Netflix zdobywa coraz większą popularność. W Europie jest już drugą największą grupą mediową

W czwartym kwartale 2020 roku roku Netflix powiększył bazę użytkowników o kolejne 8,5 miliona.

Serwis na koniec poprzedniego roku miał 203 milionów aktywnych subskrypcji, a w całym roku pozyskał 37 milionów nowych użytkowników. Notując roczne przychody na poziomie 25 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 24 proc. w stosunku do 2019 roku. Już teraz ponad 83 proc. subskrybentów pochodzi spoza USA i kanady.

Według ostatnich analiz firmy badawczej Ampere Analysis, Netflix w 2020 roku z mediowego rynku europejskiego uzyskał 6,1 proc. udziału, co czyni serwis druga największą grupą mediową w Europie. Czołowe miejsce zajmuje Comcast, właściciel stacji Sky, którego udział na europejskim rynku sięga 12 proc.

Tym samym, Netflix wyprzedził takich europejskich potentatów mediowych jak ARD (udział 5,7 proc.) czy brytyjskiego nadawcę BBC (udział 4,2 proc.). Największy rywal serwisu w Europie, Amazon Prime Video zdobył tylko 2 proc. udziału.

Netflix stale rośnie w Europie, od momentu pojawienia się w 2012 roku i do 2016, kiedy pojawił się we wszystkich europejskich krajach osiągnął pierwszy miliard z przychodów w tej części świata.

Globalna ekspansja serwisu oraz położenie nacisku na oryginalne produkcje w tym większość lokalnych, okazała się skutecznym planem na przyszłość biznesu. Serwis nie spoczywa na laurach, bo z początkiem roku ogłosił nowa strategie dotycząca oryginalnych produkcji filmowych.

Co tydzień w serwisie pojawi się nowy film z największymi gwiazdami od cenionych twórców, takich jak Jane Campion („The Power of the Dog”), Paolo Sorrentino („The Hand of God”) i Adam McKay („Don’t Look Up”). 

Netflix zaangażował do swoich filmowych produkcji takie gwiazdy jak Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson, Idris Elba, Meryl Streep, Zendaya, Jennifer Lawrence, Ryan Reynolds, Jennifer Garner, Gal Gadot, Dave Bautista, Naomi Watts, Jake Gyllenhaal, John David Washington i Octavia Spencer. W ofercie znajdą się też produkcje popularnych filmowców, takich jak Zack Snyder, Nora Fingscheidt, Joe Wright, Antoine Fuqua, Shawn Levy, Robert Pulcini i Shari Springer Berman, oraz reżyserskie debiuty Halle Berry i Lina-Manuela Mirandy.

Netflix/Ampere Analysis/Stream2me/Wideo:YouTube/Zdjęcie główne:Netflix