Lista najlepszych kanałów edukacyjnych na YouTube, czyli jak uczyć się z domu

Zamknięte szkoły nie są niedostępne w przypadku braku dostępu do edukacji. W poszukiwaniu internetu znajdziemy w sieci wiele pomocnych treści, w tym cenne materiały wideo. Grupa LTTM przygotowała listę kanałów YouTube, które są pomocne w grupie uczniów szkół podstawowych, jak i studentów, przygotowujących się do egzaminów.
Na polskim YouTube nie brakuje twórców, którzy potrafią w prosty sposób tłumaczyć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Objaśniają, analizują, eksperymentują – youtuberzy popularnonaukowi przenoszą naukę w inny wymiar i zarażają swoją pasją, a wokół z pozoru z banalnych tematów tworzą merytoryczne i wciągające historie. Ich filmy niejednokrotnie stają się  materiałami edukacyjnymi wyświetlanymi nie tylko przez uczniów w domu, ale również na szkolnych lekcjach, zastępując podręczniki.
 
Treści edukacyjne i naukowe na YouTube dają odbiorcom wiedzę, uczą nowych rzeczy, pozwalają doskonalić umiejętności i specjalizować się w różnych tematach. Dla 69% osób YouTube jest pierwszym miejscem wyszukiwania interesujących ich treści popularnonaukowych oraz edukacyjnych i 80% badanych ocenia je jako pomocne.
 
Jak możemy dowiedzieć się z badania YouTube „Nauka + inspiracja + pasja”, podczas odrabiania prac domowych z YouTube korzystają nie tylko nastolatkowie (68% badanych), ale również pomagający im w tym zadaniu rodzice (55% badanych). 
 
W serwisie znajdziemy bowiem wiele kanałów, poświęconych naukom ścisłym, językom obcym, językowi polskiemu czy historii, które pomocne będą zwłaszcza teraz, kiedy dzieci i młodzież zmuszone są pozostać w swoich domach. Warto jednak zadbać, aby ten czas został dobrze wykorzystany, dlatego przedstawiamy Wam listę najciekawszych kanałów edukacyjnych i popularnonaukowych na YouTube, które warto znać.

NAUKI HUMANISTYCZNE

 • Polimaty Polimaty to kanał popularyzujący naukę, pełen ciekawostek dotyczących wielu dziedzin życia. Tematyka odcinków jest bardzo szeroka, dlatego każdy bez problemu znajdzie wśród nich coś dla siebie.
 • Mówiąc inaczej Mówiąc Inaczej to cykl odcinków poświęconych zagadnieniom języka polskiego. Na kanale znajdziemy ciekawostki, wskazówki i porady związane z poprawną pisownią i mówieniem.
 • Człowiek Absurdalny Człowiek Absurdalny to pogromca absurdów życia. Twórca na swoim kanale porusza kwestie z zakresu filozofii egzystencjalnej oraz psychologii.
 • Historia bez cenzury Historia Bez Cenzury to kanał poświęcony wydarzeniom historycznym i ciekawostkom, które często pomijane są podczas zajęć szkolnych.
 • Historia Urbex Urbex History to kanał o miejscach opuszczonych, z ciekawą historią, takich jak: bunkry, wraki, zamknięte szpitale. O destynacjach, których niewielu chce zwiedzać na własną rękę, jAK Fukushima czy Czarnobyl.
 • Biblia AUDIO Biblia AUDIO to ponad 100 godzin słuchania z udziałem największych polskich aktorów w nowoczesnej oprawie muzycznej i dźwiękowej. Twórcy uważają, że w dobie cyfryzacji i coraz większych możliwości technologicznych, każdy powinien mieć do niej dostęp.
 • Łowcy Przygód Kanał do cykl reportaży o profilu sensacyjno-przygodowo-turystycznym, przedstawiającym historyczne tajemnice, ciekawe miejsca, zapomniane szlaki, mroczne legendy, fascynujące budowle i wiele więcej.
 • Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS Kanał prowadzony przez Uniwersytet SWPS dedykowany psychologii, motywacji i rozwojowi osobistemu.  

PRZEDMIOTY ŚCISŁE, NAUKI PRZYRODNICZE I TECHNOLOGIA

 • Stać mnie Pasjonaci ekonomii, którzy z braku wyboru wśród kanałów ekonomicznych na rodzimym YouTube, postanowili stworzyć swój własny, na którym w przystępny sposób edukują widzów z wiedzy o światowej i Zarządzaniu gospodarce.
 • Marco Kubiś Marco to youtuber, ilustrator i animator. Filmy i animacje mają wielu fanów, wśród których słynie z zamiłowania do opowiadania o istotach z innych wymiarów i odkrywania tajemnic kosmosu.
 • Nauka To lubię Kanał pełen interesujących i widowiskowych eksperymentów chemicznych, których raczej nie można zobaczyć na szkolnych lekcjach.
 • Ziemniak Ziemniak na swoim kanale porusza szeroko pojęte zagadnienia technologiczne. Najnowsze komputery stacjonarne, laptopy, peryferia gamingowe, monitory, gimbale, kierownice do gier – to wszystko znajdziecie w jego odcinkach.
 • Pi-Stacja Matematyka Kanał z wideolekcjami z matematyki dla szkół podstawowych oraz dla uczniów liceum.
 • Pasja Informatyki Twórcy kanał uczą swoich widzów zagadnień z zakresu informatyki i programowania, ale nie tylko. W swoich odcinkach poruszają też kwestie związane z edukacją i karierą zawodową w branży IT czy na samym YouTube.
 • Astrofaza Kanał o kosmosie, na którym autor publikuje odcinki dotyczące tajemnic wszechświata, obserwacji nieba, robotów i androidów, a także niezidentyfikowanych obiektów latających.

JĘZYKI OBCE

 • Ucz się angielskiego online Na kanale autorka zamieszcza lekcje i kursy nauki angielskiego. Idealne dla osób, które chcą doszlifować język lub powtórzyć najważniejsze zagadnienia przed egzaminem.
 • Deutschlike Kanał o języku niemieckim, ale nie tylko. Widzowie znajdą na nim także ciekawostki językowe oraz porady, jak efektywnie uczyć się języków obcych.
 • Arleta Witt Twórczyni kanału tekstu na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) jak uczyć się języka angielskiego.

KANAŁY POPULARNONAUKOWE

 • SciFun Twórca zaprasza swoich widzów do fantastycznego świata nauki, który dzięki niemu staje się bardziej zrozumiały i przystępny, a także udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna! Eksperymenty, testy, doświadczenia, niebanalne rozwiązania to nieodłączne atrybuty kanału.
 • Dawid Frank Charyzmatyczny 22-latek, który przedstawia swoim widzom ciekawe eksperymenty, prezentuje lifehacki oraz buduje najbardziej szalone konstrukcje.
 • Jak? „JAK ?!” to kanał popularno-naukowy, przedstawiający wiedzę w skoncentrowanej, krótkiej i łatwo przyswajalnej formie.
 • Naukowo TV Naukowo TV to kanał, na którym twórcy w przystępny sposób wyjaśnia swoim widzom najciekawsze zagadnienia naukowe. Prosta forma przekazu gwarantuje widzom, dobra zabawę i dawkę cennej wiedzy z różnych dziedzin życia.
 • Matura do bzdura Najpopularniejsza sonda uliczna w Polsce w ramach której twórca tłumaczy i sprawdza wiedzę z dowolnego zagadnienia.
 • Planeta faktów Codzienna dawka niezwykłych historii, zestawień i faktów, w które trudno uwierzyć, czasem na poważniej, a czasami bardziej na luzie.
 • TOP10Wszystkiego Kanał o wszystkim tym co najbardziej tajemnicze, nadludzkie, nieosiągalne, niewiarygodne, niesłychane, niezbadane, owiane dozą nieosiągalności i tajemnic, futurystyczne, najdroższe, największe, czy najmniejsze. Na kanale znajdziemy filmy z ciekawymi i nieoczywistymi zestawieniami topowych osób, obiektów, czy wydarzeń w danej kategorii.
 • Uwaga! Naukowy bełkot. Kanał popularnonaukowy, poszukujący prawdy o otaczającym nas świecie. Fakty, a nie mity – to jest to, co charakteryzuje kanał Dawida.
 • Kasia Gandor Kanał o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu podane widzowi w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.
 • Emce kwadrat Kanał popularnonaukowy pełen ciekawostek związanych z naszym codziennym życiem. Oprócz tego w odcinkach przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty oraz interesujące wywiady.

INNE

 • Tomasz Zienkiewicz [zieniu.pl] Profesjonalny fotograf, bloger, vloger, autor poradnika dla początkujących i zaawansowanych fotografów. Swoją popularność na YouTube zdobywa dzięki bezpośredniemu kontaktowi z widzami na swoich relacjach na żywo: FotoKawka.
 • Surrounded Audio Kanał poświęcony tworzeniu elektronicznej muzyki (tanecznej) na komputerze, teorii muzyki, tworzeniu dźwięków, aranżacji, miksie, masteringu, DJ, psychologii tworzenia muzyki.
 • Globstory Globstory do nie tylko prawdziwa skarbnica wiedzy o podróżowaniu, krajach oraz odległych zakątkach, które odwiedziła, ale i historie ludzi, których spotyka na swojej drodze.
 • Akademia Khana Kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki czy ekonomii.
 • Architecture is a good idea Najpopularniejszy polski kanał o architekturze, urbanistyce, rozwoju miast i regionów. Autorzy opowiadają o historii sztuki, jak i nowoczesnych wieżowcach czy trendach w projektowaniu mieszkań i biur.
 • Marcin z lasu Kanał dedykowany jest wszystkim pasjonatom dzikiej przyrody. Dzięki Marcinowi można poznać sekrety filmowania leśnego życia i oglądać unikatowe ujęcia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.
 
LTTM