Konkurencyjni malarze renesansu | Arte.tv

Przebudzenie ze średniowiecza. Renesans zachwyca nowymi obrazami. Artyści zaczynają rywalizować ze sobą, tworząc arcydzieła.
Wenecjanin Giovanni Bellini zyskuje światową sławę dzięki portretowi doży Leonardo Loredana. Przez większość życia rywalizuje ze szwagrem, Andreą Mantegną z Mantui, młodym geniuszem i wielkim wielbicielem antyku. Rywalizacja obu nadwornych malarzy doprowadziła do przełomowych innowacji w sztuce.
 

Bellini i Mantegna, każdy na swój sposób, zaliczają się do największych malarzy wszechczasów. A już na pewno do najważniejszych wczesnorenesansowych malarzy z XV-wiecznych, północnych Włoch. Andreę Mantegnę często cytuje i kopiuje jego szwagier, Giovanni Bellini. Są ze sobą związani przez dziesięciolecia i wzajemnie się inspirują. Ich życie i dzieła wciąż są zagadkowe.

Bellini jest jak gąbka. Absorbuje wszystko, co uważa za nowoczesne. Ma dobre oko do innowacji. Jest, można by rzec, mantegnowski. Kopiuje go. Mantegna był ówczesną gwiazdą rocka. Wprowadzał unowocześnienia i wpadał na pomysły, które za jego czasów były niewiarygodnie rewolucyjne.

 
Materiał dostępny na platformie Arte.tv do 8 czerwca 2019 r.
 

Notes

  • TVN i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do KE ws. stworzenia wspólnej platfromy