telefon? To być może najbardziej osobiste z wykorzystywanych na co dzień narzędzi, swego rodzaju pamiętnik. Dzięki zawartości telefonu możemy dowiedzieć się, jaką osobą jest jego właściciel. Tu staje się on furtką do codziennego życia i emocji mieszkańców Zony. Pokazuje wyzwania, z jakimi się mierzą, pozwala lepiej zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Zawarte na nim dane stają się pełnym emocji zapisem zderzeń z “nową” rzeczywistością oraz „nową” definicją człowieczeństwa.

 
Dochód z odsłuchań „Zony” zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, Grupie Granica oraz Fundacji Bezkres, które codziennie pomagają na granicy polsko-białoruskiej.
 
Storytel/Zdjecie główne:Storytel