Koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności na ARTE.tv

W czwartek 28 lipca w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się uroczysty koncert Ukraińskiej Orkiestry Wolności pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson. Najlepsi ukraińscy muzycy zagrali utwory Chopina, Brahmsa, Silvestrova, arie Beethovena oraz hymn ukraiński.

Wydarzenie to zainaugurowało wielką trasę koncertową Ukraińskiej Orkiestry Wolności po Europie i USA, która jest wyrazem ich miłości do ojczyzny.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Opera Narodowa w Warszawie powołały do życia Ukraińską Orkiestrę Wolności w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie. Składa się ona z 75 muzyków – uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy.

Tego lata orkiestra na wygnaniu odbędzie trasę koncertową po Europie i USA, a koncert inauguracyjny z Teatru Wielkiego w Warszawie jest dostępny bezpłatnie na platformie streamingowej ARTE.tv.

Muzycy pod kierownictwem dyrygentki Keri-Lynn Wilson zagrali VII Symfonię ukraińskiego kompozytora Valentina Silvestrova, II koncert fortepianowy Chopina z ukraińską wirtuozką Anną Fedorovą oraz IV symfonię Brahmsa. Ukraińska sopranistka Ludmiła Monastyrska, odtwórczyni tytułowej roli Turandot w Metropolitan Opera, zaśpiewała arię Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelia” Beethovena – pean na cześć człowieczeństwa i pokoju w obliczu przemocy i okrucieństwa.

– Serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia i posłuchania tego poruszającego koncertu na ARTE.tv. Dodam, że w geście solidarności z Ukraińcami na naszej platformie streamingowej powstała również specjalna sekcja z filmami i reportażami w języku ukraińskim lub z ukraińskimi napisami – mówi Berenika Wyrzykowska-Novi, wydawczyni polskiej wersji ARTE.tv.

Pomysł założenia orkiestry wyszedł od kanadyjskiej dyrygentki Keri-Lynn Wilson, która ma ukraińskich przodków. Chciała zgromadzić najlepszych ukraińskich muzyków orkiestrowych z kraju i zagranicy, aby zademonstrować dumną jedność artystyczną.

Dochód z trasy będzie przeznaczony na rzecz ukraińskich artystów. Trasa Ukraińskiej Orkiestry Wolności została zorganizowana we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Kultury. Na czas występów w orkiestrze muzycy płci męskiej są zwolnieni ze służby wojskowej.

Arte/Zdjęcie główne: Arte