LOS ANGELES, CA - FEBRUARY 06: Singer Neil Young performs onstage at the 25th anniversary MusiCares 2015 Person Of The Year Gala honoring Bob Dylan at the Los Angeles Convention Center on February 6, 2015 in Los Angeles, California. The annual benefit raises critical funds for MusiCares' Emergency Financial Assistance and Addiction Recovery programs. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

Neil Young tworzy Xstream. Nowy serwis muzyczny streamujący w wysokiej jakości.

Kanadyjska ikona muzyki rockowej oraz poetyckich tekstów, Neil Young, po nieudanym projekcie PonoMusic zamierza przekształcić go w nowy muzyczny serwis streamingowy.

Xstream, tak ma się nazywać nowy serwis streamingowy stawiający na jakość nie tylko merytoryczna, ale również techniczną, oferując streaming w wysokiej jakości. Pięć lat temu Neil Young dzięki uruchomionemu projektowi na Kickstarterze stworzył przenośny odtwarzacz muzyczny Pono Player oraz sklep z muzyką, oferowana w najwyższej jakości dźwięku.

Projekt Pono miał trafić do melomanów muzycznych, którzy po drodze okazali się wąską grupą odbiorców i w dodatku nie zawsze zamożnych, ponieważ ceny w sklepie Pono były dwa razy wyższe niż w standardowej jakości mp3. Dodatkowe problemy z dostawcą treści Omnifone, który został zamknięty po wykupieniu przez Apple zastopowały cały projekt.

W grudniu 2016 roku Neil Young w wywiadzie dla Rolling Stone potwierdził, iż wstrzymuje projekt Pono (co potwierdza informacja na stronie) i przekształca go w serwis streamingowy, który bardziej przystaje do współczesnej konsumpcji muzyki. jednak nie będzie to zwyczajny serwis streamingowy, który według Younga są najgorszą formą słuchania muzyki.

Poszukując nowych rozwiązań streamingowych, artysta spotkał po drodze Orastream z Singapuru. Wraz z nią stworzył Xstream, który będzie wykorzystywała opracowane przez firmę nowe możliwości streamowania muzyki, tak aby uzyskać za każdym razem najwyższą jakość odtwarzania.

Neil Young nowy sposób streamingu opisał jako „adaptacyjna usługa strumieniowania, która zmienia się wraz z możliwościami przepustowymi sieci”.

Serwis powinien zostać uruchomiony niebawem i na zatłoczonym rynku podobnych serwisów, które również oferują muzykę w wysokiej jakości technicznej może być trudno się wyróżnić. Wszystko zależy od pomysłu na przyciągnięcie słuchaczy.